Trivimi Velliste: see mees võttiski Tartus Lenini kuju maha!

Need sõnad meenusid mulle täna esimestena, kui kuulsin, et Harri Henn (28. aprill 1942 – 25. veebruar 2016) on asunud toonela teele.

Harri Henn ja Trivimi Velliste Foto Urmas Saard
Harri Henn ja Trivimi Velliste. Foto: Urmas Saard

Mäletan 2013. a jürikuu päiksepaistelist päeva. Olime väljunud Tartu Jaani kirikust, kus toimus muinsuskaitsekuu pidulik avamine ja siirdusime edasi ülikooli peahoonesse. Minu ees sammusid kõrvuti Harri Henn ja Trivimi Velliste. Tahtsin neist hoogsamal sammul mööduda, aga Velliste hääl sundis mind seisatama ja pilku tagasi pöörama. „Kas tunned seda suurt meest? See mees võttiski Tartus Lenini kuju maha!“ Tegin taganeval sammul ühe pildistamise ja kuulasin Velliste järgnevat tutvustust. „Tema oligi see julge kraanajuht, kes omaaegse Eesti Põllumajanduse Akadeemia eest Lenini kuju maha võttis. Ei küsinud selleks luba parteikomiteest ega linnavalitsuselt.“ Tookordne põgus kohtumine legendaarse härrasmehega jäigi minu jaoks esimeseks ja viimaseks. Kaamerasse naeratanud Henn ütles tagasihoidlikul häälel, et sai väheke isamaale kasulik olla. Aga üksnes sellest hetkeviivust piisas, et Henn jäi vapruse kehastusena jäädavalt mulle meelde.

Täna ütles Eesti Muinsuskaitse Seltsi auesimees Trivimi Velliste, et Harri Hennu nimi oleks raiutud Eesti ajaraamatusse ka juhul, kui ta poleks rohkem mitte midagi teinud, sest tol ajal nõudis sarnane otsustavus erilist mehisust. Polnud ju 1990. a 23. augustil kaugeltki veel kindlust, millega pöördeline aeg võib lõppeda. Mujal hakati sarnaseid vallutajate mälestusmärke kõrvaldama mitmesuguste lubade taotlemisega.

Vikipeedia andmeil oli Harri Henn poliitik, kõrgharidusega noorsootöötaja, riigikaitseõpetaja, kapteni auastmes erusõjaväelane, munitsipaalpolitseinik. Ta oli aastal 1990 Kaitseliidu Tamme rühma südikas looja ja Tamme malevkonna pealik, samuti esimene Tartu ja Tartumaa ühendatud malevate pealik.

Harri Hennu teeneks peetakse taasiseseisvumisele aktiivset kaasaaitamist: tegevust Eesti kodanike komiteedes ja Eesti Kongressis, Rahvarindes, muinsuskaitseliikumises, MRP-AEG-s, ERSP-s, liikumises GENF-49. Ta on olnud Haaslava valla esimese volikogu liige. Keskerakonnaga liitus Harri Henn mais 2011 – ta oli surmani Tallinna Munitsipaalpolitsei vaneminspektor.

Urmas Saard

One thought on “Trivimi Velliste: see mees võttiski Tartus Lenini kuju maha!”

  1. GULAGi endine kommunismivang Mart Niklus

    Lihula sambast ja Lenini kujust
    Järjekordne näide postsovetlikust nn poliitkorrektsusest: kummalgi juhul puudub julgus või tahtmine monumente nende õige nimega nimetada.

Kommenteerimine on suletud.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap