Seitseteist suvist teatrielamust Kuhjavere külas

Stseen Avinurme Suveteatri näitemängust "Potilill ja Karusammal". Fotod: Kuhjavere Külaselts
Stseen Avinurme Suveteatri näitemängust “Potilill ja Karusammal”. Fotod: Kuhjavere Külaselts

„Külateatrid on just samamoodi igaüks ise nägu nagu küladki,” nii ütles Kuhjavere Külaseltsi esimees Romeo Mukk tänavuse Kuhjavere Külateatrite festivali kokku võttes.

Üheteistkümnendat korda toimunud kultuurisündmusel esines 17 näitemänguseltskonda erinevatest Eestimaa paikadest. Publikut paelus kõige rohkem maaelutemaatika. Traditsiooniliselt vaatas ja kommenteeris näitemänge festivali patroon teatritegelane Kalju Komissarov.

Viljandimaal Suure-Jaani vallas Kuhjavere külas peetud külateatrite festivali avas tavakohaselt Väike Mukk, kes saabus kohale lindude lennutatud vaibal. Väikest Mukki saatis Haldjas. Staažikamad festivalikülastajad tundsid muinasjututegelaste kehastajana ära abikaasad: külavanem Romeo Mukki ja külaseltsi juhatuse liikme Urve Mukki.

Tänavu astus Kuhjaveres publiku ette 17 näitemänguseltskonda. Laupäeval alustas Surju rahvamaja näitering, kes jõudis festivalile kolmandat korda. Surjulaste näitemängu teemaks oli nõukogude võimu lõpuaastate kolhoosielu. Järgmisena asus etlema uus tulija Kuhjavere festivalil, ONTrupp Türilt. Pühapäeva hommik kell kümme on teatrielamuste jaoks üsna varajane aeg, kuid Jõesuu külateater sai oma etendusega „Ma ei taha siit ära sõita” hästi hakkama ning näitlejad pälvisid päeva lõpuks tunnustustki.

„Näitetrupid püüavad vastavalt võimalustele tabada etenduse ajastule kohast riietust, lavakujundust ja esemelisi sarnasusi. Hästi sobitatud kostüümid ja kujundused hakkasid silma Orissaare näiteseltsi, Võhma Rassijate, Paide Huviteatri, Avinurme Suveteatri, Tänassilma Pupud Jukude ning Abja ja Tääksi lasteringide lavastustes,” hindas Urve Mukk.

Tema sõnul saabusid näiteseltskonnad saabusid varakult kohale, et eelnevalt üle vaadata lava ja ettevalmistuseks vajalikud ruumid, selgitada millist mööblit ja inventari saab kasutada, tutvuda sisse-ja väljamineku ustega. „Mitmed trupid annavad ka enne teada, milliseid rekvisiite nad sooviksid kasutada, siis ei pea kõike kaasa võtma, eriti suuri ja ohtlikke esemeid nagu vikatid, rehad või redelid. Saadakse hakkama toolidest moodsa diivani ehitamisega ja töökoja või baariruumi sisustamisega suhteliselt lihtsate vahenditega,“ lausus ta.

Kümnendat korda Külateatrite Festivalil esinenud näitetrupp Pupud Jukud Tänassilmast
Kümnendat korda Külateatrite Festivalil esinenud näitetrupp Pupud Jukud Tänassilmast

Situatsioonikoomika naerutab

„Festivali publik ootab ikka eelkõige lavalt seda, mis tuju heaks teeb või lausa naerma ajab. Samas ei ole vist ühtki sellist näitemängu, kus olekski ainult naerukoht, sest sõnum ise võib olla kurb, kriminaalne või lausa dramaatiline. Hetke situatsioonikoomika mõjub alati naerutavalt, sama tihti võib end tabada mõttelt, et pole siin naljakat midagi, kahjuks ongi asjad kurvad,” kommenteeris näitemänge Romeo Mukk.

Külavanema sõnul sõltub näitemängu seltskondade repertuaarivalik ennekõike liikmete arvust, soolisest ja vanuselisest kooslusest. „Ikka juhtub, et naised peavad mängima meeste osi, samas mõnes trupis on mehed pigem ülekaalus. Nii tulebki valida lugu, mida mängida, ja südamelähedased on ikka maa- ja külaeluga seotud teemad, nii tänapäeval kui lähemas ja kaugemas minevikus,” selgitas ta.

Mõlema päeva parimaks trupiks tunnistati publiku poolt enim Kuhjavere festivalil osalenud trupid. Avinurme Suveteater on osalenud kõikidel aastatel ja Tänassilma Pupud Jukud kümnel korral. See näitab kindlasti kogemust, aga ilmselt ka fännide hulka, kes kaasa elavad.

Soojad sõnad patroonile

„Festivali patroon Kalju Komissarov andis tagasisidet igale trupile individuaalselt. Soovitused mõjusid innustavalt ja asjatundlikult. Mitmed trupid jätsid kiidusõnu patrooni kohta külaseltsi külalisteraamatusse. Näiteks kirjutati: „Aitäh Kaljule, et pühapäeva õhtupoolikul veel kiidusõnu jagus!”

„Külateatrid on just samamoodi igaüks ise nägu nagu küladki. Enamasti on tegemist kokkuhoidva kogukonna või lausa sõpruskonnaga ning raskused nende jaoks ongi väljakutse ja ühine rõõm hakkamasaamisest. Lahendamatuid olukordi pole, inimene peab vaid ise tahtma,” arutles külavanem Romeo Mukk.

Eripreemia laureaat Merike Pitk Alburahva teatrist
Eripreemia laureaat Merike Pitk Alburahva teatrist

Tunnustused Kuhjavere Külateatrite festivalil

Esimesel päeval:

Publiku lemmik – Avinurme Suveteater etendusega „Potilill ja karusammal” (lavastaja Mari Oolberg)

Parim naisosatäitja ja meesosatäitja – Kadi Raudvassar ja Erich Einstein, mõlemad Paide Huviteatri lavastusest A. Tšehhovi „Karu”

Lavakujunduse ja muusikalise kujunduse eest – Avinurme Suveteater

Parima kõrvalosatäitja preemia – Klaarika Klemm Avinurme Suveteatrist

Tunnustus episoodilise rolli eest – Heli Henn Vastse-Kuuste kultuurimaja näiteringist

Parima huumori esitaja – pereteater MaNi Lüganuselt

Parimate kostüümide preemia-Võhma näitetrupp Rassijad

Suurima üllataja tiitel – ONTrupp Türilt

Teatripäevade patroon Kalju Komissarovi eripreemia – Vaivara näiteringile Waene Muune selle eest, et üks väike külateater kandis uhkelt välja oma valitud katkendi J. Kruusvalli kirjutatud näidendist „Pilvede värvid”.

Teisel päeval:

Publiku lemmik – Tänassilma rahvamaja näitering Pupud Jukud nalja- ja muusikaetendusega „Mehed omas mahlas” (autor ja lavastaja Merike Moks)

Parima nais- ja meesosatäitja preemiad – Merike Moks ja Meelis Utt (näiteringist Pupud Jukud)

Muusikalise kujundus – näitering Pupud Jukud

Parim episoodiline roll – Aare Laasmaa Jõesuu külateatrist

Parim kõrvalosatäitaja – Margus Kummets Jõesuu külateatrist

Parim lavakujundus – Sonda rahvamaja näiteringi lavastus „Kui lapsed öös näevad und”

Parima huumori esitaja – Alburahva Teater etendus „Trepikoda”

Parimad stiilipunktid kogus kostüümide eest Tääksi kooli näitering

Suurim üllataja – Abja kultuurimaja pensionäride näitering Kersti Sillaotsa juhendamisel

Esmakordselt anti välja kolleegipreemiaid – iga trupp sõnastas oma väljavalitu, mis pandi kirja tunnistusele ja omalt poolt lisati väike kingitus.

Jaan Lukas