Energeetiline AAMOS viiuldab täna Hiiu Folgil

AAMOS Duo. Foto: Hiiu Folk

Täna õhtul võib Kassari kiigeplatsil kuulda Shetlandi energeetilist ja traditsioonilist viiulimuusikat Kevin Hendersoni esituses. Teda toetab Norra kitarrist Vidar Skrede.

Portaalile Hiiumaa.ee antud intervjuus märkis Kevin Henderson, et kohtas Vidarit aastaid tagasi Shetlandi Folgi Festivalil. Koos jämmides ning edaspidi veel mitmetel festivalidel kohtudes tekkis väga hea klapp. AAMOS sündis kui Hendersoni ja üht teist Shetlandi viiuldajat kutsuti Norrasse festivalile esinema ning viiuldajad mõtlesid, et oleks tore kui Vidar saaks nendega kitarril ühineda.

Henderson ise tahtis saada muusikuks juba väga noores eas, kuid see tundus talle esialgu kauge unistusena. “Nägin vahel tuntud Shetlandi viiuldajat Aly Bain’i mängimas televisioonis ning unistasin ühel päeval olla sama hea mängija. Traditsioonilist viiulimuusikat tutvustas mulle minu vanaisa, kes oli suur viiulimuusika fänn ning seda tihti kuulas ja ka ise veidike mängis. Nii sain ka mina pisiku ja hakkasin võtma viiuli tunde ning hiljem sain õppida Viiulit juba koolis Shetlandi parima viiuldaja Willie Hunter’i käe all. Ta oli suurepärane õpetaja, kes muutis tunnid väga lõbusaks ning motiveeris viiulit mängima,” meenutas Henderson. 

Muusiku elukutse juures on Hendersoni arvates kõige raskem see, kui tekib pikem auk, kus ei ole üldse esinemisi. “See hakkab hinge närima ning tekitab kahtlusi, kas ehk on teekond muusikuna otsa saamas. Eks eriti praegu majanduskriisi ajal ja suurte kärbetega kultuurivaldkonnas on muusikutel raskem. Kuid me armastame oma elukutset ja rühime ju ikka edasi ning olen kindel, et lõpuks kõik laabub,” rääkis Henderson. Lisaks peab viiuldaja raskeks pidevat reisimist, mis muutub ajaga üha väsitavamaks ja võtab palju energiat. Vaatamata sellele on Hedersoni arvates see  kõik üsna väike hind selle eest, et saad teha seda, mida tõeliselt armastad. Hendersoni elu parimad heteked on suures osas seotud muusikaga.

Hendersonile meeldib kuulata vanu traditsioonilise viiulimuusika salvestisi, mis teda inspireerivad. Selles muusikas on mingi eriline ilu, mis on unikaalne nii struktuurilt ja stiililt. Shetlandi muusikas on ühelt poolt tugevad Norra mõjutused ja teiselt poolt Šotimaa ja Iirimaa, mis on kokku sulanud üheks  põnevaks muusikaliseks koosluseks. Viiulivirtuoos on väga uhke, et saab reisida ringi mööda maailma ja tutvustada oma pärimusmuusikat.

Hiiu Folgil saab AAMOS´e esituses kuulda erinevaid variatsioone Shetlandi viiulimuusikast traditsioonilistest rahvatantsu lugudest kuni rituaalsete pulmamarssideni välja. Hendersonile meeldib publikuga suhelda ning ta loodab, et kuulajad naudivad kontserti.

 

Share via
Copy link
Powered by Social Snap