„Täisealiseks“ saanud SG Reporter

Enne talvisele koolivaheajale jäämist vaadati Sindi gümnaasiumi aulas järjekordset SG Reporteri ringvaadet, mis võttis kokku viimase 30 päeva olulisemad sündmused kooli elus.

Sindi SG reporteri tiim
Fotol vasakult: Andro Seppi, Anette Pattik, Armin Golovanov, Annabel Leotoots. Üleval: Eliise Kull. Pildistas: Mart Nõmm

11. klassi õpilane Eliise Kull, keda oleme harjunud eelkõige uudiste vahendajana nägema, on telesaate meeskonnas nii režissöör, stsenarist, reporter, jumestaja kui ka diktor. Küsimusele, kas tema ongi kooli uudistesaate peatoimetaja, sain vastuseks vaid tagasihoidliku pearaputuse. Ta rääkis viie liikme vahel jaotatud ülesannetest, milles igaüks toimetab küll oma valdkonnas, aga otsuseid võetakse vastu ja uudiste klipid vaatajateni toomiseks valmistatakse ette ühiselt. Seda kõike ilma korraldusi ootamata. Õpetaja Mart Nõmm on küll õpilaste juhendaja, aga ega juhendada enam palju vaja polegi. Mida paremini õpilased oma asjaga hakkama saavad, seda vähem on põhjust tal uudiste tootmisse sekkuda. Siiski on ta SG Reporteri meeskonna jaoks alati olemas ja noored tunnetavad teda ühena omadest.

„SG Reporter on saanud täisealiseks,“ naeris Eliise ja selgitas, et viimane saade kandis kaheksateistkümnendat järjekorranumbrit. „Just niipalju kordi oleme kolme õppeaasta jooksul uudiseid koolipereni toonud, enamasti sagedusega üks kord kuus. Esimesel aastal mõnel juhul pisut harvem.“ Küsimusele, kas Pärnu maakonnas veel teisi sarnaseid kooli telestuudioid leidub, vastas Kull kindlas teadmises eitavalt.

Andro Seppi on operaator, valgusmeister, helirežissöör. Andro on noormees, kes liigub koolimajas pidevalt ringi kaameraga. Kõik on sellega juba harjunud, ning imestamist väärib pigem hetk, kui tal kaamerat kaasas ei ole. Ilmselt on siis tegemist mõne pingelise õppeperioodiga. Andro kaasabil on küsimusi esitatud Ühendkuningriigi suursaadikule, ajaloolasele Jaak Valgele, välisministeeriumi nõunikule Jüri Treile jt kooli külastanud inimestele, rääkimata kodulinna ja oma kooli inimestest.

Armin Golovanov on tänasel päeval asendusreporter ja humorist, mõne aasta pärast aga kindlasti üks põhitegijatest. „Hea ja mõõdukalt esitatud nali annab uudistele üksnes lisaväärtust. Ta ühines meiega selle aasta sügisel, kuid juba oskab kaamerat käsitleda, monteerida ning vajadusel igat ühte meist asendada,“ jätkas Eliise meeskonna tutvustamist.

Anette Pattik on spordireporter ja sekretär. Teda nimetatakse siseringis ka “klõpsutajaks”. Eliise ütles selgitavalt juurde, et Anette on meeskonna liige, kes teeb vajadusel kõike.

Stsenaristiks ja jumestajaks on Annabel Leotoots. Ta on ka peorubriigi reporter, sest tema teab täpselt, mis uudistesaatele kohane.

[pullquote]Jagame üksteisega oma oskusi ja teadmisi ning õpime kogetud tööst, aga kindlasti ka vigadest.[/pullquote]Kindlasti on põnev teada, kuidas SG Reporteri meeskond end ise iseloomustab. „Me oleme ühtsed ja kokkuhoidvad. Oleme südamega asja juures. Iga üks meist oskab vajadusel teha nii diktori tööd kui olla operaator või ka monteerija. Jagame üksteisega oma oskusi ja teadmisi ning õpime kogetud tööst, aga kindlasti ka vigadest. Meie arenguga kaasneb samuti SG Reporteri uuenemine,“ jutustas Eliise, kelle hinnangul on iga järgnev saade eelnevast parem. „See võib olla seotud näiteks heli või valguse muutmisega, mis ei pruugi olla küll igale vaatajale märgatav. Saadet monteerime ja vajadusel ka filmime kõik koos. Ühesõnaga teeme koos kõike, mida vaja.“

Teletöö praktiseerimine on Sindi gümnaasiumis osa meediaõppe valikainest. Ülejäänud meeskonnast tublisti jutukama Eliise arvates tuleks kindlasti mainida sedagi, et SG Reporteri algatusmõtte autorid olid kooli varasem huvijuht Maarja Tammai ja endine õpilane Raido Nazarov. Lisaks teletöö harjutamisele saavad õpilased meedia alaseid kogemusi hankida nii kooliraadio töös kaasa lüües kui ka kooli ajalehte Sindi Sahistaja toimetades.

Fotol vasakult: Andro Seppi, Anette Pattik, Armin Golovanov, Annabel Leotoots. Üleval: Eliise Kull. Pildistas: Mart Nõmm.

Urmas Saard