MUSTVEE KIRIKUÕPETAJA JA KOOLIJUHT PÄLVISID ELUTÖÖPREEMIAD

Jõgevamaa kultuuri- ja sporditegijate ja terviseedendajate tänuõhtul olid iseäranis tugevad ja rõõmsad ovatsioonid siis kui kirikuõpetaja ja kultuuritegelane Eenok Haamer ja kauaaegne Mustvee koolijuht Jaan Rahuküla kuulutati Jõgevamaa Kultuurkapitali Elutööpreemia laureaatideks ja muusikaõpetaja ja dirigent Meeli Nõmme Jõgevamaa Kultuuripärliks 2019.

Kirikuõpetaja Eenok Haamer, tema abikaasa Eha Haamer ja kauaaegne Mustvee koolijuht Jaan Rahuküla. Foto Janne Karu
Kirikuõpetaja Eenok Haamer, tema abikaasa Eha Haamer ja kauaaegne Mustvee koolijuht Jaan Rahuküla. Foto: Janne Karu

Möödunud reedel, 24. jaanuaril, Mustvee kultuurikeskuses toimunud elutööpreemia kandidaatide väljakuulutamise ajal tõusid saalis viibinud nende auks püsti. „Mina pole selle preemia laureaat üksinda. Oleme siin koos abikaasa Ehaga koos töötanud viiskümmend aastat. Alates 1963 aastast, kui mind siia saadeti, olen teid õppinud armastama. Me kanname koos abikaasaga iga päev maad ja rahvast jumala palge ette. Alles siis ja ainult siis kui Eesti rahvas pöördub tagasi Jumala juurde, on meil tulevikku,” ütles EELK Mustvee koguduse õpetaja Eenok Haamer.

Elutööpreemia pälvinud teenekas Mustvee koolijuht, kehalise kasvatuse õpetaja, spordielu edendaja ja omavalitsusjuht Jaan Rahuküla märkis, et kõikide tema saavutuste taga on inimesed Mustveest ja kogu Jõgevamaalt. Heade koostööpartneritena märkis ta taasiseseisvumise-aegset esimest Mustvee linnapead Andres Rebast ja esimest Jõgeva maavanemat Priit Saksingut, ettevõtjat ja tänast Riigikogu liiget Aivar Kokka ja mitmeid teisi. Vooremaa küsimusele Mustvee piirkonna spordielu tulevikust vastas Rahuküla, et see sõltub ennekõike paikkonna koolide püsima jäämisest.

Mustvee venekeelse kooli direktorina aitas Jaan Rahuküla kaasa sellele, et venekeelsetel õpilastel tekkiks huvi eesti keele ja kultuuri vastu. Praegu peab Rahuküla pensionipõlve, kuid jätkab spordihuviliste noorte treenimist. Oma jahipidamise hobiga tegeleb ta ennekõike huvist looduse vastu ja võimaluse tõttu metsas värskes õhus viibida.

Põltsamaal koorilaulu edendamas

Eesti Kultuurlapitali maakondlik kultuuripreemia Kultuuripärl laureaadiks nimetati Põltsamaa muusikaõpetaja ja koorijuht Meeli Nõmme koorimuusika ja muusikatraditsioonide hoidmise ja edendamise eest.

„Sellist suurt tunnustust ma tõesti oodata ei osanud ja juubelilaulupeo aasta lisab sellele tähendust veel juurde. Samas arvan ma, et eks see tunnustus on antud kogu minu aastatepikkuse töö eest koorilaulu ja laulupeotraditsioonide hoidmisel. Ikka teeb rõõmu, kui sinu tööd on märgatud.
2019 aastasse mahtus mitmeid esinemisi ja kontserte, kuid peamiseks eesmärgiks oli selgeks saada laulupeo kava ja pääseda suurele peole. Tegime tublit tööd ja minu tütarlastekoor ja poistekoor täitsid eesmärgi suurepäraselt,” märkis Kultuuripärl.

Meeli Nõmme juhendab praegu Põltsamaa Ühisgümnaasiumis nelja koori ja tütarlaste ansamblit, lisaks tegeleb Põltsamaa Kultuurikeskuse laulustuudio solistidega.

Jaan Lukas