Sindi Naisliit tähistas oma põhikirjalise tegevuse 25. aastapäeva

Tegelikuses on toimunud liidu innukamate naiste sihipärane tegevus märksa pikemalt, seega võib juubilarile lisada veel kolm aastat ja kolm kuud boonuspunktidena juurdegi.

Külalised Eesti Naisliidust Sindi Naisliidu 25. sünnipäeval Foto Urmas Saard
Külalised Eesti Naisliidust Sindi Naisliidu 25. sünnipäeval. Foto: Urmas Saard

[pullquote]Sooviti jätkusuutlikust järgmiseks 25-ks aastaks, teiseks õnnestumisi kõigis ettevõtmistes ja kolmandaks naiselikku tarkust.[/pullquote]Kuigi põhikirja kinnitamiseni jõuti alles 1993. aasta 16. juulil, peeti juba 1990. aasta jüripäeval Sindi Naisliidu asutamise koosolekut, mille kokkukutsujaks oli Ilma Hannus.

Esimeseks esinaiseks valitud Ilma Hannus vedas kodanikeühendust kuni 2005. aastani. Juhtimist jätkas Aili Muskat, kellelt võttis 2011. aastal omakorda töö üle Lia Oras. Enne Juta Velleste tulekut hoidis aastatel 2015 ja 2016 kätt pulsil Anu Alabert. Juta Velleste liitus naisliiduga mullu 25. veebruaril ja üsna peatselt pärast seda valiti ta naisühenduse juhiks.

Velleste ütles, et praegu tegutseb naisliidus 19 aktiivset liiget.

„Meie tegevused on seotud vanurite, puuetega inimeste ja vähekindlustatud peredega,” rääkis esinaine Sindi seltsimaja väikesesse saali kogunenud ühenduse naistele ja paljudele külalistele. Tema sõnul korraldatakse koolitusi, loenguid, klubiõhtuid ja ekskursioone. Külastatud on hooldekodusid ja lasteküla, osaletud Teeme ära talgutel. „Meie agarad naised koovad vastsündinud ilmakodanikele sokke, mis pannakse beebidele kingitud hõbelusika juurde.”

Velleste ise näeb oma rolli naisliidu esinaisena osalemises vabatahtlikuna erinevate sotsiaalsete probleemide lahendamisel.

„Minu eesmärk on abistada ja austada vanureid ja puuetega inimesi, aga ka sisustada eakate vaba aega.” Velleste tunnistas, et on väga õnnelik võetud kohustustes, sest tunnetab enda kõrval tugevaid mõttekaaslaseid.

Kõigile eelmistele juhtidele oli uuel juhil kingituseks lilleõis, samuti suurele hulgale koostöö partneritele.

Sindi gümnaasiumi õpetaja Eneli Arusaar on naisliiduga asutamisest saadik koostööd teinud. Toataime kinkides ja tänusõnu lausudes ütles Arusaar, et koostöö naisliiduga võimaldab tal paremini oma õpilasi kasvatada. „Oluline on klassiruumist välja tulla elu keskele,” täpsustas Arusaar, kes tuli juubelile suure õpilasteatri koosseisuga. Mitmete lavale toodud sketšide koondpealkirjaks pani näitejuht „Naise roll elus läbi erinevate vaatenurkade”.

Näitetrupp mängis nelja kava. „Esimese pealkirjaks oli „Usu endasse”, teise puhul „Ma olen naine”, kolmandana esitati katkendit filmist „Siin me oleme” ja neljandana kandis „Karoliine Hõbelõng” ideed, et üks naine saab kõigega hakkama, vaja vaid tahtejõudu,” selgitas Arusaar, kuigi näitlejate meisterlikuse tõttu oli kõik sõnadetagi arusaadav.
Sindi naisi käis tervitamas Eesti Naisliidu juhatuse liige Liina Danbaum, kes luges ette liidu esinaise Siiri Oviiri läkituse: „Eesti Naisliit tänab Sindi Naisliitu, oma sõsarat, paljude edukalt läbi viidud ettevõtmiste eest, mida te olete 25 aasta jooksul teinud – meie Eesti naiste, laste ja perede elu paremaks muutmisel.”

Tori vallavanem Lauri Luur osundas, et kohaliku omavalitsuse tulemuslikkus oleneb väga palju sellest, mida inimesed kohapeal ise tahavad ja suudavad ära teha. Luur avaldas arvamust, et kohapealne edulugu oleneb siiski eelõige inimestest endist, mitte ühe või teise erakonna suunistest. „Mina olen Niidu küla elanik ja koju minnes mõtlen ikka sellele, mida ma saaksin oma kodus paremaks teha. Samal kombel mõtlete teie siin Sindis, mida annaks kogukonna jaoks paremaks muuta. Loodan, et koostöö kohaliku omavalitsusega aina paraneb.” Vallavanem rääkis sellestki, et mida kauem ta linna raekojas töötab, seda rohkem mõistab Sindi ajaloo hõngu ja veidi peidus olevat vaimset potensiaali. Luur usub, et ajutiselt kahanev linna elanike arv lähema viie aasta pärast pöördub uuele kasvule just tänu naisliidu taolistele aktiivsetele inimestele.

Ootamatu etteastega üllatas valla kultuurinõunik Mart Tõnismäe, kes esitas katkendi Juhan Smuuli näidendist “Polkovniku lesk”. Vilunud sõnaoskusega mees manas kuulajate näod laiale naerule ja andis heale tujule veel uut hoogu juurde.

Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsioonist tulid Sindi naisi tervitama kolme kollase roosi ja kolme hea sooviga Eneli Jõeäär ning Kadrin Karner. Sooviti jätkusuutlikust järgmiseks 25-ks aastaks, teiseks õnnestumisi kõigis ettevõtmistes ja kolmandaks naiselikku tarkust.

Õnnitlejate ja heade soovide hulk oli muidugi mõõtmatult suurem ja seepärast pole mõeldav kõigest ülevaadet anda. Aga pika õnnitlejate rivi lõppedes palus Velleste kõiki sama pika laua äärde. Koduse maitsega eestipärased toidud ja suupistet valmistas Sindi Naisliidu pidupäevaks Pärnu Koduköök OÜ. Külaliste kiitvad hinnangud ei lubanud Kodukööki nimetamata jätta.

Urmas Saard