MÄRTEN HERMIK: KOGUKOND ISE PEAB ROHKEM SEISMA OMA ÕIGUSTE JA HEAOLU EEST

Märten Hermik on Metsküla algkooli vilistlane aastast 1999. Kohtusin temaga Eesti Vabariigi 102. aastapäeva tähistamisel Metsküla rahvamajas hetkel kui kooli direktor Pille Kaisel ulatas parajasti Ullaste Puhkemaja peremehele Metsküla algkooli võtmed.

Metsküla kooli vilistlane Märten Hermik vabastab tuulest keerdu kammitsetud oma kooli lipu uuesti vabalt lehvima. Foto Urmas Saard
Metsküla kooli vilistlane Märten Hermik vabastab tuulest keerdu kammitsetud oma kooli lipu uuesti vabalt lehvima. Foto: Urmas Saard

[pullquote]Vana talukompleksi makett, mille valmimisel andsin ka mina kunagi oma panuse[/pullquote]Hoobilt tekkis mõte ennastki vilistlase seltskonda poetada. Direktori ja väga sõbraliku mehe lahkel loal sammusime ühiselt rahvamajast mõnesaja meetri kaugusel asuva koolimaja juurde. 167 aasta vanune Metsküla algkool asub Lõuna-Läänemaal, pärast haldusterritoriaalset ümberkorraldust Pärnumaal, Lääneranna vallas, 18 km kaugusel Lihulast.

Mis tunded ja mõtted valdavad pärast paarikümneaastast vahet taas üle tuttava ukseläve astumist?

Märten: Tunded sellest uksest sisse astudes on alati kahtlemata rohkem kui soojad, olen mõnel korral ikka sattunud kooli väisama, aga aktusel olles tekkis tunne, et tahaks kooli ka korra kiigata.

Kui räägiks lähemalt erinevatest ruumidest?

Märten: Koolis on kokku 3 klassiruumi, kus on koos vastavalt esimene ja teine klass, kolmas ja neljas klass ning viies ja kuus klass. Kõikides klassiruumides olen minagi istunud. Lisaks söögituba, aula, õpetajate tuba ja saviruum – vähemalt vanasti, kus toimusid saviringid ja on ka savipõletus ahi. Kohe meenub, et seal sai omal ajal üks tore suhkrutoos voolitud. Teenib vanemaid tänaseni, paaril korral on see isegi maha kukkunud ja terveks jäänud, ei teagi kas tegu on hea voolimistööga või on põletusahi olnud väga hea.

Teisele korrusele viiva trepi ülemises otsas on suured maketid?

Märten: Vana talukompleksi makett, mille valmimisel andsin ka mina kunagi oma panuse. Pärast minu koolipõlve on valminud üks tore savist mozaiik.

Allkorruse fuajees näeb suurt hulka tunnustusi ja auhindu.

Märten: Vaatamata oma väiksusele on Metsküla kool jõudnud alati igale poole ja tihti võitnud erinevaid võistlusi ning viktoriine. Kindlasti on neid palju rohkem ja kõiki eksponeerida pole võimalik.

» koolikella helistas kokatädi Ene

Kas praegusel koolitubade külastusel meenub midagi väga eredalt – toredat, mida tahaks nüüd jutustada?

Märten: Eks vahetunnid ikka olid need kõige oodatuimad, kõigil leidus tegevusi, musikaalsemad tüübid klimberdasid klaverit, uljamad sõitsid soojemal ajal õues ratastega, koolikella helistas kokatädi Ene alati käsitsi. Tsentraalne kellasüsteem puudus, usun et see on tänaseni nii.

2011. a algatasid Metsküla kooli vilistlased allkirjade kogumise selle vastu, et Lihula vallavalitsus võtaks tagasi volikogu eelnõu, mille otsuse kohaselt pidanuks Metsküla algkool ühes Kasari ja Tuudi koolidega suletama. Tookordne lahing võideti. Nüüd valitsevad uued murepilved kooli kohal.

Märten: Kogukond siinkandis on kindlasti suurem ja tugevam, kahtlemata minnakse ühisel rindel vallavalitsusele vastu, et kool säiliks.

Matsalu küla pikaaegne külavanem Tõnu Ots avaldas aastapäeva kõnes arvamust, et võibolla oleme me praegu jõudnud sellesse kurba staadiumi, kus peame võitlema oma küla piiride ja eksisteerimise eest.

Märten: Kindlasti on tal õigus. Kuna vald läks haldusreformiga kordades suuremaks, ei jätku ehk tähelepanu ja fookust ühele kandile niipalju ja kogukond ise peab rohkem seisma oma õiguste ja heaolu eest.

Teie isa Peeter Hermik ütles samal pidupäeva kontsert-aktusel täiel veendumusel, et Metsküla kool on edukas, tubli ja väga head haridust andev väikekool. „Meil on seda kooli vaja ja meil on sellele koolile õigus.”

Märten: Kuldsed sõnad, temagi oli üks Metsküla kooli taasasutajatest ja sinna oma energiat kulutanud küllaga. Kui me räägime hajaasustusest ja sellest kuidas riik soovib, et maaelu edeneks ja inimesed leiaks tee rohkem maale, siis kool seda Matsalu kandi rahvastikku ja inimesi suuresti toetabki. Paljud vilistlased on tulnud siia kodukanti tagasi ja pannud oma lapsed just Metsküla kooli. Usun ja tean, et üheks põhjuseks miks kodukanti tagasi tullakse on just kooli olemasolu. Kui nüüd tahetakse seda kooli kinni panna, lõikab riik justkui teise käega sõrme.

Tänan!

Urmas Saard

Samal teemal:

Pärnumaal Lääneranna valla Metsküla rahvamajas tähistatakse Eesti Vabariigi 102. aastapäeva. Foto Urmas Saard

 

 

 

RIIGI SÜNNIPÄEVAL SOOVITI, ET ELAKS RIIGI KÕIGE VÄIKSEM INSTITUTSIOON – KÜLA JA KOOL

Metsküla algkooli koolipere. Foto opleht.ee

 

 

 

Kogutakse allkirju Metsküla algkooli sulgemise vastu

Share via
Copy link
Powered by Social Snap