Teeme Ära talgupäeva nädalale lükati hoog sisse

Lulupeo dirigendipuldi värvimine eeltalgutel. Foto: Sven Puusepp
Lulupeo dirigendipuldi värvimine eeltalgutel. Foto: Sven Puusepp
Eesti Laulu- ja Tantsupeo sihtasutus ning Teeme Ära talgupäeva meeskond lükkasid üle-eestilise talgupäeva nädalale ühiselt hoo sisse Tallinna lauluväljakul peetavate eeltalgutega, mille käigus värvitakse koos laulu- ja tantsurahvaga suvise laulupeo dirigendipulti ning tehakse heakorratöid. Järgmisel laupäeval, 3. mail peetavale Teeme Ära talgupäevale on praeguseks kirja pandud juba üle 1500 talgu ning üle 14 000 talgulise. Talgupäeval osalemiseks saab end registreerida talguveebis aadressil www.teemeara.ee kuni järgmise reede õhtuni.

Teeme Ära talgupäeva eestvedaja, Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liige Tarmo Tüür ütles, et tänavune talguvalik on väga rikkalik. „Kümned tuhanded eestimaalased on endale meelepärased talgud juba leidnud ning maikuu esimese laupäeva oma kalendris üles tähendanud. Varasemate aastate kogemus näitab siiski, et paljud jätavad osalemise otsuse ka viimasele hetkele, oodates näiteks paremat ilma,“ rääkis Tüür.

„Säragu päike või sadagu mida tahes, talgupäev toimub iga ilmaga! Meie soovitame nii kogenud talguhuntidel kui ka uutel huvilistel end ikka nüüd kohe talguveebis osalejana kirja panna, sest see aitab talgujuhtidel töid paremini ettevalmistada ning annab tuge kogu talgupäeva õnnestumiseks,“ lisas Tüür.

Eeltalgud said teoks koostöös XXVI laulu- ja XIX tantsupeo “Aja puudutus. Puudutuse aeg” korraldajatega, kuna tänavuse suvise suursündmuse teema haakub hästi ka Teeme Ära talgupäeva väärtuste ning sõnumiga. Eesti Laulu- ja Tantsupeo sihtasutuse teabejuht Sten Weidebaum lausus, et talgupäev pakub suurepärase võimaluse otsida üles oma kodukandi kultuuriloolised paigad ning need vajadusel korrastada. “Eks laulu- ja tantsupidu meenutab ka ise üht hiigelsuurt kultuuritalgut – see on suur ühine pingutus, mis toob väga suure ühise rõõmu,“ lisas ta. „Paneme nüüd siis käed külge ja pühime tolmu kõigelt sellelt, mis märkamist väärib. On meie puudutuse aeg!”

Eesti Külaliikumise Kodukant tegevjuhi Anneli Kana sõnul on paljudes külades õued, majaümbrused ja metsaalused küll juba korda saadud, kuid talgupäev annab kogukondadele hea võimaluse ette võtta päris uusi asju. „Kui külatalgud tunduvad mõnel pool juba liigagi traditsioonilised, siis just nüüd on paras aeg anda eluõigus ka uuenduslikumatele ideedele, mida koos ellu viia,“ märkis Kana. „Külakogukond on hästi toimiva ühiskonna minimudel, sest rasked ja keerulised tööd on ju ikka koos ära tehtud. Kus ühel jõudu napib, seal üheksal jääb ülearu – nii on ka heade mõtetega!“

Eeltalgud algavad täna Tallinna lauluväljakul täpselt keskpäeval ning pärast ühiseid talgutöid süüakse talgusuppi, mida pakub Felix, mekitakse ka Premia jäätist. Võib juhtuda, et tantsu- ja laulurahvas võtab ka lauluviisi üles.

Talgupäeva korraldavad Eestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant ja nende ümber koondunud võrgustik, seal hulgas Vabaühenduste Liit EMSL, SA Domus Dorpatensis jpt. Partneritena löövad kaasa Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Itella Smartpost, Nordic Hotel Forum, Pakendikeskus, Tamrex, Vizeum, Coca-Cola HBC Eesti, Premia, EMT jt.

Teeme Ära talgupäev peetakse mai esimesel laupäeval, 3. mail ning iga kogukond saab ise otsustada oma talgutööd ja tegemised. Kõik inimesed ja organisatsioonid üle Eesti on oodatud aadressil www.teemeara.ee kirja panema kavandatavaid talguid ning kutsuma teisi aktiivselt osalema. 2013. aastal korraldati üle Eesti 1522 talgut, millest võttis osa 40 098 talgulist.

Allikas: www.teemeara.ee

Share via
Copy link
Powered by Social Snap