NELJANDAL ADVENDIL IMETLETI NOORTE ÜLIANDEKAT LUULET, KUULATI LAULE JA JUMALA SÕNA

Fotogalerii

Piia Karo-Selg loeb Pärnu linna ja maakonna koolinoorte jõululuuletuste konkursile esitatud loomingut. Foto: Urmas Saard / Külauudised

Pärnus Raeküla Vanakooli keskuse ees tähistati neljandat adventpüha muutunud jõuluinstallatsiooni stseeni avamise, laulude, Piibli lugemise ja jõululuule kuulamisega.

Jõulueelseid adventpühade tähistamisi korraldab Raeküla linnaosas Pärnu Y-klubi koos kohaliku EKEK Barnabase kogudusega.

Barnabase koguduse preester Thomas luges Luuka evangeeliumi 1. peatükist Ristija Johannese sünnilugu, mis pidi toimuma enne Jeesuse ilmumist.

Pärnu Y-klubi sõber Maria Toodo laulis kauneid jõulu- ja talvelaule ning Piia Karro-Selg luges Pärnu linna ja maakonna koolinoorte jõululuuletuste konkursi žürii liikmena värsiloome paremikku.

Neljandat aastat toimunud Pärnu linna ja maakonna jõululuuletamise konkursi finalistide luuletuste avalik esitus ja salvestus leidis aset 2. detsembril Pärnu Kaubamajakas. Tänavu laekus pea 200 jõulu- ja talveluuletust. Meenutuseks, et eelmisel aastal saadeti võistlustulle lausa 354 luuletust. Luuletamiseks anti Pärnumaa koolinoortel aega üks kuu ja võistlusele saadetud luuletustest valisid hindajad välja 30 parima sõnumi ja sõnastusega luuletust.

Žüriisse kuulusid Raeküla Vanakooli Keskuse juhataja Piia Karro-Selg, Pärnu lasteaia Mai õpetaja Evelyn Oll-Teterin ning staažikas endine eesti keele õpetaja Inga Mänd. Kolmeliikmeline žürii hindas kõiki luuletusi 10 päeva jooksul ning koostas pingerea, millest omakorda valiti välja parimad. Hinnati kahes vanusegrupis: 1. kuni 4. klass ja 5. kuni 9. klass.

Žürii hindas kõiki esitusi ning valis mõlemast vanusegrupist esikolmiku. Parimad luuletused kanti ette Pärnu Jõulukülas.

Valik tänavustest lemmikutest kõlab ööpäev läbi avatud jõuluevangeeliumi installatsiooni õueraadiost

„Üldmuljelt oli 1. kuni 4. klassi looming nauditav oma lapselikus lihtsuses, kus sageli võis märgata pere erinevaid jõulukombeid ja mõju laste ootustele neist pühadest ning teadmisi jõuludest,“ ütles õpetaja Mänd.

Piia Karro-Selgi sõnul oli sellel aastal hindamine varasemast lihtsam ning noorte sõnaseadetest on väga nauditav osa saada. „Julgustan aina enamaid koole jõuluuletuste konkursil osalema!“

Raeküla Vanakooli Keskuse juhataja sõnul on valik luuletustest aastaid kõlanud ka kõigil keskuse jõululaulude ühislaulmistel. Valik tänavustest lemmikutest kõlab ööpäev läbi avatud jõuluevangeeliumi installatsiooni õueraadiost.

Vastavalt varajasemale lubadusele on nüüdseks valminud luulevihik, kuhu koondati kõikide 2019.–2021. aasta Pärnumaa jõululuuletamise konkursi võitjate luuletused. Lisaks ilmuvad kogumikus veel mõned parimad luuletused. Luulevihikuid jagatakse tasuta koolidele ja loomulikult autoritele.

Luulevihikust luges Piia Karro-Selg mitmeid häid näiteid tänastele kuulajatele, kes ei varjanud oma siirast üllatust ja imetlust, milleks meie noored suutelised on. Näiteks 10-aastane Mirtel Katrina Kits Pärnu Mai koolist (1. koht – 2019. a 1.-9. klassi vanuserühm), „Libe tee”: „Siis kui väljas miinuskraadid, / akna taga väiksed taadid. / Ninad pikad teravad, / silmad sütest säravad…”

Urmas Saard

Jäänud on veel loetud arv südamlikke sündmusi:


*** 23.12.2022 kl 18 jõululaulude ühislaulmine aulas, ka heategevusloterii klubile, keskusele ja noortekeskusele bussi soetamise toetuseks


*** 24.12.2022 kl 13 jõululaupäeva kontsert-jumalateenistus Vanakooli ees ja sees. Sees esineb Pärnu oikumeeniline naiskoor. Jõulusõnumit toob lisaks isa Thomasele ka raekülalane Joosep Tammo


*** 26.12.2022 kl 13 jõulu teise püha tähistamine stseeni avamisega ja väikese kontserdiga keskuse esisel


*** 1.01.2023 kl 13 ekstra stseen Kuningas Herodese lavale toomiseks – süüta laste päeva tähistamiseks


*** 6.01.2023 kl 13 viimase stseeni – kolmekuningapäeva tähistamine – avamine.