Šal-lal-laa ning Krõõt ja Kraaded laulsid noore vibusportlase Reena Pärnati toetuseks

55 fotot

Eile õhtupoolikul Raeküla Vanakooli keskuses toimunud traditsioonilisel naistelaulupäeval esinesid Sindi naisansambel Šal-lal-laa ning Pärnjõe rahvamaja rahvaliku muusika lauluansambel Krõõt ja Kraaded. Pärnu Y-klubi algatusel korraldati kontserdi ajal heategevuslik loterii, millest laekuva tuluga soovitakse abistada kodulinna noort vibusportlast Reena Pärnatit teekonnal Tokyo suveolümpiamängudele.

Naistelaulupäev Pärnus Raeküla Vanakooli keskuses. Foto Urmas Saard
Naistelaulupäev Pärnus Raeküla Vanakooli keskuses. Foto: Urmas Saard

[pullquote]Klubi on väike, aga tubli rakuke rahvusvahelises Y’s Men liikumises, millel Eestis pea 100 aastat vanust[/pullquote]Šal-lal-laad juhendab 150 aasta vanust Sindi laulukoori dirigeeriv Kristel Reinsalu, keda tänavu pärjati Tori valla aasta kultuuriedendaja aunimetusega. Ka Põhja-Pärnumaa valla Pärnjõe rahvamaja lauluansambli Krõõt ja Kraaded juhendaja ning Tori segakoori dirigent Kalli Rõõmusaare pälvis samasuguse aunimetuse – Tori valla aasta kultuuriedendaja.

Šal-lal-laa laulis esimese loona lustliku laulu „Nääritaadile”, mida saatis naiste kelmikas lavaline liikumine. Järgnes pühalik „Halleluuja” ja „Valged jõulud”. Aasta tagasi Pärnust väljunud viimase rongi mälestuseks ja uhkema reisirongi saabumise ootuses lauldi „Kui jaamast lahkub rong”. Reinsalu küsis mälumängu küsimuse: „Kes on Mikk Targo?” Mitme pakkumise peale, millest mitte ükski polnud vale, arvati lõpuks ühisel meelel, et Mikk Targo on kergemuusika vend!” Selle järel lauldi Heldur Karmo sõnadel ja Mikk Targo viisil loodud „Head uut aastat!”. Aga rahvas kutsus viimase laulu järel Šal-lal-laa tagasi ja vaatamata õues valitsevast mustast maast kõlas naiste suus ikkagi „Taas talveteedel”.

Väga vaimukalt, hoogsalt, kohati ka hästi jõuliselt ja samuti pidevas liikumises laulsid ka Krõõt ja Kraaded. Naisansambliga oli kaasas ka üks meeshing, aga tema ei paotanud suud laulmiseks mitte kordagi. Siiski oskas ta igapidi muudmoodi esineda, lauljate ja kuulajate tähelepanu köita, näiteks parmupilli mängida. Rõõmusaare rääkis, et varem olnud ansambli nimi lihtsalt Krõõt, aga kui naised enam päris üksinda rahvakunsti ei teinud, sai nimetus täiendust. Sellest siis ka Kraaded.

Krõõt ja Kraaded on Šal-lal-laast kümme aastat vanem, asutatud astal 1993. Nende eelistuseks on folkloor. Kontserdil kasutati saatepillina jauramit ja veel ühte pingi taolist pilli, millel sai mängu ajal istudes jalga puhata. Selle nimi ongi pingipill, aga öeldakse ka tuhkapill. Kannel jäeti sedakorda koju, aga kontsert kujunes selletagi pööraselt kaasakiskuvaks. Lõpuks vedasid Pärnjõe naised kättpidi sikutades ka kõige mugavamalt toolidel istuvad inimesed tantsima. Õigeid tantsusamme õpetas Rõõmusaare.

Raeküla Vanakooli keskus teeb Pärnu Y-klubiga hästi tihedat koostööd. Klubi on väike, aga tubli rakuke rahvusvahelises Y’s Men liikumises, millel Eestis pea 100 aastat vanust. Mitme muu tegevuse kõrval on tähtis koht heategevusel. Nüüd on võetud nõuks koguda vähemalt 3000 eurot, millega toetatakse pärnaka Reena Pärnati ettevalmistusi osalemiseks Tokyo olümpial, mis toimub juba eelseisval suvel 24. juulist 9. augustini. Sarnaste kontsertide käigus nagu eile ja täna toimuval jõululaulude ühislaulmisel kogutakse raha, millest võiks Pärnatil olla olulist abi. Kogumisega jätkatakse veel vana aasta sees ja muidugi uue hooga uuel aastal.

Esinejad saadeti koduteele kingitustega kohaliku loomingu varasalvest: kalender, raamat, vein jm heast paremat.

Kui keegi soovib uuel aastal Pärnu vibusportlase teekonda olümpiale toetada, siis võib seda teha lisaks annetustele ka oma kodu lähedal heategevuslike kontsertide korraldamisega. Sellisel juhul tuleks esmalt ühendust võtta Raeküla Vanakooli keskuse töötajatega.

Urmas Saard

Share via
Copy link
Powered by Social Snap