VANALINNA ÖÖKLUBIS AVANEB PÖÖRANE KULTUURIKABAREE „PÕRGUVÜRSTI PITSBALL”

Sandra Lange, Karl Edgar Tammi, Kristjan Poom, Päär Pärenson. Visuaali kujundus: Janno Saft

Laupäeval, 17. juulil kell 19 esietendub vanalinna ööklubis Münt väiketeatri Ruum Raam Ring lavastuses kultuurilooga žongleeriv fantaasiatükk “Põrguvürsti pitsball”.

“Põrguvürsti pitsball” on muusikaline fantaasia, mis viib vaataja maagilise realismiga vürtsitatud musta kabareesse ühes Tallinna vanalinna legendaarseimas kõrtsis. Lavastus etendub praeguste noorte öises lemmik-kohas, ööklubis Münt (Müürivahe 22). Varem on samas kohas asunud rokiklubi Guitar Safari ja kulturnikute kogunemiskoht Kiko klubi – kirjastuse Valgus baar.

Lavaloo kirjutas kokku ja lavastas Ruum Raam Ring eestvedaja – lavastaja Jaanika Juhanson. Aluseks on Eesti ühe isikupäraseima autori – Paavo Matsini tekstid ning Eesti kultuuriklassikute tsitaadid, inspiratsiooni on ammutatud Mihhail Bulgakovi šedöövrist “Meister ja Margarita”.

Laval rullivad, räägivad, röögivad ja unistavad mitmekülgsed näitlejad Sandra Lange, Karl Edgar Tammi, Kristjan Poom ning räppar-tantsukunstnik-näitleja-poeet Päär Pärenson ehk MC JOC. Tegevuse mässib muusikalisse kujundusse Remi Prual, videod valmivad videokunstnik Taavi Varmi käe all. Lavamaailma visuaalsel küljel hoiavad silma peal kunstnik Johannes Valdma ja valguskunstnik Sander Aleks Paavo, kostüümid loob Kätlin Haak.

Kelmi kirjamehe tõttu satub noor naine veidratesse seikadesse teispool aega ja ruumi, head ja kurja, sealpool valguse ja pimeduse piiri.

“Meie lavastus räägib unistustest. Täpsemini – pelgalt unistamise mõttetust aja- ja elukulust,” tutvustab lavastusideed Juhanson. “Me küsime, kas unistaja on oma unistusele lähemale liikumiseks midagigi omaltpoolt teinud. Meie lavastuses kangelannat ei ole. Ühel hetkel mõistab ta ebameeldiva selgusega, et ta elu on tupikus, ta vihkab oma tööd ja jälestab iseennast. Meie lavastus ongi sellest pöördelisest hetkest – nendest kümnest sekundist elus, kui inimene otsustab võtta oma unistuste täitumise enda kätte. Meie lavaloos algab siit aga kummastav seiklus. Nimelt sel selguse hetkel asub meie peategelase pähe elama rahvakirjanik Eduard Vilde. Kelmi kirjamehe tõttu satub noor naine veidratesse seikadesse teispool aega ja ruumi, head ja kurja, sealpool valguse ja pimeduse piiri. Teekonna lõpus aga terendab kutsuvalt põrguvürsti paheline pitsball.”

Peaosas astub üles plahvatusliku energiaga näitlejanna ja maskikunstnik Sandra Lange, kes samasuguse kergusega võib ühel õhtul kehastada Kellerteatris Canterville’i lossi vaimu, teisel vallutada lava burleskitar Brigitte’ina, kolmandal päeval aga hoopis rõõmustada lapsi Doktor Klounina. Temale sekundeerivad Eesti räpiskene isake MC JOC ehk Päär Pärenson ning noored ja andekad näitlejad Karl Edgar Tammi ja Kristjan Poom.

“Põrguvürsti pitsball” on kesk kõige kibedamat koroona-aega asutatud väiketeatri Ruum Raam Ring teine lavastus. Esimest – Veronika Kivisilla tekstidel põhinevat õrna ja tundlikku lavateost “Kuni armastus peale tuleb” mängitakse sel suvel kolm korda Albu mõisas: 12.-14. augustini kell 19.

Etendus kestab koos vaheajaga umbes 2 tundi. Vabandame, ratastooliga külastajad kahjuks saali ei pääse. Sel suvel on kavas kuus etendust: 17.-18. ja 22.-25.juulil kell 19. Etenduskoha ja baari uksed avatakse kell 18.

Urmas Saard

Samal teemal:

LOOMAD JA INIMESED PEAVAD OLEMA PUUTETUNDLIKUD

Share via
Copy link
Powered by Social Snap