HELSINGIST SAABUNUD REISILENNUK AVAS PÄRNUS RAHVUSVAHELISE LENNULIIKLUSE

Pärnu-Helsingi liinilende teenindab Eesti kapitalil põhinev lennufirma NyxAir.
Foto: Urmas Saard / Külauudised

Täna mõned minutid pärast üht nägid Pärnu lennuväljale kogunenud inimesed õhuväravale lähenevat reisilennukit, mis oli pool tundi varem Helsingi Vantaa lennuväljalt õhku tõusnud. 5. maist kuni 21. augustini igal neljapäeval ja pühapäeval toimuvaid Pärnu-Helsingi liinilende teenindab Eesti kapitalil põhinev lennufirma NyxAir.

Esimese lennuga tuli Pärnusse 26 reisijat. Reisijate hulgas oli soomlasi ja Soomes töötavaid inimesi, samuti seitse Soome reisikorraldajat ja kolm ajakirjanikku, kes tutvuvad järgnevatel päevadel mitmete Pärnu (turismi)ettevõtetega.

Lennujaama saabujaid tervitas orkestrihelidega pasunakoor Õnn Tuli Õuele.

Ettevalmistustööd rahvusvaheliste liinilendude vastuvõtmiseks Pärnu õhuväravas algasid kaheksa aastat tagasi, kui Pärnu linnavalitsus koos majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ning AS-iga Tallinna Lennujaam võtsid eesmärgiks uuendada Pärnu lennujaama lennurada, terminali ja muud seonduvat infrastruktuuri.

Mahukatele rekonstrueerimistöödele tõmmati joon alla 2021. aasta lõpus. Rekonstrueerimistööde tulemusena uuendati lennujaama lennurada, mis on nüüd 1970 x 30 meetrit, laiendati ruleerimisteed, rekonstrueeriti õhusõidukite perroon, paigaldati automaatne ilmastiku seiresüsteem, uuendati lennuvälja tulesüsteemi ning ehitati uus hoolde- ja päästetehnika angaar. Uuenduskuuri läbinud Pärnu lennujaama reisiterminal on võimeline teenindama samaaegselt 80 sisenevat ja 80 väljuvat reisijat.

Esimesed lennud toimusid rekonstrueeritud lennurajal mullu oktoobris, kui taastus lennuühendus Pärnu ja Ruhnu vahel ning alates 5. maist on suvepealinna lennujaam avatud ka rahvusvahelistele liinilendudele.

Pärnu-Helsingi suviste liinilendude kõrval saab Pärnu algavaks turismihooajaks veel teisegi lennuühenduse: 25. juunil avab Skandinaavia suurim lennufirma Scandinavian Airlines (SAS) Stockholmi ja Pärnu vahel hooajalise lennuliini. SASi 70-kohaline turbopropeller lennuk ATR-72 lendab Pärnu ja Stockholmi Arlanda lennujaama vahel kuni 16. augustini igal teisipäeval ja laupäeval. Lend kestab 1 tund ja 20 minutit.

AS-i Tallinna Lennujaam juhatuse esimehe Riivo Tuvikese sõnul on Pärnust sel suvel avatavad lennuliinid tõestuseks, et koostöös on kõik võimalik.

“Eelmise aasta sügisel avatud rekonstrueeritud lennuliiklusala oli oluliseks sammuks Pärnu kui piirkonna atraktiivsuse tõstmisel ning mul on hea meel, et linna ja kohalike ettevõtjate eestvedamisel saame sel suvel tervitada Pärnus lausa kaht rahvusvahelist liini,” ütles Tuvike. Regionaalsed lennujaamad on Tuvikese sõnutsi oluliseks osaks kohalikust elust, luues nii töökohti ja võimalusi ärikeskkonna arenguks kui ka lennuühenduse maailmaga.

Pärnu linnapea Romek Kosenkranius tõdes, et Pärnu turismiettevõtjad on lennuühenduse taastumist Soomega oodanud pea kümme aastat ning on tähelepanuväärne, et tänasest saab Pärnu regulaarse lennuühenduse Helsingiga, suve alguses ka Rootsiga. “Suur tänu kõigile, kes tegid rahvusvahelise lennuliikluse taastamise Pärnule võimalikuks ning soovin edukat lennuliiklust Põhjamaade pealinnade ja Pärnu vahel,” lausus linnapea.

Estonia Spa Hotelsi juht Andrus Aljas nentis, et Pärnumaa turismiettevõtjate esimene eesmärk on täidetud – Pärnu lennujaamas algavad rahvusvahelised lennud. “Meie teine ühine eesmärk on aidata igati kaasa, et need lennud saaksid meie Soome ja Rootsi klientide seas populaarseks ja kasvataks oluliselt Pärnumaad külastavate turistide arvu. On ju Helsingist ja Stockholmist ainult ligi tunniajase lennu kaugusel Balti mere kõige soojema veega rand ning palju kvaliteetseid hotelle ja teisi ajaveetmise võimalusi,” märkis Aljas.

Pärnu lennujaama aastaringne käitamise kulu on ligemale miljon eurot. Pärnu linnavalitsus toetab Pärnu lennujaama aastas 400 000 euroga.

Helsingi ja Stockholmi lennuaegadel saab Pärnust lennujaama ja lennujaamast linna linnaliinibussiga nr 24. Buss peatub üheksa hotelli juures.

Bussiga Pärnu lennujaama. Fotokollaaž: Urmas Saard / Külauudised

Nr 24 buss on käigus 5. maist päevadel, mil toimuvad Helsingi lennud. Liinibuss väljub Viikingi hotelli juurest neljapäeviti kell 12.00 ja pühapäeviti kell 12:40. Buss peatub hotellide juures tähistatud bussipeatustes: Tervis, Wasa, Estonia, Hedon, Rannahotell, Tervise Paradiis, Strand ja hotell Pärnu. Kesklinna jõudes on järgmised peatused: Bussijaama, Teater-1, Tallinna maantee, Rohu, Härma, Savi ja Lennusalga. Lennujaama jõuab vuss neljapäeviti kell 12:37 ja pühapäeviti kell 13:17.

Lennujaamast alustab buss tagasisõitu neljapäeviti kell 13:40 ja pühapäeviti kell 14:20.

25. juunist lisanduvad Stockholmi lennud ja buss hakkab sama marsruuti läbima täiendavalt kahel nädalapäeval, alustades Viikingi juurest laupäeviti kell 16:15 ja teisipäeviti kell 16:55. Lennujaamast väljumise ajad on laupäeviti kell 17:55 ja teisipäeviti kell 18:35.

KU päevatoimetaja