Viljandimaal Naatsaku talus toimunud mahepäeva külastas rekordarv mahetoiduhuvilisi

Pildid tegi Urmas Volmer

Pühapäeval, 12. augustil toimus Viljandimaal Paistu vallas Naatsaku Talus mahetoidupäev, kus tutvustasid oma tooteid mitmed mahetootjad, osales ligi sada mahehuvilist, läbi astusid ka põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder ning Paistu vallavanem. Vaata galeriid!

Naatsaku talus kasvatatakse nii põllusaadusi kui koduloomi, teiste hulgas kodustatud metssigu. Mahetoidupäeval osalesid ka teised mahetootjad, kes tutvustasid kohaletulnud mahetoiduhuvilistele teraviljatooteid, piimasaadusi ja –tooteid, köögivilju, ebaküdoonia ning astelpajutooteid. Kohaletulnuile pakuti Naatsaku talu pererahva valmistatud rikkalikke eineid mahetoorainest.

„Nooremana oleksin vastanud küsimusele, miks just mahetootmine, et mulle on oluline pakkuda oma lastele tervislikku toitu. Nüüd, vanemana, on minu rõhk mujal,“ rääkis Naatsaku talu perenaine Nora von Schwanenflügel. „Mõtlen sellele, et me kõik kasutame seda maad nagu külalised. Eesti on nagu väike paradiis, kus on puhas vesi ja rikkumata loodus. Tahan selle seisundi hoidmisele ja parandamisele oma tööga kaasa aidata.”

Naatsaku talu lugu, hooneid ja tootmist tutvustas von Schwanenflügelite pere: vanaperenaine Nora koos abikaasa Markuse, noorperenaise Kersti ja noorperemehe Martiniga. Lõuna valmistamine toimus Kersti valvsa silma all.

Naatsaku talu õuel toimetas korraga üle saja inimese: kohale oli tulnud 90 tarbijat, neist 20 last ning kümmekond tootjat, sinna juurde veel talupere ja neid külastavad Nora von Schwanenflügeli kaks poega oma peredega.

Üllatuslikult kohale tulnud põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder arvas, et mahetoidu päevast ja toiduvõrgustiku OTT (otse
tootjalt tarbijale) tegemistest jäi talle väga hea mulje ja mitte ainult sellepärast, et mahetoit on ökoloogiliselt puhas ja tervislik ning talus nähtud elulaad on tasakaalus loodusseadustega. Ministri sõnul on toiduvõrgustik on ka väga hea relv kauba anonüümseks muutumise vastu, sest järjest rohkem on private label tooteid, mille puhul me ei tea, kust on pärit selle tooraine ja kes on tootja. Toiduvõrgustikus on aga kaubal nimi ja identiteet. Kui teame, kust meie toit tuleb, saame hakata ka ise paremaid valikuid tegema. OTT aitab väiketaludel ellu jääda, aidates neil luua oma turundusvõrgustikku.

Mahetoidu päeval käis tervitamas ka Paistu vallavanem Ene Saar, kes tunnustas kohalikke ettevõtlikke mahetootjaid, kes võtsid vaevaks oma tegemisi laiemale avalikkusele tutvustada.

Selle päeva suurest huvist innustununa leiavad OTT toimkonna liikmed, et nad astuvad õiges suunas ja algne idee korraldada koostöös OTT-iga liitunutega talude külastuspäevi saab hoogu juurde.

Naatsaku mahetoidupäev on osa üle-eestilisest seeriast, mille käigus tutvustatakse mahetootmist kolmes maakonnas. Esimene päev oli 24. juulil Väike-Pakri saarel, kus kõneldi mahelihaveiste kasvatamisest. 12. augustil uuriti Naatsaku talu tegemisi ning 26. augustil tuleb mahetoidu päev Haanjamaal. Mahetoidu päevi korraldavad Eesti Biodünaamika Ühing ja Eesti Mahepõllumajanduse Sihtasutus koostöös kohalike organisatsioonidega, toetab Põllumajandusministeerium turuarendustoetuse raames.

Loe lähemalt mahepõllumajanduse kohta!