VÕRUMAAL TOIMUNUD KOOLITUS LAHENDAB KORTERIÜHISTUTE MURET

RenoWave projektijuhid Jaanus Mark (vasakul) ja Siim Meeliste (paremal) ning Võrumaa Arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots (keskel). Foto: Lota Vana

Huvi korterelamute rekonstrueerimise vastu on Võru maakonnas viimastel aastatel kasvanud ning mõned korterelamud on juba ka uue ilme saanud. Sageli venib aga rekonstrueerimise algus pikaks, sest piirkonnas ei ole piisavalt tehnilisi konsultante.

2023. aastal esitas KredExile taotluse rekonstrueerimist nende toel alustada 15 Võru maakonna korteriühistut. Kortermaja täisrekonstrueerimise toetuse taotlemise korral on tehnilise konsultandi palkamine kohustuslik. KredExi poolt aktsepteeritud ja vastava koolituse läbinud tehniliste konsultantide üle-eestilises nimekirjas seisab praegu 162 nime, kes on valmis tehnilise konsultandi teenust pakkuma.

Kuigi nimekiri pikk, on Võru maakonna korteriühistud jätkuvalt hädas tehniliste konsultantide leidmisega, kes neile reaalselt teenust oleksid valmis ja suutelised pakkuma. Tegutsevad konsultandid on liigselt hõivatud ning uusi konsultante siin piirkonnas pole juurde tekkinud. Selleks, et korteriühistutele toeks olla ja olukorda parandada korraldas Võrumaa Arenduskeskus 22.-23. märtsil tehniliste konsultantide koolituse.

Võrumaa Arenduskeskuse projektijuhtide Jaanus Marki ja Siim Meeliste sõnul on mitmed piirkonna korteriühistute juhatuse liikmed kurtnud, kuidas nad pole ligi paarikümnele välja saadetud kutsele tehnilise konsultandi teenuse pakkumiseks saanud ühtegi vastust. See on omakorda olnud mitmetele korteriühistutele, kes KredExi rekonstrueerimistoetust on soovinud taotlema hakata, takistuseks.

Urmas Mardi sõnul otsitakse tehnilisi konsultante tikutulega taga kogu Eestis

Eesti Korteriühistute Liidu juht ja koolituse avanud lektori Urmas Mardi sõnul otsitakse tehnilisi konsultante tikutulega taga kogu Eestis. Tema sõnul on olukordi ja küsimusi, millega tehniline konsultant korteriühistuid nõustades kokku puutub väga palju ning ka juba tegutsevad tehnilised konsultandid peavad end pidevalt täiendama.

Maakonnas on korteriühistuid, kes leidsid konsultandi endale näiteks Tallinnast, aga see teeb nende sõnul asjaajamise kohmakamaks ja kulukamaks. “Eks vahel peab konsultant käima korteriühistut samuti kohapeal nõustamas, mitte ainult telefoni ja meili teel. Mõistlikum on seda teha kohalikul, kui edasi-tagasi ligi 600 km maha sõitval pealinna spetsialistil,” kommenteeris korterelamu toetusmeetmete konsultant Jaanus Mark.

Projektijuhtide sõnul on oluline, et koolitus korraldati just Võru maakonnas kohapeal, sest mitmetele teenuse pakkumisest huvitatud Võru maakonna ehitusinseneridele on jäänud pealinnas toimuvad koolitused kaugeks ja nad pole saanud erinevatel asjaoludel osaleda. “Oleme sel teemal arutlenud Võru maakonna Koduomanike Kogus ning Kliimaministeeriumi ja erinevate osapooltega Riigikogus kohtumisel eelmise aasta detsembris,” ütles Siim Meeliste. Meeliste sõnul on RenoWave projekt toonud välja palju kitsaskohti, millega korteriühistud kokku puutuvad ning tehniliste konsultantide juurde koolitamine aitab lahendada neist mitmeid.

Koolituse lõpus toimus test, mille sooritas 30 inimest, kes saavad korteriühistutele edaspidi toeks olla ja teenust pakkuda

Kagu-Eesti Innovatsioonikeskuses toimunud kahepäevase koolituse maksimaalne osalejate arv sai kiiresti täis ning osalejate hulgas oli nii korteriühistute esindajaid kui ka ehitusvaldkonnas juba tegutsevaid inimesi. Koolituse lõpus toimus test, mille sooritas 30 inimest, kes saavad korteriühistutele edaspidi toeks olla ja teenust pakkuda ning seeläbi kortermajade rekonstrueerimisprotsessi piirkonnas kiirendada.

Koolituse viisid läbi Korteriühistute Liidu juhatuse liige ja õigusosakonna juhataja Urmas Mardi, Ehitusagentuur OÜ diplomeeritud ehitusinsener ja tehniline konsultant Gerta Reinhold, Riigi Tugiteenuste Keskus (RTK) ekspert Kriste Letta, Tartu Regiooni Energiaagentuur (TREA) direktor Martin Kikas ja KredEx partnersuhete haldur Jana Toome.

KU päevatoimetaja

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga