Võrokesed käsitööga pääliina Mardilaadal

Kevadel asutatud Vana-Võromaa Käsitüü MTÜ osaleb sel aastal 8.–10. novembrini Tallinnas Saku Suurhallis peetaval Mardilaadal, tutvustades nii Vana-Võromaa käsitööd kui ka piirkonda üldisemalt.

2017. aasta Mardilaada väljapanek Foto Vilve Oja
2017. aasta Mardilaada väljapanek. Foto: Vilve Oja

[pullquote]Mardilaadaga samal ajal on käimas võru keele nädal[/pullquote]„Mardilaat on ajaga kujunenud käsitöölise jaoks aasta suursündmuseks, mis meelitab kokku käsitööhuvilisi nii Eestist kui ka piiri tagant naaberriikidest,“ ütles MTÜ Vana-Võromaa Käsitüü juhatuse esimees Vilve Oja.

Vana-Võromaa käsitöövõrgustikus on esindatud nii traditsiooniline ja algupärane käsitöö kui ka nüüdisaegsem meistrilooming, seega on Mardilaadal pakutav valik kirev ja mitmekülgne. Lisaks meie piirkonnale omastele Juta Salmistu ja Liivi Liinamägi kootud kirivöödele ning Karille Bergmanni Võromaa mustritega õmmeldud vöökottidele on väljapanekus esindatud uuem käsitöö, nagu Kaabsoo küünlad ja Piia Suvi kootud võrukeelsete tekstidega sokid. „Mardilaadal on väljas ainult väike osa meie veebipoe Uma Puut tootevalikust,“ lisas Vilve Oja.

Mardilaadaga samal ajal on käimas võru keele nädal ning käsitööväljapanekus on esindatud võrukeelsed raamatud ja turismimaterjalid Vana-Võromaa kohta. „Kuna Mardilaata külastab kolme päeval jooksul väga palju inimesi, on see hea võimalus tutvustada Vana-Võromaad kui turismipiirkonda, kus on lisaks omanäolisele käsitööle ka oma keel ja külalisele palju avastamisväärset,“ lisas Võru Instituudi projektijuht Külli Eichenbaum.

Kuna Vana-Võromaa Käsitüü Mardilaada väljapanekus on esindatud eriilmeliste meistrite looming ja Võru Instituudi materjalid, tuli nende tervikuks sidumiseks otsida abi väljastpoolt. „Siin tuli meile appi kunstnik Epp Margna, kes aitas kogu väljapaneku ühtseks tervikuks siduda, rõhutades Vana-Võromaa sümboolikat ning tuues esile meie piirkonna rahvarõivaste ilu,“ lisas Vilve Oja.

Vana-Võromaa Käsitüü Mardilaadal osalemine on võimalik tänu Võru Instituudile ja Maaeluministeeriumi toetusele.