Vibuvõistlusel Järvakandi Open purustati rekordeid

Järvakandis peeti nädalavahetusel juba 41. korda rahvusvaheline vibuvõistlus Järvakandi Open 2010, mis ühtlasi oli ka II Toomas Kivilo memoriaalvõistlus. Jõuproovil osales 97 laskurit viiest riigist.

20.-22. augustini toimunud võistlusel uuendati rohkem kui 30 rahvusrekordit ning püstitati lugematul hulgal isiklikke ja hooaja rekordeid. Võimaluse selleks andsid suhteliselt soodne ilm, samuti väga hästi sujunud korraldus. Heaks motivaatoriks võistlejatele olid ka tavatult hinnalised auhinnad, mille hulgas oli kaks sportvibu ning muud vibuvarustust.

Võistlusel osalesid viie riigi vibukütid.

Laupäeval lasti kvalifikatsioonivõistlust harjutuses FITA-1. Naiste olümpiavibu klassis võidutses Inga Kizeliauskaite 1290 silmaga. Eestlaste au kaitses Siret Luik (Järvakandi Vibuklubi „Ilves“) tulles uue isikliku rekordiga 1278 silma teiseks. Kolmandaks tuli soomlanna Laura Kourula 1268 silmaga. Talle kaotas vaid ühe silmaga 16-aastane tulevikulootus Reena Pärnat (Ilves), kes võistluse käigus uuendas 50 meetrilt kadettide Eesti rekordit lastes 316 silma.

Meeste samas klassis võitis soomlane Antti Tekoniemi 1324 silmaga kaasmaalase Matti Hatava ees, kes lasi 1322 silma. Kolmandaks tuli Arvydas Cepulionis Leedust 1313 silmaga. Esikolmiku tulemuste kõrget taset näitab see, et meeste poolt said erinevatel distantsidel ületatud Järvakandi vibustaadioni enam kui 40 aastase ajaloo vältel sündinud väljaku rekordid, va 30m distantsilt, kus rekordit korrati. Ajalugu tehti ka ses osas, et kunagi varem pole sel võistlusel esikolmik ületanud 1300 silma piiri. Eestlaste parimana oli Paulo Santos (Tallinna Kalev) 1271 silmaga kuues. Nelja uue Eesti rekordiga tuli toime seitsmendana lõpetanud 16-aastane Pearu Jakob Ojamäe (Sagittarius), kes 70meetrilt lasi nii kadettide kui juunioride uueks rekordiks 327 silma ning 50m distantsilt uueks kadettide tipptulemuseks 324 silma. Ka tema tulemus harjutuses FITA-1, 1270 silma, on uus kadettide Eesti rekord.

Naiste plokkvibu klassis võitis kvalifikatsiooni Jelena Babinina Leedust 1364 silmaga. Teiseks tuli soomlanna Erja Järvenpää 1353 silmaga ning kolmandaks tema kaasmaalanna Susanna Makkonen 1342 silmaga. Parima eestlannana neljandaks platseerunud (1340 silma) Mariel Jäätma (Ilves) lasi 60meetri distantsilt uueks Eesti täiskasvanute ja juunioride rekordiks 345 silma.

Meeste plokkvibu klassis võidutses soomlane Markko Järvenpää 1389 silmaga. Tema uuendas 70 meetrilt oma nimele kuulunud väljaku rekordit lastes 351 silma. Kvalifikatsioonis saavutas teise koha Evert Ressar (Järvamaa Amburite Klubi) lastes uueks Eesti rekordiks 1385 silma. Uus Eesti rekord sündis ka 50 meetri distantsilt tulemusega 349 silma. Kolmanda koha saavutas Vladas Šigauskas Leedust 1378 silmaga.

Kvalifikatsiooni käigus lasti seega kokku 9 uut Eesti rekordit – 3 täiskasvanute, 2 juunioride ning 4 kadettide oma. Lisaks eestlastele uuendasid oma rahvusrekordeid ka lätlased ja leedukad.

Pühapäeval jätkus võistlus segavõistkondade, võistkondade ja individuaalsete duellidega. Olümpiavibu klassi segavõistkondade arvestuses pidid finaalis Soome paarile Kourula/Hatava 1 silmaga alla vanduma eestlased Preimann/Agu (Ilves). Kolmandaks tulid Kovalevskij/Kizeliauskaite Leedust alistades pronksikohtumises Kivilo/Aaveri (Ilves). Plokkvibu klassis võitis paar Järvenpää/Järvenpää Soomest alistades finaalis paari Šigauskas/Babinina Leedust. Kolmandaks tulid Kivimaa/Makkonen Soomest alistades pronksikohtumises Mardu/Jäätma (Ilves).

Võistkonnavõistluses võitis naiste olümpiavibu klassis Ilvese trio Preimann/Luik/Pärnat Läti ja Leedu naiskondade ees. Meeste samas klassis oli finaal soomlaste päralt. Võitsid Mansukoski/Vainionpää/Kontio edestades meeskonda Tekoniemi/Lindroos/Määttä. Kolmandaks tulid Santos/Järvsoo/Kaasik Tallinna Kalevist. Kuna plokkvibu klassis oli võimalusi võistkondi luua vähem, kui olümpiavibu klassis, siis oli neil lubatud koostada ka segavõistkondi. Võitjaks tuli Leedu võistkond Šigauskas/Babinina/Sarakauskas alistades finaalis ESS Kalev võistkonna Mardu/Jäätma/Kaldamäe. Kolmandaks tuli võistkond Järvenpää/Järvenpää/Kivimaa Soomest.

Individuaalselt võitis naiste olümpiavibu klassis Inga Kizeliauskaite Leedust alistades finaalis Eve Kivilo. Kolmandaks tuli Reena Pärnat edestades pronksikohtumises Bessi Kasakut (kõik Ilves). Meeste samas klassis võitis Janis Amatnieks Lätist alistades finaalis soomlase Aki Virtaneni, kes eelmiselgi aastal lõpetas võistluse teisena. Suurüllatajana tuli kolmandaks kvalifikatsioonis alles 33.tulemust näidanud Taurunas Lubys Leedust.

Naiste plokkvibu klassis serveeris samuti üllatuse 20-aastane Mariel Jäätma võites oma märksa kogenumaid konkurente ning tuli Järvakandi Openi võitjaks. Teisena lõpetas Susanna Makkonen Soomest ning kolmandana Jelena Babinina Leedust. Meeste klassis võitis Vladas Šigauskas Leedust finaalis rootslast Emil Arnessoni. Kolmanda koha võitis Evert Ressar.

Loodetavasti saabub tuleval aastal Järvakanti mõõtu võtma veel rohkem välsikülalisi, kuna käesoleval aastal kattus Openi toimumisaeg mitmegi riigi olulise võistlusega (Taani, Rootsi jne). Oma osalemissoovist on juba märku andnud ka Venemaa ja Ukraina sportlased. Jääb vaid üle loota, et võistluste korraldajad leiavad kohalike valla- ja koolijuhtidega ühise keele, et võistluste korraldamiseks saada lisaruumi kõrvalasuva staadioni arvelt ning kõik soovijad tulejoonele mahuksid.