IN MEMORIAM KALLE ISTVAN ELLER

Kalle Eller. Foto: Urmas Saard / Külauudised

10. jaanuaril meie hulgast lahkunud sõjajärgse esimese Kaitseliidu ülema Kalle Istvan Elleri mälestuseks on alates täna keskpäevast kuni reede kella 12-ni avatud mälestusteraamat Kaitseliidu peastaabis Tallinnas.

Kolonel Kalle Istvan Eller (sündinud 7. mail 1940 – 10. jaanuar 2023) oli Eesti sõjaväelane, esimene sõjajärgne Kaitseliidu ülem ja Kaitseliidu auliige, maausuline ning kultuuritegelane.

Kaitseliidu järelhüüdes öeldakse, et Ellerit ja tema õpetust võiks võrrelda Jaapani samuraikultuurist tuntud looga, kuidas teemeister (see, kes valmistab teed) võitis kahevõitluses kogenud rändur-samuraid, sest tema teevalmistamise rituaalil põhinev kaitse oli lihtsalt niivõrd täiuslik, et vastane ei suutnud leida selles ainsatki viga. „Elleri õpetused meile, kes me Kaitseliidu algusaegadel idealistlikult, kuid samas võhiklikult Eesti riigikaitset püüdsime luua, olid toona oma ajast sedavõrd ees, et tihti me taipame alles täna, et me oleme vaistlikult või siis läbi vere ja pisarate jõudnud samadele järeldustele mida tema jutustas meile 1990. aastal.”

Kalle Eller õppis 1964 – 1970 Tartu Ülikoolis inglise ja eesti filoloogiat, aastail 1970 – 1973 töötas õpetajana eri koolides, sealhulgas Ahja, Kodasoo ja Sihva koolis. 1973 – 1988 töötas ta Karula metskonna metsnikuna ning 1986 – 1988 ka EELK Usuteaduste Instituudi eesti keele lektorina. 1980-te lõpus alustas Eller oma lähemate aatekaaslastega Kaitseliidu taastamisega, esialgu muinsus(kaitse)klubi Tarapita kaudu, kus ta poistele sõjalist algõpetust tegi. 17. veebruaril 1990. aastal päädis see Kaitseliidu taastamisega Järvakandis. Seal valiti ta ka Kaitseliidu ülemaks, mis ametis ta oli 10. novembrini 1990. aastal. Aastatel 1992 – 1994 oli Kalle Eller Riigikogu riigikaitsekomisjoni nõunik.

Kalle Eller oli tunnustatud kultuuritegelane, kes tegutses aktiivselt Eesti Muinsuskaitse Seltsis, Võro seltsis, Võru instituudis ja Maavalla Kojas.

Kalle Istvan Ellerit on tunnustatud Kaitseliidu kõrgeima autasu – Kaitseliidu Valgeristi I klassi teenetemärgiga, ta oli valitud Kaitseliidu auliikmeks.

1990. aasta juulis andis Eesti vabariigi peaminister presidendi ülesannetes Heinrich Mark talle koloneli auastme.

Allikas: Kaitseliit