VALIMISJAOSKONNAS COVID-TÕENDIT EI NÕUTA

Valimiskasti juures. Foto: Urmas Saard / Külauudised

Kohaliku omavalitsuse volikogu valimised peetakse Eestis 17. oktoobril ja valimisjaoskondades kehtivad koroonaviiruse leviku tingimustes samad reeglid nagu ülejäänud avalikus ruumis. Terviseameti kinnitusel ei nõuta valimisjaoskonnas kelleltki läbipõdemise ega vaktsineerimise tõendit.

Küll tuleb haigustunnuste ilmnemisel jääda koju ning sellisel juhul saab valida elektrooniliselt või tuuakse valimiskast otse inimese elukohta.

Terviseameti peadirektor Üllar Lanno kinnitas, et kuigi valimiste korraldamise aruteludel pakuti nakkusohutuse tagamiseks välja erinevaid võimalusi ja meetmeid, tuleb lähtuda sellest, kuidas võimalikult suur hulk inimesi saaksid teostada oma kodanikukohust. „Valimised on Eestis üha enam elektroonilistesse kanalitesse kolinud, kuid paljud soovivad valimispäeval isiklikult jaoskonda kohale minna, kus oht nakatuda on mõlemal kohal viibijal – nii valimiskomisjoni liikmel kui hääletajal. Arutelude tulemusel jõudsime koos riigi valimisteenistusega arusaamani, et rakendame küll kõiki võimalikke nakkusohutuse meetmeid, kuid erinevaid tõendeid uksel küsima ei hakka,“ ütles Lanno.

Riigi valimisteenistuse juht Arne Koitmäe ütles, et valijatel tuleb olla valmis kandma jaoskonnas maski, hoidma üksteisega vahet ja desinfitseerima käsi.

Valimisteenistuse juht soovitab jaoskonnas kohapeal hääletamas käia nädala jooksul enne pühapäevast valimispäeva. Koitmäe selgitas, et hääletamine on Eestis põhiõigus ja seetõttu ei saa piirata valimisjaoskondades hääletamist vaktsineerimistõendi alusel.

Üllar Lanno sõnul annab jõudsalt kasvav vaktsineerituse tase lootust, et varakult kätte jõudnud kolmas laine ei kerki senistest rekorditest kõrgemale ja oktoobris valima minnes on meie kõigi meeleolud lootusrikkamad kui praegu.

KU päevatoimetaja