Vääna-Vitil avatakse uued peremajad

Viis uut psüühilise erivajadusega inimestele loodud peremaja on valmis saanud Harjumaal Harku vallas Viti külas. Täna peavad Vääna-Viti Kodu elanikud soolaleivapidu.

Vääna-Viti Kodu laiendusena kerkinud peremajad on elukohaks 55-le psüühilise erivajadusega inimesele, kellele pakutakse uutes majades ööpäevaringset erihooldusteenust.

Vääna-Viti Kodu peremajade valmimine on osa suuremast erihooldekodude reorganiseerimisprojektist. Projekti raames ehitas AS Hoolekandeteenused Euroopa Regionaalarengu Fondi toel kaasaegsed uued elupaigad erivajadusega inimestele 11-sse Eestimaa paika. Kokku valmis 55 kümne- kuni üheteistkümnekohalist peremaja, mille kogumaksumus on 29,3 miljonit eurot.

Vääna-Viti Kodu valmimine märgib ühtlasi suure peremajade rajamise projekti edukat lõppu. Uutes peremajades leidsid endale kodu ja tõelise kodutunde enam kui 550 erivajadusega inimest, kes saavad nüüd rõõmu tunda kaasaegsetest elu- ja olmetingimustest, aga mis veel olulisem – võimalusest elada tegusat ja mitmekülgset elu, mida saab korraldada oma soovide ja vajaduste järgi.

Enamik peremajadesse kolinud inimesi elas seni vanades amortiseerunud mõisahoonetes. Tänaseks on ajale jalgu jäänud hooldekodud suletud Udriku, Mõisamaa, Ravila ja Kernu mõisahoonetes ning Vaos asunud vanas kolhoosikeskuses.

Vääna-Vitile kolis suve lõpul 45 tänaseks suletud Kernu hooldekodu klienti, 11 tulijat oli AS Hoolekandeteenused teistest kodudest. Vääna-Viti mõisakompleksis jätkub kogukonnas elamise teenuse ja toetavate teenuste osutamine 31-le juba varem seal elanud inimesele.

Praeguseks on Vääna-Viti Kodu elanikud end uues kodus kenasti sisse seadnud ning nii ongi kätte jõudnud aeg kutsuda külla kõik head toetajad ja sõbrad, kes on kodu valmimisele kaasa aidanud.

Kodu elanikud kutsuvad pilku heitma nii valminud peremajadele kui mõisahoonele, kus nad on avanud selleks tähtsaks päevaks kohviku, pakkudes kõigile külastajatele omaküpsetatud leiba. Ühtlasi saab ringi vaadata näitus-müügil, kus on välja pandud paljud kaunid käsitööesemed, mille autoriteks on erivajadusega inimesed meie kodudest üle Eesti.

Vääna-Viti Kodu laiendus lõi 18 uut töökohta ˗ tööd leidsid tegevusjuhendajad, hooldajad ja kodu juht. Samas on veel tööd pakkuda mõnele tublile tegevusjuhendajale või hooldajale.

Vääna-Viti peremajade projekteerijaks on QP Arhitektid, ehitajaks OÜ Nordlin Ehitus. Ehitustööde maksumuseks kujunes 2,3 miljonit eurot.