Peotule Sadalasse toomisega austati
motokultuuri korüfeed Igor Ellissoni

XXVII laulupeo ja XX tantsupeo tule tõid Jõgevamaale Sadalasse klubi Jõgeva MC ja teiste klubide mootorratturid. Tseremooniaga avaldati austust Jõgeva MC rajajale, rahvusvahelise motomatkajate kokkutuleku Jõgevatreff idee algatajale ja pikaajalisele korraldajale Igor Ellissonile, kes alustas motokultuuri edendamist Sadalas.

Eigo Ellisson, Valdi Reinas, Mare Talve, Virve Muser, Pille Tutt ja Sadala Hoolekandeühingu esindaja Imre Väin tuletulemise tseremoonial Sadalas. Foto Marge Tasur
Eigo Ellisson, Valdi Reinas, Mare Talve, Virve Muser, Pille Tutt ja Sadala Hoolekandeühingu esindaja Imre Väin tuletulemise tseremoonial Sadalas. Foto: Marge Tasur

Peotule jõudmise Sadalasse juhatas sisse rahvapidu, mille avas  Eesti Vabariigi hümniga kaitseliidu Jõgeva maleva ja Torma puhkpilliorkester. Esinesid pärimusmuusika ansambel Tuustar, segakoor Sõrahing, Laiuse-Sadala noorte segarühm, Sadala naisrühm ja Sadala Külade Teatri näitlejad.

Jõgeva MC juhatuse liige, Igor Ellisoni poeg Eigo Ellisson märkis, et laulu- ja tantsupeo tule toomine Laiuselt Sadalasse oli mootorratturitele auväärseks ettevõtmiseks ja positiivseks emotsiooniks.

„Jõgeva MC kasvas välja just Sadalast,” sõnas Ellisson. “Siin alustasime motohuvialaga tegelemist ka mina ja mu vend Argo Ellisson.”

Veel ütles Eigo Ellisson, et Igor Ellisson on praegu tervist taastamas ja saab tema auks korraldatud sündmusest hiljem ülevaate meedia vahendusel.

„Paarikümne mootorratturi jõudmine rahvamaja õuele peotulega oli tõeline kõrghetk, õhus oli nooruslikkust, headust, ühtehoidmist, soovi hoida olulist, mis loodud,” ütles laulu- ja tantsupeo ja tule tulemise Jõgevamaa kuraator Pille Tutt, kes on ka Sadala Külade Seltsi juhatuse esinaine.

Auto Phillip Morris tuleteekonnal. Foto Marge Tasur
Auto Phillip Morris tuleteekonnal. Foto: Marge Tasur

Eigo Ellissonilt võtsid XXVII laulupeo ja XX tantsupeo “Minu arm” tule vastu Sadala rahvamaja kollektiivide juhid, kes osalevad  4.-7. juulini suurel peol Tallinnas: segakoori Sõbrahing juhendaja Mare Talve ja Laiuse-Sadala noorte segarühma juhendaja Virve Muser, kes andsid tule edasi naisrühma Tantsulust juhendajale Artur Aunapile. Tuletõrvik liikus käest kätte ja jõudis peotule alusele, millest süüdati Sadala tulealtaril tuli. Tulealtari tule süütasid Sadala Külade Seltsi juhatuse liikmed, kes aitasid jagada ka peotuld kogukonna esindajatele ja kollektiividele ning kõigile huvilistele. Kõlakoja juures avati külakivi, millel on tänuplaadidpeo tule teekonnast Sadalas ja I laulupäeva 85. aastapäeva tähistamiseks. See väega maakivi on kingitus Sadala külale 600. aastapäeva puhul.

Kantkülasse ja Ookatkule, mis tähistavad tänavu samuti esmamainimise 600. aastapäeva, paigaldati samuti väega maakivid, millel on tänuplaadid EV100 igas külas ja märgitud tuleteekond selles külas.

Tulelaternad ja kodune küpsetis anti ka kogukonna haridus- ja kultuurielu ning  piirkonna arendamist toetavatele koostööpartneritele, eestvedajatele: koolile, naisrühmale, segarühmale, segakoorile, näitetrupile, Sadala Hoolekande Ühingule ja Sadala Kandi Edendajate ühendusele, samuti Jõgeva valla esindusele. Sündmusel osales ka Jõgeva vallavanem Aare Olgo.

Sadala Külade Teatri esimese liikuva rekvisiidiga Phillip Morrisega viidi peotuli Ookatkule väega külakivi  juurde ja siis juba naabritele. Sadala naisrühm viis peotule laternaga Kantküla väega külakivi juurde. Tule toomisel osalesid lasteaiarühma lapsed ja koolist 1., 2., 4. ja 5. klassi õpilased.

“Sündmus jättis väga võimsa mulje,” ütles Sadala kooli direktor Angela Saksing. “Meeldis väga, et meie lapsed seal esinesid, kuid eriti avaldas muljet tõrviku saabumine ja selle käest kätte andmine. Siis tekkis tunne, et tegemist on millegi tõeliselt pühaliku ja väärtuslikuga ning see puudutas igaüht meist – nii suurt kui ka väikest. Olen väga uhke, et laulu- ja tantsupeo tuli jälle ka Sadalasse toodi.”

Jaan Lukas