Jõuluvanade pressikonverents Rakvere Targas majas

Kahel päeval Kadrinas ja Rakveres asetleidnud Eestimaa Jõuluvanade ühenduse korraldatud Ülemaaline Jõuluvanade konverents lõppes pressikonverentsiga Rakvere Targa Maja esinduslikus saalis, kuhu oli oodatud ka linnapea Marko Torm.

Krõõt Nõmmela-Mehide asetab Eestimaa Jõuluvanade ühenduse poolt kingitud kuusekese valitud kohale Foto Urmas Saard
Krõõt Nõmmela-Mehide asetab Eestimaa Jõuluvanade ühenduse poolt kingitud kuusekese valitud kohale. Foto: Urmas Saard

“Oh-oh-ohooo,“ hüüdsid auväärsed külalised, kui sisenesid Rakvere südalinnas asuva Targa Maja saali ja istusid linnavolikogu istungite tarbeks soetatud moodullaudade äärde, mille maksumus pidavat olema koos vajamineva tehnikaga umbes 30 000 eurot. Mitte ainult lauad ja toolid, vaid kogu saal on muljetavaldavalt esinduslik nagu kogu hoone tervikuna. Tavapäraselt istuvad seal volikogu liikmed, volikogu kantselei juhataja ja linnapea ühes abilinnapeadega. Nüüd jätkus parasjagu sama palju kohti Eestimaa jõulutaatidele, -memmedele ja päkapikkudele.

Ajakirjandust, kellega oma muljeid, mõtteid, arvamusi ja vastu võetud seisukohti jagada, oodati pressikonverentsile rohkem kui tegelikult kohal oli, aga lepiti sellegagi, et vähemalt Külauudised olid esindatud ja nii ei pidanud üksnes iseendile rääkima. Vastavalt varajasemale kokkuleppele oli väga oodatud ka Rakvere linnapea Marko Torm. Taatide, memmede, päkapikkude saali pääsemise ja vastuvõtu eest kandis hoolt Krõõt Nõmmela-Mehide, Rakvere Kultuurikeskuse direktor. Paraku kulus tema aeg valdavalt väljapool saali ära, kuna üritas tulutult linnapead telefonile saada.

Sõna said kõik punastes kuubedes ja seelikutes habemikud.

[pullquote]Seepeale andis mõtlik päkapikk talle veel ühe kompveki, et memm võiks ka suu magusaks teha[/pullquote]Meelde jäi jutustus vanamemmest, kes oli südame põhjani liigutatud päkapikult saadud kompveki pärast. Ta ütles, et ei söö seda ja jätab mälestuseks kapi äärele. Seepeale andis mõtlik päkapikk talle veel ühe kompveki, et memm võiks ka suu magusaks teha.

Mummi ja Elmar tulid Pärnumaalt Kilingi-Nõmmest. Nemad on jõuluvanade konverentsil osalenud kõik 15 viimast aastat. Nende kodu talvises aias on juba palju aastaid avatud päkapikumaa. Mummi ja Elmar on umbes kümnekonnal jõuluajal olnud Kilingi-Nõmme gümnaasiumi õpilastega, aga korduvalt külastanud ka Pärnu Kastani lasteaeda ja lasteküla. Juba oktoobris hakkasid tulema kutsed kodudesse. 23. ja 24 detsembril peab jõudma vähemalt 15 peret külastada. Mummi sõnul jõuluvanaks olemist ei mängita, vaid ollaksegi oma kutsumuselt jõuluvana.

Jõulude aeg on kõigil jõulutaatidel, -memmedel ja päkapikkudel väga pingeline. Vidi peab jõudma üksinda veelgi rohkem peresid külastada. Vidi võttis vabatahtlikuna tänavuse jõuluvanade konverentsi päevadel endale täiendava ülesande sõidutada pressi, mille eest kuulub Külauudiste eriline tänu just temale.

[pullquote]järgmine jõuluvanade konverents toimub Pärnus[/pullquote]Teatavaks sai seegi, et järgmine jõuluvanade konverents toimub Pärnus. Kas samaaegselt või ühel päeval kahest veel kusagil mujalgi midagi toimub, näiteks Kihnus, on veel liiga vara rääkida. Tahtmine oleks riigi sajanda sünnipäeva aastal rekordiliselt palju jõulutaate, -memmesid ja päkapikke kokku kutsuda. Seni on ületatud 60 piir, aga kas 100 oleks mõeldav, jääb esialgul veel mõtteliseks soovunelmaks. Miks mitte orienteeruda ka rohkem rahvusvahelisele tasandile. Jõulutaat Ärni ja tema tublide abilistega pole seegi võimatu. Aga neist mõttevälgatustest pole veel midagi enamat otsustatud ja kindel on üksnes Pärnus toimuv XVIII Ülemaaline Jõuluvanade konverents.

[pullquote]See on meie jõulutaatide, -memmede, päkapikkude süda[/pullquote]Kuna isiklikult linnapeale ega tema asetäitjale ei õnnestunud jõuluvanade konverentsi poolt kingitusi üle anda, siis otsustati need jätta saali ilma üleandmata. Veidi piinlikuks kujunenud olukorra lahendas hästi Krõõt Nõmmela-Mehide. Jõulutaat Ärni kiitis Rakvere linna kuuske asendavat installatsiooni: „ See näib olevat Rakverele nii omane ja nõnda loominguline.“ Aga Ärni tõi siiski vana kombe kohaselt linnale ka väikese metsas kasvanud kuuse. Nõmmela-Mehide arvas, et kõige parem on asetada kuusk keset saali, kus lauas istujad näeksid seda armast jõulupuud iga kandi pealt. Veel kinkis Ärni kõikide taatide, memmede ja päkapikkude nimel suure südame. „See on meie jõulutaatide, -memmede, päkapikkude süda. Täname, et saime olla Rakveres ja Lääne-Virumaal toredate laste ja sama toredate suurte inimeste seas.“ Selle täiendavaks kinnituseks anti üle ka tänukiri. Ärni riputas südame kuuseoksale ja tänukirja andis direktorile, kes asetas selle kuuse alla. Ka kingiks saadud kompvekid leidsid koha kuuse all ja laterna tuluke jäeti kuuske valgustama.

Urmas Saard

Sama teemal:

Aasta Jõuluvana 2017 on jõulutaat Anti Foto Urmas Saard

 

 

 

Rakveres kuulutati Aasta Jõuluvana 2017 tiitli saajaks Anti

Jõuluvanade moedemosntratsioon Kadrinas Foto Urmas Saard

 

 

 

Kadrina laulis ja tantsis jõuluvanade ülemaalisele konverentsile

Päkapikk Jan ja jõulutaat Olle lahkuvad Vohnja mõisast paljude laste kirjade ja heade muljetega Foto Urmas Saard

 

 

 

Jõulutaat Olle kiitis teatrikallakuga Vohnja Lasteaed-Algkooli

Jõuluvanade konverents on jõudnud Kadrinasse Foto Urmas Saard

 

 

 

Eestimaa Jõuluvanade Ühenduse XVII konverents liikus Kolu mõisast Kadrina alevikku

Jõuluvanad Valga raudteejaamas, teiste hulgas ka Ärni Foto Ärni isiklikust kogust

 

 

 

Kadrinasse kogunevad jõulutaadid ja -memmed