ALGAVAD RAIL BALTICU RAUDTEEJAAMA EHITUSTÖÖD RIIA RAHVUSVAHELISES LENNUJAAMAS

Rail Balticu raudteejaama ja sellega seotud infrastruktuuri ehitusprotsesside alguse avamistseremoonia Riias. Foto: RB Rail AS

Täna toimus Riia rahvusvahelises lennujaamas Rail Balticu raudteejaama ja sellega seotud infrastruktuuri ehitusprotsesside alguse avamistseremoonia.

„Rail Balticu raudteejaam Riia lennujaamas tugevdab Riia rolli Balti ja Põhjamaade lennunduskeskusena. See aitab märkimisväärselt parandada lennujaama ühenduvust nii naaberriikidega kui ka siseriiklikult, muutes Riia lennujaama mugavaks, kaasaegseks ning mitmeliigiliseks transpordi- ja ärikeskuseks,” ütles Läti transpordiminister Tālis Linkaits.

„Uue jaama ehitustööde algus on oluline verstapost, mis kinnitab projekti edusamme ja küpsust kõigis kolmes Balti riigis,” selgitas RB Rail ASi tegevjuht ja juhatuse esimees Agnis Driksna. „Juba praegu näeme, et Rail Balticu rahvusvahelised jaamad, sealhulgas Riia rahvusvaheline lennujaam, loovad väärtust edendades nii mugava ja mitmeliigilise ühistranspordi keskuse loomist kui ka tugevat alust uute investeeringute ligimeelitamiseks, uute partnerluste moodustamiseks ja teenuste loomiseks.”

SIA Eiropas Dzelzceļa līnijas juhatuse esimees Kaspars Vingris lisas: „Vaatamata pandeemiale ja keerulistele töötingimustele, on meil õnnestunud käivitada Lätis suuruselt teise Rail Balticu objekti ehitustööd. Lennu- ja kiirrongiühendus loob Baltikumis uusi võimalusi ning edendab sujuvat reisijate- ja kaubavedu regioonis. Kiirraudtee ehitamisel keskendume Lätis kõigepealt kõige keerulisemate objektidele, et hilisematel etappidel ei seisaks me silmitsi põhiliini ehitusviivitustega.”

Üritusel osalesid Läti transpordiminister Tālis Linkaits, RB Rail ASi tegevjuht ja juhatuse esimees Agnis Driksna ning SIA Eiropas Dzelzceļa līnijas juhatuse esimees Kaspars Vingris. Samuti osalesid ehituskonsortsiumi B.S.L. Infra juhtkond, ehitusjärelevalve esindajad PA Prointec ja SIA Forma 2, projekteerijad ja projekteerimise järelevalvefirma Prosiv esindajad ning võtmetähtsusega koostööpartnerid.

Lisainfo

Ehitustöid tehakse viies etapis kuni 2025. aasta detsembrini. Esimene etapp hõlmab infrastruktuuri ehitamist olemasolevast Imanta raudteejaamast Riia rahvusvahelisse lennujaama ning jaamaterminali ehitamist, mis peaks valmima märtsis–aprillis 2023. aastal. Ehitustöid tehakse lähtudes avatud rahvusvahelise konkursi võitja PROSIV (Sintagma (Itaalia), Prodex (Slovakkia) ja Vektors T (Läti)) projektist.

Ehitustöid tehakse etapiti, et piirata häireid lennujaama käitamisel. Alates 15. juunist saab ehituse edenemist jälgida veebilehel www.edzl.lv. Infot liiklusmuudatuste ja muude praktiliste teemade kohta saab nii www.edzl.lv kui ka Rail Baltica globaalprojekti ametlikul veebilehel railbaltica.org.

81–85% ulatuses rahastab Rail Balticu projekti elluviimist kolmes Balti riigis Euroopa ühendamise rahastu (Connecting Europe Facility, CEF). Ülejäänud osa rahastavad Läti, Leedu ja Eesti.

KU päevatoimetaja