CRISTINA KROON: OLEN JU MINAGI TEADLANE, KES KASVANUD ILMA KOHALIKE EESKUJUDETA VÕRUMAAL

Illustratiivne foto AI genereeritud joonistus

Lota Vana, Võrumaa Arenduskeskuse kommunikatsioonispetsialist

Selgus, et tegelikult on teadlasi, kellest eeskuju võtta palju, ent nad ei paista ühiskonnas eriti välja. Selleks, et populariseerida teadust ja inspireerida noori teaduskarjääri valima kutsuti ellu algatus ”Võru maakonna teadusele vunki mano”.

Juba aprilli lõpus hõikas Võrumaa Arenduskeskus koos teadlastest koosneva naiskonnaga välja, et otsitakse Võru maakonnaga seotud või Võru maakonnast pärit teadlasi, kes oleksid valmis kohalikule haridusmaastikule oma teadmistega panustama. Eestvedajateni jõudis üle 50 nime. Ligikaudu pooled neist on huvitatud üles astuma kas HaridusFestil või populaarsel laste-ja noortega töötavatele spetsialistidele suunatud metoodikaseminaril, kaasjuhendama loovtöid või võtma endale töövarju. Samuti saab meie teadlaste lugudega peagi tutvuda sotsiaalmeedias.

Projekti veavad eest Võrumaa haridusuuendaja Kerli Kõiv, ajuteadlane Cristina Kroon ning TÜ haridusteaduste doktorant Minni Aia-Utsal. Neid kõiki ajendas projektiga alustama nii enda akadeemiline karjäär kui ka teadmine, et Eestis on teadlaste kui spetsialistide puudus. Eestvedajatele tegi eriti head meelt see, et kõik teadlased, kes nende poole seni on pöördunud on väga motiveeritud Võru maakonda panustama.

Võrumaaga seotud või Võrumaalt pärit teadlasi on täitsa omajagu

Algatajad nendivad, et tegelikult on küll Võru maakonnas teadlasi omajagu, ent nende põnev töö ja panus ühiskonda ei tule avalikult esile. “Meie algne hüpotees oli, et Võrumaa kui ühe madalaima haridustasemega maakonna puhul on meil kõrgeima teaduskraadiga eeskujude puudus, kuid esimesed sammud on näidanud, et Võrumaaga seotud või Võrumaalt pärit teadlasi on täitsa omajagu, kusjuures nende hulgas on ka väga nimekaid ja teenekaid Eesti teadlasi,” ütles projekti üks eestvedajatest Cristina Kroon.

Just teadlaste silmapaistmatus on probleem, mida üheskoos lahendama asutakse. “Me soovime nad Võrumaa uhkuseks ja inspiratsiooni allikana paremini esile tuua,” lisas Kroon. Selleks kirjutatakse sotsiaalmeediasse persoonilugusid, aga mitte ainult. Just otsekontakti pakkumist teadlaste ja teaduse ning noorte vahel peetakse eriti oluliseks.

Haridusuuendaja Kerli Kõiv kutsub üles teadlasi meie keskel märkama: “Paneme tähele meie maakonnaga seotud teadlaste osalust saabuvatel sündmustel ning kasutame võimalusi nendega tuttavaks saada ja nende erakordseid teadmisi rakendada”. Võru maakonnaga seotud teadlasi on võimalik kohata 24. oktoobril toimuval metoodikaseminaril ning 29. novembril toimuval HaridusFestil. Loovtööde kaasjuhendamine ning teadlaste töövarjutamine on võimalik sügisest kevadeni.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Share via
Copy link
Powered by Social Snap