Paikuse tähistas vallana oma 25. juubelit

Kuno Erkmann: Valla lugu tuleb meil endil ise edasi kirjutada, et see oleks meie oma nägu ja köidaks ka järgnevaid põlvkondi. Siin elades panustame Eesti ühe vanima ajalooga paikkonna arendamisse, mis omakorda on pärliks kogu Pärnumaale, jätkuvalt parim paik elamiseks, puhkamiseks, eneseteostamiseks.

Vapimärgi saanud Mait Talvoja, Marika Valter, Monika Vaher, Tarmo Saarts Foto Urmas Saard
Vapimärgi saanud Mait Talvoja, Marika Valter, Monika Vaher, Tarmo Saarts. Foto: Urmas Saard

Paikuse valla sünnipäeva nädal algas esmaspäeval, 24. oktoobril (sellel kuupäeval 25 aastat tagasi anti välja valla sünnitunnistus) lasteaia laste õnnitlustega. Vallamajja toodi video, milles lapsed vastasid küsimustele, mika nad tahavad oma koduvallas elada. Samal päeval esines valla sünnipäevale pühendatud kontserdil Ott Lepland. Vallarahvale jagati torti. Kolmapäeval peeti kolmas hariduse konverents, osalejaid oli 178.

Vallavanema pilguheit veerandsajandale

Sünnipäeva nädal kulmineerus suureks peoks reedel. Paikuse spordihalli kutsuti välispartnerid sõprusvaldadest Soomest Mynamäelt ja Poolast Łobez’ist. Kutsutute hulgas olid valla kõrgeima autasu vapimärgi käesoleva aasta ja varajasemad kavalerid, auramatusse kantud inimesed, tänukirjade saajad, samuti isikud, kes on aastaid ühel või teisel viisil olnud vallale olulised. Ühtekokku saadeti kutsed 400 inimesele. „Tahaks ju olla korraga kogu vallaga koos, aga midagi pole parata, ruumid ei võimalda,“ ütles Paikuse vallavanem Kuno Erkmann, kes iseloomustas juubilari 25 aastat viie märksõnaga.

→ On loodud haridussüsteem, sotsiaalsüsteem, tervisekeskus, muuseum, noortekeskus, Seljametsa lasteaed.
→ On arendatud jõudsalt kergliiklusteede võrgustikku, uusi tänavaid, valgustust, puhkeparke, kiviajaküla.
→ On ehitatud hooned Paikuse põhikoolile, staadion, huvikoolile, spordikeskusele, tervisekeskusele, raamatukogule.
→ On rajatud kommunikatsioone, vee- ja kanalisatsiooni võrke, mänguväljakuid, jalgratta radu, skate- ja disgolf-pargid.
→ On kujundatud ja tehtud koostööd valla arenguks: planeeringuid, elamuehitust, kommunikatsioone, infrastruktuure, logistikat, eeldusi ettevõtluseks, koostööd naabrite, sõprusvaldade, POL-iga.

[pullquote]Erkmanni sõnul ei ole valla lugu veel kaugeltki valmis.[/pullquote]Erkmanni sõnul ei ole valla lugu veel kaugeltki valmis. „Järgmisele juubelile sammumise viis vajadust peaksid olema kaubanduskeskus, vabaõhulava, sadam, alevi keskuse väljaehitamine, jätkuv trasside ja mustkatete ehitamine. Aga ka riigi poolt läbiviidav haldusreform.“

Volikogu esimees kiidab naisi

Paikuse vallavolikogu esimees Mait Talvoja meenutas, et 25 aastat tagasi elas Paikusel ca 2900 inimest, täna on vallakodanikke 3900. „Kui mina 22 aastat tagasi Paikusele elama asusin, oli Linnuriigis neli-viis ealmut. Hommikuti äratas kuke kiremine, naaber pidas parte. Tänaseks on sama koht muutunud tundmatuseni kauniks aedlinnaks ja mõnede inimeste meelest ehk liigagi tihedalt asustatud. Eks siis on valik otsida vaiksem ja rahulikum elamispaik, mis on meie vallas samuti võimalik.“

Bier Brauchen Brassband ja külalistrummar Foto Urmas Saard
Bier Brauchen Brassband ja külalistrummar. Foto: Urmas Saard

Talvoja viitas muutuste teele, kus küsitakse ootuses: kas läheb paremaks? „Ma ei ole feminist ja täna pole naistepäev, kuid ma imetlen naiste tarkust, alalhoidlikust ja seda seletamatut meelt, mis neil on õigete asjade ning olukordade äratundmisel.“ Ta loodab, et Paikuse rahval on sedasama naistele omast ürgset tarkust teha õigeid otsuseid. Ka tuliselt tormakatel meestel. Valla sünnipäeva ajal tuleb otsustada Paikuse edasist käekäiku. „llmselgelt on meie ees seisvad valikud kõigile valulised. Peame põhjalikult arutlema ja nägema tuleviku visiooni, seadma selged sihid homseks.“ Talvoja rõhutas, et kindlasti ei saa otsustada emotsiooni pealt. Peab omama kaineid arvestusi. Kindlal pildil puudub koht pealiskaudsusele, otsustusvõimetusele ja vastutusest kõrvalehiilimisele. „Otsuse õigsust ja vilju hinadavad tulevased põlved. Nemad on kohtumõistjad. Ega me täna veel ei teagi, kas teeme õige või vale valiku. Eesseisvad muutused on mingi etapi lõpp meile ja samas ka uue algus,“ kinnitas Talvoja.

Valla kõrgeim autasu

Käesoleval aastal jagati välja neli vapimärki. Mait Talvoja sai selle Paikuse vallavolikogu pikaajalise tulemusliku juhtimise ja valla majanduse edenemisse antud tõhusa panuse eest. Tarmo Saarts sai vapimärgi valla soojamajanduse jätkusuutlikkuse tagamisse ning tarbijaid ja keskkonda väärtustava ettevõtluskultuuri juurutamisesse antud erakordselt suure panuse eest. Monika Vaherile anti see Paikuse Huvikooli loomise ja järjepideva arendamise ning vallas pikaajaliselt kunstihariduse andmise eest. Marika Valterile omistati valla kõrgeim autasu Paikuse avatud noortekeskuse juhtimise, arendamise ning kaasahaarava ja tulemusliku noorsootöö eest.

[pullquote]Vallavanem ise tuli lavale koos valla ametnikega shõud tegema. Kogukond toimib ja Paikusega on selles mõttes kõik hästi[/pullquote]Pidupäev jagunes kahte osasse. Pidulik aktus toimus uues spordisaalis ja meelelahutuslikku kontsertkava võis nautida valgete linadega kaetud laudade ääres istudes. Laudadel oli piisavalt suupisteid ja jooke. Aktuse alguses laulsid hümni Maire Krinali juhatusel lauluselts Sireli ja Paikuse põhikooli kolm noormeest. Peo juhid olid Meelis Sarv ja Peeter Kaljumäe, kes laulsid puhkpilliorkester Saxoni saatel mitmeid klassikalisi laule. Orkestrit dirigeeris Kaido Kivi. Tantsuetenduse korraldasid Sindi rahvatantsurühma Kuu tantsijad, kes olid rüütatud ürgaja inimesi meenutavatesse karusnahkadesse. Tantsudki olid ammuste aegade kohased.

Helgi, Vallo, Laine

Teises saalis esines tantsuks Gerli Padar & The Moon. Pasunakoori Bier Brauchen Brassband ridades võis näha nii Audru, Pärnu kui Pärnu-Jaagupi mängijaid. Orkestri juht Priit Aimla arvas, et selline nimekujund sobib väga hästi: esimene nimepool saksa ja teine inglisepärane. Järjest põnevamaks muutuvat õhtut sisustasid Eesti Tantsuagentuuri revüüteater Starlight Cabaret etteasted. Üllatuse valmistasid Paikuse vallamaja töötajad, kellel õnnestus publiku hinnangul suurepärane etteaste „Su nägu kõlab tuttavalt“ Paikuse versioonis. Parodeeritult esinesid Helgi Sallo, Vello Orumets ja ansambel Laine naised. Kesköö saabudes süüdati suurel tordil ilutulestik. Pidu jätkus Gerli Padariga, kes ei väsinud kiitmast Paikuse rahva tantsu tublidust ja kaasa laulmise oskust.

Maavanema emotsioonid

Pidupäeva mõtetes rääkis pärast südaööd Pärnu maavanem Kalev Kaljuste, et on ise Paikusel sündinud ja 21 aastat oma elust vallas veetnud. Ta on olnud isiklikult valla arengu tunnistajaks ja hindab kohapealsete juhtide väga suurt panust, kindlakäelist ja eesmärgilist juhtimist, milles näeb pikka perspektiivi. „Erkmann on osutunud valituks valda juhtima juba seitsmendat korda. Tegemist on väga hea juhi ja meeskonnaga!“ Kaljuste meenutas, et kooliteed alustades polnud üldsegi kooli. Pidin minema Sinti, kuhu tol ajal enamus liikus. Aga täna on siin maakonna suurim põhikool, 500 õpilasega.“ Ta juhtis tähelepanu elanikkonnakasvule, ligi 30 %. Vallas on ligemale tuhatkond töökohta, aga tahetakse veel tööstuskülasid rajada.

Vello Orumetsa jäljendab Kuno Erkmann Foto Urmas Saard
Vello Orumetsa jäljendab Kuno Erkmann. Foto: Urmas Saard

„Haldusreformile vaadates mõistan ma kindlasti ka omavalitsusjuhtide valikuid. Erkmanni kaliibriga mehed vaatavad kindlasti kümneid aastaid ette. Kahtlemata vajame me regioonikeskust. Paikuse näeb võimalust tugevneda keskusena. Kui me oleme tugevad keskusena, oleme tugevad ka rahvusvaheliselt ja seda paremini meil siin maakonnas läheb,“ arutles maavanem.

„Emotsionaalne mulje on mul suurepärane, kuna olen siin sündinud ja kasvanud. Olen näinud sõpru, tuttavaid, saanud suhelda lapsepõlve kaaslastega. Iga päev ei anna seda võimalust. Täna veetsin siin oma aega suurima heameelega. Kõik on väga hästi korraldatud. Oli lusti ja huumorit. Vallavanem ise tuli lavale koos valla ametnikega shõud tegema. Kogukond toimib ja Paikusega on selles mõttes kõik hästi,“ jutustas Kaljuste.

Kõik said koduteele kaasa raamatu “Paikuse vald 25”. Raamatu on välja andnud Paikuse vallavalitsus. Ligemale 140 leheküljelt leiab rohkelt teavet Paikuse valla kohta. Raamat on kõvade kaante vahele köidetud ja illustreeritud rohkete fotodega.

Urmas Saard