Sindi gümnaasiumis söödi Lotte ema küpsetatud pannkooke

Sindi gümnaasiumis algas uus koolinädal kohe esimese tunni ajal kogunemisega koolimaja aulasse, et väikese ajalise nihkega tähistada eilsega saabunud esimest adventpüha.

Advendihommik Sindi gümnasiumis Foto Urmas Saard
Advendihommik Sindi gümnasiumis. Foto: Urmas Saard

[pullquote]Kas äkki peaks ema käest küsima, mis või kes see on?[/pullquote]„Nii on säärane tava juba aastaid kestnud,” ütles direktor Ain Keerup, kes ühiselt oma 12. klassiga juba aegsasti tänaseks hommikuks ettevalmistusi tegi. Lühike näitemäng „Advent – Lotte jõulud” kirjutati ja lavastati gümnasistide lõpuklassis ainult üheks esinemiseks. Rollides osalesid Lotte (Chätlyn), Lotte ema Anna (Meelike),  Bruno (Egon), Albert (Toomas), Adalbert (Martin S), Alberti ema Sofi (Margit) ja jõuluvana (Ain).

Loo stsenaariumi kirjutasid kokku Ain Keerup ja Chätlyn Parts.

Lotte pani hommikul sussid jalga ja raadio mängima. Raadiost kuuldus tantsulist jõululaulu, mille järgi tantsides suundus Lotte vannituppa. Järsku sooviti raadiost ilusat esimest adventi. Miskipärast ehmatas Lotte kuuldust poolsurnuks ja hüüatas: „Advent? Advent? Appi, mis advent, oota – kus kohas. Kas äkki peaks ema käest küsima, mis või kes see on?”

“selgus alles saaliuksest väljudes

Ühes episoodis tuli Anna koogitaldriku ja moosipurgiga. „Ilma pannkookideta õiget advendimeeleolu ei ole! Laske hea maitsta, kullakesed!”

Siis saabus advendiküünla süütamise aeg.

Nimetada tuleb ka õpetaja Eneli nime. Tema istus tagasihoidlikult tuledesäras jõulupuu varjus ja piilus vargsi, kas kõik etendub õpitud viisil. Jõuluvana kutse peale ilmus ka Eneli viimaks saalitäie laste ette, aga sedagi ilmse pelglikkusega ennast kellegi varju peites. Näitejuhina ei osalenud ta üksikut arglikku päkapikku mängides – Eneli ongi loomult inimene, kes eelistab tagaplaanil asuda. Enelit märkab kõige eredamalt siis, kui ta nõuab oma õpilastelt selget diktsiooni, kuuletumist ja pühendumust. Aga ka siis, kui on aeg ühiselt rõõmustada. „Tänane mäng kulges ilma ühegi eksimuseta. Kogu tekst oli hästi selgeks õpitud ja ilmekalt vaatajani toodud,” kiitis Eneli.

Täpselt samamoodi nagu Eneli haakus loomupäraselt kingituse saamise episoodis näitemängu, nõnda samuti muutus muinasjutuline Lotte ema pannkoogi küpsetamine päris ilmsiks. Kui jõuluvana oli kogult suured kinkepakid kotist välja õngitsenud, küsis kaval taat kas tühjana näivas kotis võiks veel kõigile kingitusi jätkuda. Pikalt mõtlemata vastati saalist eitavalt. Aga eksiti suurelt, sest koti põhjast võeti esimese, teise ja kolmanda taldriku järel välja veel just nõnda palju värvilisi taldrikuid kui kohal viibinud õpilasi ja õpetajaid oli. Mida tühja taldrikuga peale hakata, selgus alles saaliuksest väljudes. Koridoris ootasid 12. klassi neiud, kes rõõmsalt kooke taldrikutele ladusid ja helde käega moosi peale määrisid.

Urmas Saard

Samal teemal:

Egonilt jõululuuletus Imeline öö Foto Urmas Saard

 

 

 

Kuninglik päeva algus Sindi gümnaasiumis