Jõululaat 2015 Sindi gümnaasiumis

„Te kõik saate rikkamaks, kui mitte raha, siis vähemasti kogemuste poolest,“ ütles Sindi gümnaasiumi direktor Ain Keerup eile õhtul kooli 15. õpilaslaata avades.

Kauneid vanikuid valmistanud neiud pälvisid looduslaua preemia – RMK raamatu Lumise metsa rõõm ja linnapealt saadi kingituseks Sindi linna vapiga tass Foto Urmas Saard
Kauneid vanikuid valmistanud neiud pälvisid looduslaua preemia – RMK raamatu “Lumise metsa rõõm” ja linnapealt saadi kingituseks Sindi linna vapiga tass. Foto: Urmas Saard

Sindi gümnaasiumi õpilaste jõululaadad on omataoliste seas Pärnumaal kõige pikema traditsiooniga ja toimusid käesoleval korral taas tagasihoidliku ümmarguse numbriga tähistatult.

Õpilaslaat Junior Achievement egiidi all

„Tol ajal alustades oli direktoriks Mari Suurväli, mina töötasin majandusjuhatajana ja andsin paralleelselt majandusõpet,“ meenutas algusaastaid praegugi Sindi gümnaasiumis tunde andev õpetaja Kristi Suppi, kes oli esimeste õpilaslaatade üheks peamiseks korraldajaks. Laadal olid esindatud nii õpilasfirmad (ÕF) kui minifirmad (MF). ÕF on Junior Achievement Eesti gümnaasiumiastme õpilaste ettevõtlusõppe programmi osana majandusõppe kõrvale asutatud väike-ettevõte selleks, et tulemuslikumalt omandada äritegevuse aluseid, arendades nõnda noorte algatusvõimet ja tahet iseseisvalt tegutseda. Junior Achievement Eesti peab tähtsaks õppimist tegevuse kaudu. Seepärast on ka Sindi gümnaasium juba aastaid tagasi mõtestanud oma ettevõtmise sõnadesse „Ole tegus“ ja täiendanud öeldut motona Valmar Adamsi sõnaseades: „Tee, mida suudad. Täna veel jõuad, homme on hilja!“

ÕF lihtsustatud variant on MF, mis mõeldud ettevõtliku mõttelaadi kasvatamiseks gümnaasiumiastmest noorematele. Üldjuhul on minifirmad seotud kooli huvitegevustega.

Tänavu sarnaselt algusaastatega

[pullquote]Kultuuriprogrammi sel aastal sellisel moel, nagu möödunud aastatel on olnud, ei toimu. See oli koolipere soov[/pullquote]Kristin Mei on Sindi gümnaasiumi uus huvijuht, kes tutvustas ennast laada vastutava peakorraldajana. „Korraldan jõululaata siin majas esmakordselt. Ettevalmistustoimkonnas olid õpilased ja õpetajad. Kultuuriprogrammi sel aastal sellisel moel, nagu möödunud aastatel on olnud, ei toimu. See oli koolipere soov,“ andis Mei lahkesti selgitusi käesoleva aasta laada korralduse eripärast. Suppi lisas juurde, et ka algusaastatel puudus õpilaslaatadel meelelahutuslik osa. Hiljem tuli esinemiste kava juurde ja see paisus üsna suureks. Kuna laat laotub laiali mitmesse pikka koridori ja erinevatele korrustele, siis jäävad paljud kauplejad aulas esitatavate laulude, pillilugude ja tantsude elamusest eemale. Ja muidugi tõmbavad sütitavad esinemised ka ostjad müügilettide juurest ära. Sellega kannatab äritegevus.

„Laadal on asju müümas kaks meie kooli õpilasfirmat, minifirmasid ja palju töötubasid, kes rakendavad majandustundides saadava teoreetilise teadmise praktikaga. Lisaks on laadal müümas ka palju majast väljapoolt tulevaid müüjaid. Sel aastal on ka õnneloos hinnaga 1 euro, mille tulu läheb heategevuseks. Iga loos võidab ja auhinnad on selleks loosiks välja pannud RMK, Tervise Paradiis, Pärnu Muuseum, Pajo ja Ronimisministeerium,“ rääkis Mei ja osundas ka aulas koha võtnud kohvikule ning helikandjalt kõlanud jõulumuusikale.

Suhkruvatist vanikuteni

Õpetaja Kristi Suppi jälgib oma õpilaste tegevust Foto Urmas Saard
Õpetaja Kristi Suppi jälgib oma õpilaste tegevust. Foto: Urmas Saard

Nii see oli: kõlasid ka vanad tuttavad jõulutraditsionaalid ja lauale asetatud värviliselt vilkuvate tulukeste valgel istuti meelsasti. Pidev pikk järjekord ja sagimine toimus suhkruvati leti ääres. Paar aastakümmet tagasi oli suhkruvatt nõutud kaup samuti eeskätt laste hulgas, aga tolleaja uudsuse tõttu mekkisid meelsasti ka lapsevanemad. Nüüd ilmub suhkruvatt aegajalt taas valgele ja mõjub teatava retroilmutusena, nagu žürii esimees Eedi Lelov, elukutselt bioloogiaõpetaja, nimetas. Suhkruvati tootjad saidki seepärast laada üllataja preemia.

Hindamiskomisjoni kuulusid peale esimehe veel liikmetena linnapea Marko Šorin, kooli med.õde Anne Sammelselg, vilistlased Marika Buht-Loos ja Marko Buht, kelle ülesanne polnud kergete killast, sest kiitust väärisid kõik kauplejad, aga premeerida otsustati üksnes üheksas kategoorias. Autasude nimetused olid „Parima laua idee“, „Linnavalitsuse eripreemia“, „Muffini-võistluse võitja „Sindi gümnaasiumi muffinimeister 2015“, Parim suhtleja“, „Parim taaskasutaja“, „Laada üllataja“, „Looduslaud“, „Tagasihoidlik müügimees“, „Kõige jõulusem müügilett“. Auhindamine toimus laudade numbrite järgi, et oleks ausam.

Auhindade eest kandsid hoolt Tervise Paradiis, Pärnu muuseum, Ronimisministeerium OÜ, RMK, Pajo trükikoda, Tere,  Rannarootsi, Tallegg, Sindi linnavalitsus.

Juba teistel õpilaslaatadel endale nime teinutest hakkasid silma kaks kauplejate seltskonda.ÕF Säde tunnistati soliidseimaks müügiletiks. Kaubamajakas „Jäärmarkil“ dekoreeritud tulukestega kaubelnud ÕF Säde sai läinud laupäeval Sihtasutuse Pärnumaa Ettevõtluse ja Arenduskeskuse eriauhinna, mis võimaldab tasuta ettevõtluspäeva inkubaatoris. Täiendõppele lähevad Mairis Tropp, Andrea Õispuu, Sireli Laanearu, Kristi Sild. Nende õpetaja on Kristi Suppi.

[pullquote]Teisena tulid tuttavatena meelde Puidupoisid, kelle juhendaja on Eneli Arusaar[/pullquote]Teisena tulid tuttavatena meelde Puidupoisid, kelle juhendaja on Eneli Arusaar. Port Arturis osalesid nad laadal “Pärnumaa jõulud 2015”, kus saadi parima koolikasutusliku toote auhind. Nüüd said Puidupoisid ka Sindi linnavalitsuse eripreemia, mille andis linnapea isiklikult üle. Samasugused Sindi linna vapiga meenetassid kinkis Šorin ka kauneid kuusevanikuid (žürii hinnangul ka parim looduslaud) valmistanud neidudele, samuti põdrasarvesid kandnud neiule ja ühele suure valge habeme sisse nägu varjavale päkapikule. Viimased moodustasid ühise tiimi.

Autasuta ei jäänud ka õpilase east välja sirgunud. Täiskasvanutest sai suure kringli Tiiu Luur, kes hakkas silma sellega, et kudumisvardad liikusid vilkalt näppude vahel ka müügi ajal.

Kokkuvõtvalt žürii poolt väljavalitud

Parim laud – Jaanika Kangur, Gärolin Kikas
Parim suhtleja – Kaur Kasemaa, Fred Hussar, Karl Hussar
Parim taaskasutus – Gert Mathias Kapak
Parim üllataja – Ege-Rea Jantson, Andrea Seppi
Parim looduslik laud – Anna-Kristina Kütt, Agnes Tomson
Tagasihoidlikum müügimees – Sirel Silvia Mäesalu
Kõige jõulusem müügilett – Milena Abinskova

Urmas Saard