Võhmalanna rajas vanaemadele ühise kodu

Võhmalanna

Võhmas elava Elke Wüthrichi eestvõttel avatakse Võhmas ühiskodu, mis on mõeldud eakatele naistele. «Mulle on vanaemad alati väga meeldinud,» põhjendas ta oma algatust.

Elke Wüthrich renoveeris paneelmaja teisel korrusel neljatoalise korteri, kus kolm kõbusamat eakat naist saavad koduselt koos elada, pakkudes üksteisele tuge ja kindlustunnet.

Elke Wüthrichi sõnutsi on see korter omalaadne alternatiiv vanadekodule. Ta avaldas lootust, et tänu sellele jääb mõnel inimesel vanadekodusse minemata. «Hooldekodus pole enamasti privaatsust, sest sinna elama asudes kaovad paljud suhted ja ka asjad, mis on inimestele olulised. Meie ühiskodu neljatoalises korteris pole keegi üksi, aga igaühel on ka oma tuba,» rääkis ta.

Elanike juures hakkab iga päev käima perenaine Raili Rass, kes vajaduse korral teeb sisseoste ja abistab muul moel. Elke Wüthrichi sõnutsi otsustab iga elanik ise, kui palju vajab ta abi supiköögist toidu toomiseks, arsti juurde minemiseks, pesupesemiseks või muuks. Igaüks saab oma toa enda maitse järgi sisustada, võtta kaasa oma voodi ja lemmikkapi. Köök, elutuba ja vannituba on ühiseks kasutamiseks. Isegi internet on igas toas, seega võivad tulevikus neis olla sülearvutitega vanaemad.

Elke Wüthrich kinnitas, et ühiskorteris on palju odavam elada kui vanadekodus. Üürihinna sisse on arvestatud iganädalane koristamine ja trepikoja puhastamine. Kommunaalarved jagatakse kolmeks, juhul kui korteris peaks elanikke olema vähem, maksab ülejäänu mittetulundusühing Sinule.