Haani naised korraldavad pühapäeval Talvõtarõ

Pühapäeval, 7. detsembril kell 11 avab Haanja rahvamaja juba neljandat korda uksed neile, kes soovivad veeta üheskoos ühe toreda perepäeva. Talvõtarõ on kohalike inimeste algatatud töötubade, kohaliku keele, söögi ja muusika päev, mille eestvedajateks on Haani naised. Et igaüks leiaks endale sobiva ettevõtmise, anname väikese ülevaate sellest, mida huvitavat talvõtarõ sel aastal pakub.

Kotitarõs saab igaüks valmistada endale sobivas mõõdus kingikotte, kasutades selleks vanu plakateid ja ajakirju. Väiksemad osalejad saavad juba valmis kingikottidele kaunistusi joonistada.

Piparkoogitarõs leidub tegevust nii kõige pisematele kui ka täiskasvanutele. Valmistame, kaunistame ja küpsetame endale meelepärased piparkoogid. Piparkoogid saab kaasa.

Jutussõtarõs saab iga soovija osa kahest võrukeelsest talvemuinasjutust. Lauateatri lood kõnelevad lahkusest ja hoolimisest ning jagavad valgust aasta pimedamasse aega.

Kudamisetarõs õpitakse käte peal kudumist, s.t et varraste asemel kasutatakse käsivarsi. Lihtsam on neil, kes on enne varrastel kudunud. Kududa saab võrku (näiteks aluseks seinakaunistusele jõuludeks) ja praegu väga moodsaid ringsalle jne. Kellel on kindel huvi proovida, palume kaasa võtta jämedat lõnga (mida jämedam, seda parem, võib olla ka efektlõng) või lõigatud riideribasid (nagu kaltsuvaibale, aga hea oleks, kui ribad oleksid lõngaks ühendatud).

Savitarõs saab voolida endale meelepärase eseme või niisama savi mudida, sest teadupärast on savil rahustav ja teraapiline toime.

Supitarõs valmistatakse üheskoos kohalikust toorainest maitsev kõhutäis, mida hiljem saab väikse tasu eest lõunaks osta.

Miihhitarõ pakub võimalust meisterdada nöörist ja kadakast vurr. Õpitoas saavad suuremad lapsed ise ja väiksemad vanemate abiga kadakapuust ketta sisse augud puurida ja siis nööri abil selle vahvaks ja hästi lõhnavaks vurriks teha.

Ehtmisõtarõ käigus tehakse koos jõulukaunistusi, millega siis Haanja rahvamaja eelolevateks pühadeks ära kaunistatakse.

Töötubadega samal ajal toimub talvine taluturg, kust saab osta käsitööd ja kohalikku toidukraami. Taustaks musitseerivad kohalikud pillimehed. Iga töötare tasu on 50 senti, v.a. supitarõ, milles osalemine on tasuta, kuid kust hiljem saab 1 euro eest maitsvat suppi osta.

Samuti toimub talvõtarõ jooksul parima seenehoidise konkurss. Kui soovid oma hoidisega osaleda, anna sellest meile ette teada telefonil 516 6684 või e-posti teel egle.vodi@gmail.com. Eelregistreerimine on vajalik, et saaksime paremini konkursi ette valmistada. Parimatele auhinnad!

Lisateave: Egle Vodi (516 6684, egle.vodi@gmail.com)