KOLJA BLACHER JA TALLINNA KAMMERORKESTER NAASEVAD PÄRNUSSE MAAILMAKLASSIKA KONTSERDIGA

Kolja Blacher ja Tallinna Kammerorkester. Foto: Rene Jakobson

Päevatoimetaja

Üks hinnatumaid viiulisoliste, Berliini Filharmoonikute kauaaegne kontsertmeister Kolja Blacher soleerib 13. juunil Pärnu kontserdimajas koos Tallinna Kammerorkestriga.  Blacher mängib Guarneri del Gesù viiulil (u 1730), millel on varem maailma suurtel lavadel kontserte andnud legendaarne Pinchas Zukerman.

Berliinist pärit ja baltisaksa juurtega tippsolisti Kolja Blacheri viiulimängus toovad kriitikud esile erakordset kõla ja muusika interpreteerimise oskust. Tallinna Kammerorkestri mängijad nimetavad tähelepanuväärseks Blacheri ausat musitseerimist.

Kolja Blacher nimetab enda muusikuteel oluliseks murdepunktiks õppimaasumist New Yorgi Juillardi muusikakooli, kui ta oli vaid 15-aastane. „Mina tulin oma keskeurooplase veendumustega, et Mozartit ja Beethovenit võib ainult teatud kindlal viisil mängida (…), kuni mõistsin – pidin ise leidma, kuidas ma Mozartit või Beethovenit interpreteerin,“ rääkis Blacher.

Pärast maineka Juillardi kooli lõpetamist sai Blacherist Berliini Filharmoonikute kontsertmeister aastateks 1993–1999, millest ta lõpuks loobus selleks, et pühenduda rahvusvahelisele solistikarjäärile. Lisaks on ta viimased 24 aastat pühendunud viiuli eriala õpetamisele esmalt Hamburgis ning seejärel Berliini mainekas Hanns Eisleri nimelises muusikakoolis, kuhu on pääsenud õppima mitmed eestlastest nimekad tippmuusikud, sealhulgas Andres Kaljuste, Kristiina Poska, Hans Christian Aavik, Robert Traksmann.

Viimati sai Kolja Blacheri ja Tallinna Kammerorkestri esinemist Pärnus kuulata 2017. aasta Pärnu muusikafestivali avakontserdil. Seekord tulevad muusikud kontserdikavaga, kus esitamisele tuleb Beethoveni seitsmes sümfoonia, Bruchi esimene viiulikontsert ja Mendelssohni avamäng „Hebriidid“.

2023/2024. hooajal on Kolja Blacher Tallinna Kammerorkestri juures resideeruv solist ja dirigent, päev hiljem annavad nad kontserdi Tallinnas Estonia kontserdisaalis.

Blacher on teinud koostööd paljude nimekate orkestritega, teiste hulgas Müncheni Filharmoonikute, NDRi Sümfooniaorkestri, Leipzigi Gewandhaus-orkestri, Orchestra di Santa Cecilia ja Baltimore’i Sümfooniaorkestriga. Ta on töötanud koos nimekate dirigentidega nagu Kirill Petrenko, Vladimir Jurowski, Dimitri Kitajenko, Mariss Jansons, Matthias Pintscher, Markus Stenz, Simone Young ja Asher Fish. Viimased viis aastat on ta tegelenud solisti rolli ümbermõtestamisega ning andnud kontserte kaksikrollis solisti ja dirigendina.

Kolja Blacheri isa Boris Blacher (1903–1975) oli baltisaksa juurtega helilooja, kes kasvas üles multikultuurses keskkonnas, kus räägiti nii saksa, eesti, vene, inglise, hiina kui ka itaalia keelt.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Share via
Copy link
Powered by Social Snap