EESTI RIIGI SÜNNIPÄEVAKS „TAKKA TAGUMINE PAAR VÄLJA”

Franko Mirjam, Gerit Eessaar, Tristan Ruusmaa ja Rein Laos pärast etenduse “Takka tagumine paar välja” esietendust Raeküla Vanakooli keskuses. Foto: Urmas Saard / Külauudised

Täna õhtul tähistati Pärnu Raeküla Vanakooli keskuses saabuvat Eesti Vabariigi 103. aastapäeva Rein Laose teatristuudio õpilaste esietendusega “Takka tagumine paar välja”, mille autor on Indrek Kuuben.

2010. aastal kirjutatud ühe vaatusega noortele suunatud näidend on lugu armastusest, kodumaast, sõjast. Näitemängu rollides osalevad esmakordse lavakogemusega Gerit Eessaar ja Tristan Ruusmaa ning Franko Mirjam, kes on varem ka Endla teatris mänginud. Rein Laos ütles, et leidis Indrek Kuubeni “Takka tagumine paar välja” juhuslikult Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumist. „Seoses koroonaga otsisin ma väheste tegelastega lugu.”

Autori valitud pealkiri on tegelikult rahvaluulearhiivis leiduva vana mängu nimetus. Selles teismeliste soosituimas mängus said paarid kujundada vastassugupoolte sümpaatiat, mis andis mängule hoogu ja kirge. Muidugi leppisid paari jääda soovijad ka omavahelises taktikas kokku. Mängiti suvistel nädalavahetuse õhtupoolikutel suure külakiige juures. Oma hinge virgutati moesolevate lööklauludega. Hästi popid olid sõja-aegsed saksa-eesti sõdurilaulud: „Lepalind“, „Neiu armas, neiu kallis“, „Rindesõduri igatsus“ ja teised. Kuid näidend ise nii lüüriline ei ole ja paarikümne minuti kestel ristuvad tänapäevaste noorte hinged sõjasuve kirglikus armastuses.

Rein Laos osundas tõsiasjale, et Eesti Vabariigi 103 aasta pikkuses ajaloos on riik saanud päris iseseisvana toimida vaevalt poole sellest ajast. Seepärast puudub piisav valitsemise kogemus ja alles õpitakse elama ühe perena. „Etenduv näidend on aga väga kummaline sellepärast, et kui ma küsin noortelt kas teate midagi suvesõjast, siis vastatakse teadmatusega. Selle tüki võtsingi ma sellepärast, et see peaks puudutama väga paljusid noori, kes ei saa aru miks räägitakse nii valusatest ajaloolistest mälestustest.”

Lugu on nii sügavmõtteline, et Raeküla Vanakooli keskuse juhataja Piia-Karro Selg soovitas kaaluda võimalusi etenduse viimiseks paljude koolideni.

Sama lugu on varemgi mängitud ja 2013. aasta kevadel võitis Tõrva Avatud Noortekeskuse näitering Hingevärvid etendusega „Takka tagumine paar välja” üleriigilisel kooliteatrite festivalil laureaaditiitli.

Urmas Saard