RUHNU SAAREL TOIMUB TRADITSIOONI JÄTKAV RAHVUSVAHELINE VIIULI- JA LOODUSLAAGER

Ruhnukad. Foto: Karoliina Kreintaal

4.-10. juulini toimub Ruhnus üheksandas rahvusvaheline viiuli- ja looduselaager, mis aastatega kasvanud omalaadseks väikesaare festivaliks, pakkudes seitsme päeva jooksul väga ainulaadset programmi. Saarel toimuvad igapäevased viiulimuusika, rütmika, laulu ja paljud muud õpitoad, õhtuti saab osa jämmidest, toimub mitu kontserti ja tantsuõhtut.

Laagrilised saavad osa ainulaadsest programmist, tutvuvad saare looduse ja ruhnurootsi pärimusmuusikaga. Igal aastal on laagrikülaliseks erinevate viiulikultuuride esindajad, õpetajad on olnud Poolast, Ungarist, Süüriast, Prantsusmaalt, Iirimaalt, Belgiast ja mujalt. Külalisõpetajate kaasamine aitab noortel paremini mõista erinevaid muusikalisi kultuure ja annab laagrile rahvusvahelise mõõtme. Lisaks sellele saavad ruhnlased ja saare külalised osa maailmatasemel muusikute kontsertidest. Laagri osalejate seas on mitmeid viiuldajaid erinevatest riikidest: Horvaatiast, Lõuna-Aafrikast, Soomest, Lätist ja mujalt. Laager toob saarele 40 muusikut Eestist ja mujalt ja täidab terveks nädalaks saare elava muusikaga.

Selleaastase laagri väliskülalisteks ja õpetajateks on maailmakuulus Küprose viiulivirtuoos Michalis Kouloumis ja hispaania päritolu multiinstrumentalist, keelpillimängija Efren Lopez, kes annavad 7. juulil kell 21 öökontserdi Ruhnu uues kirikus. Kontsert kannab pealkirja “Dialoogid”. Dialoogid on kontsertprojekt, kus kaks imelist ja tunnustatud artisti jagavad ühist keelt. Nende repertuaari moodustavad elemendid keskaegsest, Ottomani klassikalisest kui vahemere idaosa muusikatraditsioonist, mis on põimitud muusikute endi kompositsioonide ja hüpnotiseerivate improvisatsioonidega. Ruhnu kivikirikus saavad esmakordselt kõlama afgaani rabab, hurdy gurdy, oud jt põnevad keelpillid.

Lisaks viiuldajatele on sel aastal laagril külas ka tunnustatud maailmamuusika DJ Kosta Kostov, kelle eksootiliste balkani rütmide saatel saab tantsu keerutada 5. juuli õhtul kell 20 Ruhnu sadamarestos Yljes.

Laagri lõpetab 9. juuli õhtul kell 19 toimuv viiulilaagri lõppkontsert Kultuuriaidas, kus esinevad kõik viiulilaagri osalejad lugudega, mis laagri jooksul on ära õpitud. Kontserdile järgneb külasimman elava muusika saatel Liise talu õuel algusega kell 22.

Laagri korraldajad on muusikud Karoliina Kreintaal, Kairi Leivo, Sänni Noormets ja Lee Taul. Laagri toimumist toetavad Kultuurkapital, Eesti Rahvakultuuri Keskus, Ruhnu vald ja Eesti Muusikakoolide Liit.

KU päevatoimetaja