Raplamaal õpivad koolieelikud esmaabi

esmaabiTeist aastat korraldab Eesti Punase Risti Raplamaa Selts Raplamaa koolieelikutele esmaabikoolitust. Õnnetused paraku ei hüüa tulles ning seepärast tuleb nende saabumiseks valmis olla.

Õnnetuse korral on esmaabi andmise oskus sageli otsustava tähtsusega. Koolilastel tuleb peale kooli sageli pikalt üksi olla ja hädaolukordades üksi hakkama saada. Seepärast olemegi oma koolituse just koolieelikutele suunanud, et nende esimesed sammud iseseisvumisel oleksid võimalikult kerged.

Teemad vastavalt vanusele

Koolitusel käsitleme esmaabi lihtsalt ja praktiliselt, et lapsel oleks lihtsam infot vastu võtta ja seda ise vajadusel kasutada. Koolitus on lasteaedadele tasuta ja kestab ligikaudu 60 minutit. Lastele õpetakse kuidas hakkama saada kõige sagedamini ette tulevates ohuolukordades – ninaverejooks, haava puhastamine ja sidumine, võõrkeha kurgus, põletuse esmaabi ning kuidas kutsuda vajadusel abi.

Vastavalt laste küsimustele ja soovidele jõuame rääkida veel mitmestki teistest ohuolukordadest – külmumine, putukahammustused, peapõrutus jm. Selleks, et teooria kuulamine raskeks ei läheks, harjutame esmaabi ka praktiliselt. Kõik lapsed saavad ise panna plaastrit haavale ning siduda sidemega käsi ja pead. Otse loomulikult on praktiline osa laste lemmik. Praktilisi ülesandeid asutakse tegema väga õhinal ning sageli on neil sidumine tehtud veel enne kui jõuan õpetussõnad öelda. Paljud lastest on saanud vajalikud teadmised juba eelnevalt kas lasteaias õpetajatelt või oma vanematelt. Kuna kordamine on tarkuse ema, siis tasub alati üle korrata ja oma teadmisi kontrollida.

Üha populaarsem

Eelmisel õppeaastal osales koolitustel 16 lasteaeda ja 247 last. Selleks õppeaastaks on koolitusele registreerunud juba 20 lasteaeda. Lasteaedade tagasiside koolitusele on olnud positiivne. Järvakandi lasteaed “Pesamuna” juhataja Heivi Kipper. “Olen väga rahul, et te neid koolitusi läbi viite! Ma leian, et need teadmised, mida lapsed sellest saavad, on hindamatu väärtusega. Loodan siiralt, et te neid koolitusi ka edaspidi läbi viite! Esmaabist ei saa kunagi liiga palju rääkida ning see teema on alati aktuaalne.”

Loodan väga, et koolitusel osalenud lapsed julgevad oma uusi teadmisi ka praktilises elus kasutada ning jagada neid kõigi oma pereliikmetega. Esmaabi oskuseid ei lähe ilmtingimata vaja võõraste aitamiseks, sest suur osa õnnetustest juhtub kodus või meie lähedaste keskel. Statistiliselt on isegi suurem tõenäosus, et abi tuleb anda inimesele, keda sa tunned, mitte võõrale. Esmaabialased teadmised ja oskused võivad päästa nii perekonnaliikme, sõbra või sugulase elu!

Autor: Sirli Arro, EPR Raplamaa Selts
Projekt “Julged hoolida”

Share via
Copy link
Powered by Social Snap