Kontserttuur “Upa-upa ubinakõnõ” kutsub võru salakeelt avastama

Järgmisel nädalal, 3.-8. novembril toimuvad Eestimaa erinevates kohtades muusikute Mari Kalkuni, Ramo Tederi alias Pastaca ja Tuulikki Bartosiki uue plaadi “Upa-upa ubinakõnõ” esitluskontserdid, tuues kuulajateni mängulise ja piireületava muusika.

“Upa-upa ubinakõnõ” on laulja ja laulukirjutaja Mari Kalkuni, akordionimängija ja lugudekirjutaja Tuulikki Bartosiki, multiinstrumentalist Pastaca (Ramo Tederi) ning “Kõnõtraadi” autori Jan Rahmani koostöös sündinud võrukeelne uuslooming, mis on mõeldud lastele ja avatud meelega täiskasvanutele.

Plaadi teeb eriliseks tavapäratute muusikariistade kasutamine – instrumentide ülesannet täidavad näiteks mullikile, kilekott, videoteip ja tööriistakast, mis innustavad kuulajat tajuma muusikat kõikjal enda ümber. “Leidlikud, rahvalauludega läbipõimunud seaded, naljakad lugulood ja müstilised kõlamaailmad näitavad teed võrokeste “salakeele” juurde,” kutsub Mari Kalkun kõiki erilisest kontsertsarjast osa saama.

Ka plaadi ümbrise kujundus on tähelepanuväärne – selle looja on soome kunstnik Piia Lehti, kelle loodust, loomi ja inimesi kujutavad tööd harmoneeruvad suurepäraselt plaadil kõlava muusikaga.

Uue plaadi “Upa-upa ubinakõnõ” esitluskontserdid kuuluvad 2.-8. novembril toimuva võru keele nädala ürituste sarja, mille eesmärk on julgustada kõiki uusi ja vanu sõpru võru keelt kasutama ja seda au sees hoidma. “Võru keeles on palju seletamatut soojust, peidetud huumorit ning mängulisust,” tõdeb Mari Kalkun. Akordionimängija Tuulikki Bartosik, kes sai võru keele mõistma tänu oma vanavanematele, rõhutab, et ta on lapsest saadik võru keelt ja kultuuri au sees hoidnud.

“Upa-upa ubinakõnõ” plaat ilmub peagi ka jaapani plaadifirma Afterhours alt ning selle tarbeks on loodud Jaapanis ilmuvale plaadile ka üks boonuslugu koos laulja Mami Sakuraiga, milles kõlavad koos jaapani ja võru keel.

Plaadi “Upa-upa ubinakõnõ” andis välja Võro Instituut. See on kolmas omanäoline kogumik instituudi lastelauluplaatide sarjas. Muuhulgas saavad selle sarja plaadi Võru ja Põlva haiglas ilmavalgust näinud lapsed oma esimeseks kingituseks juba alates 2005. aastast.

Kontserdisarja korraldavad Võro Instituut ja Vana-Võromaa Kultuurikoda. Piletid on müügil Piletilevis ja kohapeal hinnaga 3-7 eurot.

Kontserdid toimuvad:

T 3. nov. Tallinn, Kamahouse Köök 19.00 (Kopli 25)

K 4. nov. Mooste, MoKS 19.00

N 5. nov. Võru, Stedingu Maja saal 19.00 (Kreutzwaldi 15)

R 6. nov. Tartu, jõekohvik Sisevete Saatkond 19.00

L 7. nov. Viljandi, Pärimusmuusika Ait 17.00

P 8. nov. Pärnu, Uue Kunsti Muuseum 15.00