Tuleval nädalal toimuvad Võru juubelipidused

Tuleval nädalal 230. juubelit tähistav Võru linn kavandab sel puhul suurejoonelisemaid linnapäevi kui varem. Väärtustades Võru juuri ja väge, tahetakse sünnipäevaüritusele lisada festivalihõngu ning kujundada sellest võrulaste üleilmne kokkutulek.

20.-23. augustini toimuvatele sünnipäevapidustustele oodatakse Võruga seotud inimesi kogu maailmast, samuti rohkearvuliselt külalisi. “Kuna tegemist on juubelipidustustega, siis on igati paslik nende raames teha algust ilusa traditsiooniga, et iga-aastased Võru linnapäevad kujuneksid ajapikku võrulaste üleilmseks kokkutulekuks,” selgitab linnapea Anti Allas. “Võru linn ootab sünnipäevale kõiki oma lapsi, kuid miks mitte ei võiks sellest kujuneda päris tagasitulek, sest Võrun om hää elädä,” rõhutab ta.

Kuna viimastel aastatel on Võru linna välisilme oluliselt atraktiivsemaks muutunud, ei ole vähimatki põhjust külalisi karta. Võro Instituudi ideekavandi – esimese üleilmse võrokeste kokkutulekuni tahetakse jõuda hiljemalt nelja aasta pärast, kui Eesti Vabariik saab 100 aastaseks.
Võru väge ning siinkandis sirgunud tegijaid lähemalt ja kaugelt saab näha juba tänavu. Nelja päeva jooksul pakutakse pidulistele arvukalt sündmusi, kust igaüks leiab enda jaoks midagi sobilikku, olgu selleks siis muusika, käsitöö, sport, tants või kunst.

Linnapea kutse rongkäiku

Uuendusena on seekordsetel linnapäevadel kavas perepäev, mille raames on koolid avatud külaliste vastuvõtuks, toimub rongkäik, ühislaulmine, kontserdid, meisterdamine ning vanatehnika näitus. Jagatakse ka sünnipäevatorti ning õhtu lõpetab suur tantsupidu, kus Kesklinna pargis esinevad Võru oma ansamblid “Hoia ja keela”, “Projekt”, “Hea Story” ning “S.E.K.S”.

Perepäeva avalöögi õnnestumiseks kutsub linnapea kõiki ettevõtteid, ühinguid ja linnakodanikke osalema 22. augustil kell 16 Võru spordikeskuse juurest algavas ja Kesklinna parki suunduvas rongkäigus. Endast teada anda ja registreerida saab: tel 785 0904 (Inge Tolga), e-post inge.tolga@voru.ee

Näitused ja sport

Juba enne linnapäevade algust, samuti nende ajal on avatud mitmed näitused: klaasikunstnik Ivo Lille isiknäitus Võrumaa Muuseumis, raamatunäitus “Mina, Katariina” ja Liive Koppeli maalinäitus Võrumaa Keskraamatukogus, Andrus Rõugu, Aivar Rumvoldi ja Peeter Kaasiku ühisnäitus Võru Linnagaleriis ning Võru Kunstikooli välinäitus.

Linnapäevadel toimuvad arvukad spordivõistlused: Jaan Gutmanni nimeline Võru võrkpalliturniir, Võru IX Rattaralli, kombineeritud jalgrattakross, rammumeeste võistlus “Võru linna vägilane 2014”, Võru linna sünnipäeva ööturniir tennise segapaarismängus ning 1784 m linnajooks, kuhu oodatakse võistlema sõpru, perekondi ja ettevõtteid. Orienteerumisklubi Võru ootab aga kõiki orienteerumismängule “Võru linna lugu”.

Puhkpillifestival ja laadad

Arvukalt huvitavaid ja omanäolisi ülesastumisi pakub ka linnapäevade raames toimuv Eduard Tamme nimeline Võru Puhkpillifestival. Kuna samal ajal tähistab Eesti oma taasiseseisvumispäeva, esinevad sellele päevale pühendatud kontserdil just puhkpillifestivali muusikud.

Lembitu tänaval on kavas arvukate kaupmeestega linnapäevade laat. Laada kõrval, Kesklinna pargis avab oma töötoad, kus tegevust leiavad igas vanuses kunstisõbrad, pika traditsiooniga kunstipäev, mille motoks sel aastal on “Koton om hää“.

Uksed pidulistele on avatud ka Kreutzwaldi Memoriaalmuuseumis ning Võrumaa Keskraamatukogus, kus jagatakse kingitusi, peetakse viktoriini ja veedetakse lõbusalt aega.

Juubelietendus “Maagiline pildivõru”

Kandle aias neljal korral etenduvas, Võru linna ajalugu kajastavas suvelavastuses “Maagiline pildivõru” kasutatakse hulgaliselt ajaloolisi fotosid ja filme ning vanad filmikaadrid ühendatakse näitlejate esitatud (filmi)lugudega. Tänu sellele saavad tegelased mustkunstnik Kastrozza saatel tulla ekraanilt otse lavale. Lõbusad lood pajatavad linnalegende Ain Saarest, Kai Leetest, tohtritest, papa Kreutzwaldist ja teistest, samuti pakutakse tagasivaateid gaasitehase, piimakombinaadi, piiritusevabriku ja vangimaja tegemistesse. Tumedamast perioodist näeb Võru põlemist 1944. aastal. Etenduse autor on Heiki Kelp ja lavastaja Kalev Kudu.

Võru tähtede kontsert

Tamula järvelaval toimub suurejooneline kontsert “Võru tähed”, kus lavale astuvad Võrust pärit ja Võruga seotud tuntud muusikud. Koos Eesti Kaitseväe Orkestriga esinevad sopran Maris Liloson, armastatud lauljad Väino Puura, Kait Tamra, Indrek Kalda, Peeter Saar ning muusikud Johan Randvere, Jaan Randvere ja Märt Metsla. Kontserdi kunstiline juht ja dirigent on Peeter Saan.
Linnapäevad lõppevad romantilise järvekontserdiga, esinejaks ansambel Lenna.
Täpsem kava ja info ürituste kohta Võru linna kodulehel www.voru.ee ja augusti Võru Linna Lehes.