Mäos valmistatakse plastikujäätmetest ehitusmaterjali

Taaskasutatud plastikust lillekastid. Foto: plastrex.eu
Mäos tegutsev tehas taaskasutab esmakordselt Eestis kodumajapidamistes tekkivaid plastikujäätmeid, valmistades kodumajapidamistes tekkinud plastikujäätmetest ehitusmaterjali Plastrex.

Uudset profiilmaterjali saab kasutada kohtades, mis on otseses kokkupuutes pinnase ja niiskusega ja kus puit pikajaliselt vastu ei pea. Nii on see kasutatav aiamööbli, lillekastide, peenraääriste, kasvuhoonete, kuuride, aedade, loomade latrite, eramute terrasside aluskonstruktsioonide ja muude toodete valmistamiseks.

Plastrexi valmistajafirma OÜ Rexest Grupp juhatuse liige Aarne Saareväli ütles, et uuenduslikult mõtlev ettevõtja suudab sellest materjalist ise arendada huvitavaid lõpptooteid – disainlaudu ja -pinke, aiamööblit, kergehitusi koduaeda, postkasti aluseid või kompostikaste ning pakkuda täiesti uudset ja ilmastikukindlat kaubavalikut.

Saareväli kinnitusel kasutavad nad tehnoloogiat, mis võimaldab tootmisprotsessi kaasata erinevat tüüpi plastikuid. Tema sõnul on plastikujäätmete ringlussevõtt ehitusmaterjalina üks paremaid võimalusi plastikujäätmete taaskasutamiseks, kuna loodav lisandväärtus on kõrge ning puitmaterjaliga sarnanevat uudset materjali saab laialdaselt kasutusele võtta nii eratarbija oma koduaias kui ka paljude valdkondade ettevõtjad. Plastrex ise on samuti 100% taaskasutatav.

Plastrexist tooteid saab näha Kultuuripealinna Tallinn 2011 ürituste raames, juuni alguses vanas kalasadamas avatud Ökosaarel.

Ettevõtte tootmine baseerub Eesti toorainel ning peamiselt läheb toodang ekspordiks. Rexest Grupi aastane tootmismaht on ligikaudu 2400 tonni profiile ja eesmärk on järgmises etapis suurendada tootmismahtu kuni 10 000 tonnini aastas. Eestis tekib erinevatel hinnangutel aastas kuni 70 000 tonni plastpakendijäätmeid. Plastrexi peamised eksporditurud on täna Skandinaavia riigid, kuid eesmärk on müüa toodangut kogu Euroopas.

Plastrex ei mädane, ei ima niiskust, on ülevärvitav ja lihtsalt puhastatav. Materjal on täielikult vaba toksilistest ainetest. 1 tonn Uudne materjal aitab plastiku taaskasutamisega kokku hoida 1,66 tonni CO2, 262 liitrit naftat, 98 miljonit kJ energiat, vähendada plastiku ladustamist looduses ning säästa puiduressurssi.

Allikas: www.plastrex.eu

One thought on “Mäos valmistatakse plastikujäätmetest ehitusmaterjali”

  1. Hea, et Kylauudised on tervema mõistusega kui Postimees.Postimehes oli sarnane jutt kuid loos olid hobustel lahtrid. Mis teha kui ajalehes maavõõrad kirjutajad.

Kommenteerimine on suletud.