Saxoniga võidupüha paraadil

Alates 2008. aastast olen tervikpildina ainsana kajastanud mälestustule teekonda läbi ajalooliste kihelkondade Pärnumaalt paraadilinnadesse. Viimastel aastatel aga jäänud ootama ka hommikut, et saada osa võidupüha elamusest paraadikeskmes.

Kaido Kivi, Kaitseliidu Pärnumaa maleva puhkpillorkester Saxon dirigent, võidupüha paraadilinnas Võrus Foto Urmas Saard
Kaido Kivi, Kaitseliidu Pärnumaa maleva puhkpillorkester Saxon dirigent, võidupüha paraadilinnas Võrus. Foto: Urmas Saard

Kaitseliidu Pärnumaa maleva eelmine ja praegunegi pealik on olnud alati abivalmid selles, et ei tekiks muret ööbimise ning tagasisõidu osas. Tänavu võttis Kaitseliidu Pärnumaa maleva puhkpilliorkester Saxon mälestustule saatja oma hoole alla ja dirigent Kaido Kivi tuli vaatamata esimesele öötunnile isiklikult Kuperjanovi jalaväepataljoni pääslasse vastu, et juhatada omade juurde.

Nii algas minu, nagu ka paljude teiste paraadile minejate jaoks kaunis päikseline hommik Kuperjanovi linnakus. Kella kaheksast sööma ja seejärel jäi tunnike aega näha kaitseväe suurt territooriumi, mis ainuüksi selle oomamatus avaruses tekitas Eesti sõjaväe vastu mingit seletamatut kindluse tunnet. Kella üheksa paiku rivistas Kivi orkestri ööbimiskoha ette üles ja pani muusika hoonete vahel võimsalt helisema. Siis läks sõiduks, aga väga lähedale südalinnale ei pääsenud, sest tänavad olid kaugelt suletud. Politsei jäi endale kindlaks ja isegi tuntud Saxonit ei lubatud määratud piirist kaugemale. Paraadi toimumise tänavale sammus Saxon üksteise järel hanereas vongeldes. Üles rivistuti madala puumaja ette, kus päikese eest said varju üksnes kahes viimases reas seisjad. Asi seegi. Enamik kolonnidest pidid leppima kuuma päikese eest varju leidmata.

Torupilli mängijad  võidupüha paraadil Võrus Foto Urmas Saard
Torupilli mängijad võidupüha paraadil Võrus. Foto: Urmas Saard

Vabaduse tänavale rivistunud 700 inimese hulgas olid Võrumaa, Tartu, Sakala, Põlva, ja Valgamaa malevlased. Kompanii suuruste üksustena saabusid paraadile Kaitseliidu allorganisatsioonide esindustena Naiskodukaitse, Noored Kotkad, Kodutütred, liputoimkond Kaitseliidu koolist. Kaitseliidu sõsarorganisatsioonidest osalesid Läti Zemessardze ja Leedu KASP-i rühmad ning Taani liputoimkond.

Ootamatu üllatuse valmistasid pärast presidendi kõnet Vabaduse tänavale saabunud torupilli mängijad. Nende järel tulid oma tõrvikutega noored, kelle ülesandeks võidutule maakondadesse toimetamine. Esimeste hulgas marssis paraadilt ära Saxon. Nemad pidid jõudma Pärnusse samaks ajaks, kui Eesti Vabariigi sünnilinnas pidi algama võidutule jagamine. Nii lahkusin minagi enne paraadi lõppemist.

Sedakorda nägi väheste pilvedega taevas võrreldes eelmiste paraadidega palju rohkem lennumasinaid. Bussijaama lähedal murul seadis end pildistamiseks valmis Kaitseliidu Võru malevkond. Sealt mitte kaugel müttasid oma peremeestega Politsei- ja Piirivalveameti teenistuskoerad. Nemad käisid paraadil esmakordselt ja pälvisid vaatajatelt erilise kiituse.

Urmas Saard