Seakatku oht ei ole möödas

Iga nädal diagnoositakse sigade Aafrika katk 30-50 kütitud või surnult leitud metsseal, senisel rekordnädalal diagnoositi haigus 74 metsseal. Praeguse seisuga on veterinaar- ja toiduamet (VTA) kinnitanud üle tuhande positiivse seakatku proovi metssigadel. See tähendab, et viiruse kontsentratsioon metsas on kõrge ja taudi metsast farmi jõudmise oht on jätkuvalt suur, hoiatab VTA.

Kuigi viimasel ajal ei ole olnud taudipuhanguid koduseafarmides, ei tohi seakasvatajad mingil juhul valvsust kaotada. Kindlasti on aidanud taudi farmidest eemal hoida karmistunud bioohutusnõuded ja nende hoolas täitmine seakasvatajate poolt. Seakatku leidude statistika näitab, et metssigade populatsioonis taudi vaibumise märke ei ole.

Möödunud nädalal diagnoositi veterinaar- ja toidulaboratooriumi (VTL) Tartu laboris sigade Aafrika katk Eesti metsades kütitud või surnult leitud metssigadelt võetud proovidest tuhandendat korda. Kui aasta esimeses pooles uuriti kuus 250-650 looma proovid, siis novembriks on see number tõusnud 2400 loomani. Ühe päeva jooksul uuritavate proovide mahud on ulatunud senisel maksimumpäeval 250 proovini.

Seoses intensiivsema küttimisperioodiga hakkas VTL alates oktoobrist analüüsima seakatku proove ka pühapäeviti. Nädalavahetusel kütitud metssigade proovide laborisse saatmist aitavad korraldada VTA maakondlikud veterinaarkeskused.

Vaata lisaks:

Infograafik “Bioohutus farmis sigade Aafrika katku vältimiseks”

Voldik “Juhised sigade Aafrika katku tõrjumiseks metsas”