Eesti Loodusmuuseum ja National Geographic Eesti korraldavad Tallinnas allveefotograafia suurmeistri Brian Skerry näituse „Ookeani hing“

Eesti Loodusmuuseum ja ajakiri National Geographic Eesti korraldavad Tallinnas allveefotograafia suurmeistri Brian Skerry fotonäituse „Ookeani hing“, mis toob vaatajani valiku tema 20 aasta jooksul tehtud parimatest töödest. Ainulaadne näitus avatakse Eesti Loodusmuuseumis järgmise nädala lõpus.

National Geographic_Brian Skerry_Ocean Soul_Right Whale
OCEAN SOUL RIGHT WHALE / FOTOGRAAF BRIAN SKERRY / NATIONAL GEOGRAPHIC

Eesti Loodusmuuseumi külastajatel avaneb sel kevadtalvel võimalus rännata koos National Geographicu allveefotograafi Brian Skerryga salapärastesse ja imedest tulvil ookeanisügavustesse, mida ta on dokumenteerinud juba 20 aastat. Skerry on jäädvustanud merealuseid hetki eri paigus üle maailma: Jaapanis, Uus-Meremaal, Iirimaal, Mehhikos, Kanadas, Ameerikas, Bahamal, Belizel, Trinidadis, Antarktikas jm. Näitus väljendab tunnustatud fotograafi sõnumit: veel pole hilja asuda kaitsma maailma mereelustikku ning veealuseid elukeskkondi.

25. jaanuaril Tallinna vanalinnas aadressil Lai 29a avatav National Geographicu rändnäitus “Ookeani hing” esitleb Skerry parimaid pilte ookeanikeskkonnast ja seal elavatest olenditest. Näitus on avatud 25. jaanuarist kuni märtsi lõpuni iga nädal kolmapäevast pühapäevani kell 10.00-17.00. Näituse korraldamist toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Eluaegne sukelduja ja ookeanide eestkõneleja Skerry on tunnustatud allveefotograaf, kes on pildistanud ajakirjale National Geographic ligi 20 fotolugu, mis tutvustavad ookeanikeskkondi ja merede kaitset. Viimatine neist lugudest, mis kõneles Mesoameerika vallrahust, avaldati 2012. aasta oktoobris ja ilmus ka eesti keeles.

Brian Skerry on veetnud vee all töötades üle 10 000 tunni, jäädvustades meie planeedi ookeanide muresid ja rõõme. Sukeldudes äärmuslikes tingimustes, Arktika jää all või röövloomadest kubisevates vetes, on Skerry pildile püüdnud haruldasi ja intiimseid hetki mereolenditest nende loomulikus keskkonnas. Tema fotod jutustavad köitvaid ellujäämislugusid: kutseliste küttide eest põgenevatest grööni hüljestest Põhja-Atlandis kuni Vaikse ookeani keskosa kahjustatud koralliökosüsteemideni, mis hakkavad tasapisi taastuma.

“Heade fotode tegemiseks peab fotograaf vaatlema ja tõepoolesti nägema,” ütles Skerry. “Olen aja jooksul õppinud, et tõeline väärtus peitub kannatlikkuses, hoo mahavõtmises ja ümbritseva maailma vaatlemises.”

Näituse “Ookeani hing” 50 fotot on valitud Skerrylt 2011. aasta sügisel ilmunud ning sama pealkirja kandvast National Geographicu raamatust, mis on tagasivaade tema viimase 20 aasta tööle. Nii raamat kui ka näitus jälgivad põhiliselt nelja olendit – haid, lõunavaala, nahkkilpkonna ja Grööni hüljest – kelle haaravates lugudes peegeldub maailma ookeanide tervis.

National Geographicu rändnäitustest

National Geographic Society on üks maailma suurimaid mittetulunduslikke teadus- ja haridusorganisatsioone ning juhtivaid suurte rändnäituste korraldajaid. Seni on Eestis korraldatud maailma tippfotograafide tööde näitus „NG ikoonid“. National Geographic pakub fotonäituste kogu, mis on saadaval kõigile maailma muuseumidele. Vt lähemalt aadressil www.nationalgeographic.com.

Brian Skerry lühitutvustus

Brian Skerry on auhinnatud National Geographicu fotoajakirjanik, kes keskendub mereelustikule ja veealusele loodusele. Tema töid on kajastatud ka lugematutes teistes kanalites üle maailma, teiste seas BBC Wildlife, Esquire, Smithsonian ja Audubon. Skerry peab sageli loenguid fotograafia ja looduskaitse teemadel sellistes loengu- ja konverentsisarjades nagu National Geographic Live, ideekonverentside sari TED, National Press Clubi loengusarjad Washington DC-s ja Kuningliku Geograafiaseltsi loengud Londonis. Ta on sage külaline telesaadetes, näiteks USA telekanali NBC saates „Täna“ („Today“), CBS „Pühapäevahommikus“ („Sunday Morning“) ja ABC saates „Tere hommikust, Ameerika“ („Good Morning America“).

Ajakiri National Geographic

Tänavu oma 125. aastapäeva tähistav ajakiri National Geographic, mis alustas ilmumist 1888. aastal inglise keeles, avaldab uurimuslikke artikleid kultuuri, looduse, teaduse ja tehnoloogia teemadel. Ajakirjal on 60 miljonit lugejat üle maailma. Eesti keel oli 33. kohalik keel, milles ajakiri 2011. aasta oktoobris ilmuma hakkas. Eesti ajakirja kirjastatakse National Geographic Society litsentsi alusel ning seda annab välja Leedu juhtiva raamatukirjastuse Alma Littera tütarfirma AlmaliEst.

National Geographic Society

Ajakirja National Geographic annab välja National Geographic Society (NGS), mis on maailma üks suurimaid mittetulunduslikke teadus- ja haridusorganisatsioone. 1888. aastal „geograafiateadmiste suurendamiseks ja levitamiseks“ asutatud ühingu tegevuse eesmärgiks on innustada inimesi hoolima oma koduplaneedist. National Geographic peegeldab maailma läbi oma ajakirjade, telesaadete ja filmide ning muusika ja raadio kaudu, samuti raamatute, DVD-de, kaartide, näituste, erinevate ürituste, koolide kirjastamisprojektide, interaktiivse meedia ja muude toodete vahendusel. NGS on rahastanud üle 10 000 teadusliku uurimis- ja keskkonnaprojekti ning ekspeditsiooni, samuti toetab geograafilise kirjaoskuse edendamiseks mõeldud õppeprogrammi.

Lisateabe saamiseks vt:

Videolingid Brian Skerry kohta:

 

Täiendav info: Heidi Vilu, Eesti Loodusmuuseumi direktor, tel: +372 5190 4030, e-post: heidi@loodusmuuseum.ee

www.loodusmuuseum.ee

Erkki Peetsalu, National Geographic Eesti, peatoimetaja, tel: +372 5018 100, e-post: erkki@maailmad.eewww.national-geographic.ee

Share via
Copy link
Powered by Social Snap