Hiiu Folk teeb Hiiumaale ringi peale

Neljapäeval algava Hiiu Folgi kontserdid toimuvad tänavu 15 erinevas paigas üle kogu Hiiumaa. Laialdane esinemiskohtade valik annab külastajatele võimaluse lisaks pärimusmuusikale, loodusõhtutele ja -matkadele, filmiprogrammile, maitsvale toidule ja folgimelule maksimaalselt osa saada saare võludest ja mitmekesisusest.

Illustratiivne foto Kärdla tänavalt Foto Urmas Saard
Illustratiivne foto Kärdla tänavalt. Foto: Urmas Saard

Kui eelnevate aastate Hiiu Folgid on alguse saanud Kärdla laululavalt, siis 12. Hiiu Folgi avamine toimub hoopistükis Kärdla Villalaos. “Nagu tänavune folgi peateema “Merest mereni” juba vihjab, oleme folgi avamise toonud merele veelgi lähemale,” põhjendab Hiiu Folgi peakorraldaja Astrid Nõlvak folgi avamise asukohta. Et folgi teema fookuses on meri, oli aga selge juba enne merekultuuriaasta avalikustamist. “See on tore kokkusattumus, mille üle on meil ainult hea meel. Kuigi hiidlased on läbinisti mererahvas, ei ole merelähedus teema, mida tasuks peljata või kohalike jaoks liiga tavaliseks pidada,” sõnab Nõlvak.

Avamine pole ainus Kärdla Villalao laval toimuv suursündmus. Nimelt astuvad peale folgi ametlikku algust samas kohas üles Kadri Voorand, Liisi Koikson, Jaak Sooäär ja Paul Daniel kavaga “Mõeldes Tormisele”. Kui Tormise muusikale kummardust tegev kava on pigem rändama viiv kontserdielamus, siis sellele järgnevad esinejad Janne Suits ja Kristi Kool annavad rahvale võimaluse ka tantsu lüüa.

Kassari Sääretirbil Foto Urmas Saard
Kassari Sääretirbil. Foto: Urmas Saard

Nagu traditsiooniks saaanud, asub Hiiu Folgi pealava Kassari kiigeplatsil ning nii reedel kui laupäeval leiab seal esinemas mitmeid omanäolisi artiste nagu Nedeja (Leedu), Suvi Oskala ja Emilia Lajunen (Soome), Mari Kalkun ja Upa-Upa Ubinakõnõ, Kihnu poisid, Abraham’s Cafe, Antsud, Sorbattjin (Soome), Folk ja Rockare (Eesti-Rootsi), Svjata vatra, Jää-äär ja Tintura. Lisaks pealavale toimub Hiiu Folgi programm 14 kontsertpaigas üle Hiiumaa. Pühapäevane folgipäev on juba aastaid keskendunud vaimulikule muusikale. Nii ootavad külastajaid ka tänavu aega maha võtma ning enese sisse vaatama mitmed Hiiumaa kirikud ja kabelid.

Peale muusikaliste etteastete saab iga folgiline osaleda ka loodusõhtul ning -matkadel. Neljapäeval ja reedel näidatakse filmihuvilistele Kärdla kinosaalis nelja muusikateemalist dokumentaalfilmi: “Hundi süda sees”, “Kujutle, et homme ärgates on kõik muusika kadunud”, “Bolshoi Babylon” ja “Hingemaa”. Ühtlasi on kohal ka “Hingemaa” režissöörid Kullar Viimne ja Erik Norkroos, kellega saab peale filmi lõppu nähtu osas vestelda.

Hiiu Folk ootab osa saama ka pere pisemaid, sest just neile on loodud lastepesad, kus saab koos rahvamuusiku ja rahvaluuleuurija Helen Kõmmuse ning Hans Mihkel Varesega mängida laulu- ja ringmänge ning lisaks veel meisterdada ja punuda. Ühtlasi on lastel võimalik lastepesadest saada endale etno-teemaline näomaaling. Põnevate maitsete eest hoolitsevad toitlustajad nii Hiiumaalt kui ka mandrilt. Keskkonnaameti telgis pakutakse võimalust osa võtta põnevatest ja harivatest keskkonnateemalistest mängudest ning kohal on ka keskkonnahariduse buss. Samuti on avatud laat, kust saab endale meelepärast mälestuseks toredast folgisuvest koju kaasa osta.
Vaata täpsemat programmi Hiiu Folgi kodulehelt.