Jaapani suursaadik Yoko Yanagisawa külastas Sindit

Pärnus aset leidva Jaapani nädala avapäeval viibis suursaadik Yoko Yanagisawa mõned tunnid ka Sindis, kus nautis segakoori Suur Terts esinemist, tegi koos linnapea Marko Šoriniga lühikese jalutuskäigu ja tutvus noortekeskusega.

Yoko Yanagisawa, Jaapani suursaadik Foto Urmas Saard
Yoko Yanagisawa, Jaapani suursaadik. Foto: Urmas Saard

Tallinnas resideeriv Jaapani suursaadik Yoko Yanagisawa andis Kadriorus oma usalduskirjad üle käesoleva aasta 9. märtsil. Seega pole ta veel jõudnud väga palju Eestiga tutvuda. Seda huvitavam oli suursaadikul näha Pärnut ja Sindit. Teda saatis Jaapani suursaatkonna kultuuriatašee Takashi Ato, kes on kahe Eestis viibitud aasta jooksul külastanud kõiki Eesti „pealinnasid“. Takashi Ato eriliseks huviks on Eesti koolid. Sinti jõudes kohtusid külalised otse seltsimaja uksel rändnäitleja Heino Seljamaaga, kes oli pärast kahte lasteetendust oma kohvritega lahkumas. Seljamaal oli hea meel tervitada suursaadikut, sest tema tütretütar elab Jaapanis.

Sindi seltsimajas esines segakoor Suur Terts kontserdiga „Punane kiil“, mille kavas on umbes 80% jaapanikeelseid laule. Koori juhatas Külli Kaats, külalisena laulis Ryosuke Kurahashi. Flöödiga oli kaastegev Mizuki Shindo. Ryosuke Kurahashi elab juba 16 aastat Eestis. Kontserdi lõppedes paluti ühispildistamiseks lavale ka suursaadik.

Pärast kontserti otsustati minna Sindi noortekeskusesse jalgsi, et kilomeetri pikkusel jalutuskäigul näha pisut rohkem ka linna. Suursaadiku külastusaeg langes kokku Sindi linna sünnipäevaga ja sel puhul korraldatud laadaga, mis oli tema saabumise ajaks küll suuresti juba lõppenud, aga ikkagi õnnestus tal teha väike ost. Peatudes ühe küpsetiste leti ees ostis Yanagisawa paar toodet, mida soovis saatkonnas oma kokale tutvustada. Marko Šorin rääkis lühikesel teekonnal Sindi ajaloost ja praegusest seisust. Suursaadikut huvitas tööstus ja küsis, kas linnas ka praegu tekstiiliga tegeletakse.

Kuuldes, et Sindis elab neli tuhat elanikku, vastas suusaadik, et ka Jaapanis pole kõik linnad Tokyo suurused miljonilinnad. On ka väikelinnu. Teda üllatas Pärnu parkide rohkus, aga selgus, et Sindi on veelgi rohelisem linn. Yanagisawale meeldis Sindi gümnaasiumi hoone vana osa arhitektuur ja ehituseks kasutatud punane tellis. Kas Sindil on midagi Jaapaniga ühist? Marko Šorin ütles, et Sindi kirjaniku Tiit Tarlapi Tšernobõli raamat on tõlgitud jaapani keelde. Jaapanlaste isikliku kogemuse tõttu on Tšernobõli teema neile hästi mõistetav.

Sindi noortekeskuses ootas hulk noori. Noortekeskuse juhataja Helle Vent tutvustas suursaadikule noortekeskust ja tegevusi, millega noored saavad oma vaba aega sisustada. Suursaadikuga kohtumiseks valmistuti noortekeskuses põhjalikult. Eelmisel päeval valmis Jaapani stend 17 fotoga, valmistati Jaapani lippe ja vappe, ikebana, Jaapanit tutvustav näitus “Seitseteist kevadist hetke”. Meelelahutusliku kavaga esinesid cosplay ehk animeteemalistes kostüümides noored Tallinnast, Tartust ja Pärnust.

Urmas Saard