„Kuidas müüa setot?“ lõpetab setode müümise Võrus

Hetk lavastusest. Foto: err.ee
Hetk lavastusest. Foto: err.ee
Setomaal kõneainet tekitanud ning Tallinnas ja Tartus edukalt etendunud Taarka Pärimusteatri noortestuudio lavastus „Kuidas müüa setot?“ lõpetab setode müümise 18. jaanuaril Võru Kandles.

„Noored seto juurtega tüdrukud muretsevad, mis Setomaal toimub. Nad rääkisid väga ausat ja väga valusat juttu. Neil oli valus rääkida ja ilmselt oli ka valus kuulata. Aga arvan, et see oli üks esimesi kordi üldse, kui nii tõsiselt nendest asjadest räägiti ja kus keegi seda niivõrd palavalt ja otse südamest välja ütles,“ arutles noorte juhendaja Anne Türnpu.

„Nuuristuudio etendüsel tull sääne tunnõh pääle, õt olõgi NO tiatri etendüsel, a õnnõ pall´o parebal ja valu säntsel, mia minnu ja mu rahvast isiklikult pututas. Piat tunnistamma, õt üllätüs oll Obinitsa seto seltsimaja kuurih toimunu’ etendüse aigu veiga suur, ma olõ-õs valmis nii korgõ kvaliteediga’ etendüse jaost,“ kirjeldas kodukohta tagasipöördunud seto Rein Järvelill oma teatrielamust.

Madli Pesti kirjutab 22. detsembri Postimehe teatriaasta ülevaates: “Mitteprofessionaalsed noored seto näitlejad räägivad neid puudutavast. Tulemuseks terav, jõuline, kriitiline pilk eestlase kuvandisse, teatraal-poliitiline lõuahaak.”

Lavastus käsitleb Setomaa probleeme noorte silme läbi nähtuna: Ühelt poolt peetakse julma jahti ideaalautentsusele ja teisalt on jälje üles võtnud turundajad, mõistnuna, et ei ole asja, mida seto temaatika abil müüa ei saaks. Omavahelises kisklemises on aga ära unustatud noored, kes hoiavad oma suu järjest kindlamalt kinni, teades, et igast nende sammust jääb maha vaid kriitika jalajälg. Juhendaja Anne Türnpu. Tekstidega oli toeks Marion Jõepera. Mängivad Taarka Pärimusteatri noortestuudio noored Riin Tammiste, Helena Kesonen, Marija Jurtin, Kärt Blum, Krista Keedus, Eve Ellermäe.

Etendus toimub 18. jaanuaril kl 19:00 Võru Kultuurimaja Kannel black-boxis. Piletid on müügil Kandle kassas ja tund enne etendust kohapeal (hind 4 eurot, sooduspilet 3 eurot).

2007. aastal asutatud Taarka Pärimusteatri eesmärgiks on seto kultuuri hoidmine ja arendamine teatri vahendite ja võimaluste kaudu. Taarka Pärimusteatri noortestuudio noorte põhituumik on saanud teatriõpet Tanel Jonase, Merle Jäägeri ning Ain Mäeotsa käe all. Etenduse toimumist toetavad KULKA, Piiriveere Liider, Maaelu Arengu Euroopa Liidu Põllumajandusfond (EAFRD) ning EAS Setomaa Arenguprogramm.

Lisainfo: Helena Kesonen, tel 56 884 999, helena.kesonen@gmail.com