Kodukandipäev tõi uut sädet Tapiku külaellu

Tapiku kodukandipäeval musitseerinud Jõgeva ansambli Kuukressid ja saateansambli liikmed. Esiplaanil sündmuse üks korraldajaid, ettevõtja ja kultuuriharrastaja Virve Peterson. Foto: Johannes Haab
Tapiku kodukandipäeval musitseerinud Jõgeva ansambli Kuukressid ja saateansambli liikmed.
Esiplaanil sündmuse üks korraldajaid, ettevõtja ja kultuuriharrastaja Virve Peterson. Foto: Johannes Haab

Möödunud laupäeval Pajusi vallas toimunud Tapiku kodukandipäevale kogunenud inimestest olid enamik kunagise siinse kooli vilistlased. Koosolijad meenutasid möödunud aegu ning tundsid head meelt kohaliku elu edendamise üle praegu Tapikul.

Sündmuse peakorraldaja, Tapiku külaseltsingu eestvedaja Virve Etulaid ütles, et külapäevi on Tapikul korraldatud kolmel korral, kuid tänavu otsustati teha kodukandipäev, et kokku tuleks ka ümberkaudsete paikade praeguseid ja endisi elanikke.

“Jagasime infot nii näost näkku suhtluse kaudu kui ka Facebooki vahendusel, mille tulemusena kogunes Tapiku külaplatsile üsnagi palju inimesi laupäeva veetma,” lausus kodukandipäeva üks organiseerijaid Virve Peterson.

Kokkusaamist sisustas muusikaliselt Jõgeva naisansambel Kuukressid koos saateansambliga. Ansambli liige, laulja -ja pillimängija Virve Peterson luges omaloomingulisi vahetekste, mis põimusid laulusõnadega ühtseks tervikuks. Virve luges ette ka enda kirjutatud luuletuse vanast armsast Tapiku koolimajajast, kus ta 1965. aasal lõpetas kaheksa klassi.

“Tapikul tunnen end alati koduselt,” lausus Virve huumorimeelselt. “Esmakordselt laulsin siin esimese klassi koolitüdrukuna. Ja ilmselt siit algaski muusikahuvi. Toona oli Tapiku kooli muusikaõpetajaks Ave Kumpas (neiupõlvenimega Major).”

Romantilist kooli meenutades

“Meil oli väga tore kool, kus oli vähe õpilasi, kuid palju romantikat. Mõistagi ei tohi unustada avara silmaringiga ja sõbralikke õpetajaid. Hea, et kunagine koolidirektor Aino Ilves ka ise kodukandipäeval osales,” ütles Tapiku kooli vilistlane Malle Puusepp, kes töötab Palamusel farmijuhatajana.

Endisi tapikulasi saabus kodukandipäevale erinevatest Eestimaa paikadest ja muuhulgas ka Saaremaalt. Soomest oli kunagisse kodupaika tulnud Erna Tserp. Kohates parajasti lavalaudadelt maha astunud kultuuritegijat Virve Petersoni, kallistasid kooliõed teineteist tugevasti.

“Hea, et on sündmusi, kus ühest paigast “laia ilma” elama asunud inimesed taas kokku saavad,” arvas Erna.

Ümbruskonnas leidub turismiobjekte

Jutuajamiseks ja muljete vahetamiseks kulus enamik kodukandipäeval veedetud ajast ka Tapiku vanimal elanikul, 84aastasel Helju Krummil. Tema lapselaps, Lääne Virumaa rakenduskõrgkooli sotsiaaltöö alal lõpetanud ning sügisest Eesti Maaülikoolis magistriõppes loodusturismi õppima asuv Mariell Krumm avaldas arvamust, et turistidele võiks huvi pakkuda ka Tapiku ning selle ümbruses.

“Siin oleks huvitav vaadata näiteks kunagist koolimaja, metsavahikordonit ja matku võiks korraldada ka rabas,” pakkus Mariell Krumm.

Tapiku kodukandipäeva kultuuriprogrammi sisustasid ka segaansambel ja kõhutantsijad Aidust. Raamatukogus sai uudistada erinevatel aegadel pildistatud Tapiku-teemalisi fotosid, kusjuures iseäranis huvi pakkusid pildid omaaegsest koolielust.
Jõgevamaa detketoristide klubi oli välja pannud näituse teise maailmasõja aegsest sõjatehnikast, mis leitud Tapikult ja selle lähikonnast.

Jaan Lukas