Kuus Lõuna-Eesti maakonda avavad sel suvel külastajatele teekonna “Elu kahe maailma piiril”, mis jutustab loo ühest erilisest paigast Venemaa ja Läti kõrval ning Euroopa Liidu piiril, kuhu veel ei ulatu urbaniseerunud ja suurtööstuslik maailm. Teekonda hakkavad tähistama National Geographicu kollased aknad, millest esimesed kerkivad Lõuna-Eestisse juuni keskel. Projekt avatakse 20. juunil Tartus Raekoja platsil.
Projekti ühe eestvedaja, Tartumaa Arendusseltsi tegevjuhi Kristiina Liimandi sõnul on teekond “Elu kahe maailma piiril” sündinud kogukondade algatusena ning innustab Lõuna-Eesti linnu ja maapiirkondi edasisele tihedale koostööle. „Tartumaal on teekonna loomine juba kokku kutsunud kaks uut piirkondlikku võrgustikku. Kogukondadele tähendab projekt kohaliku eripära esiletoomist ja erinevate osapoolte tugevamat koostööd ning Lõuna-Eesti külastajale uusi tooteid, marsruute, paremat infovahetust ja erilisemat elamust,“ rääkis Liimand.
Paigad, mis kõige paremini annavad edasi meie lugu ja väärtusi, tuuakse esile National Geographicu säravkollaste akendega, kutsudes nii omakandi rahvast kui külalisi tegema tutvust Lõuna-Eesti rikkaliku kultuuripärandi, imelise looduse, uuendusmeelsete ettevõtete ja jätkusuutlike lahendustega.
Ajakirja National Geographic Eesti peatoimetaja Erkki Peetsalu sõnul on Lõuna-Eesti oma elujõuliste kogukondade, säästva elustiili ja puutumata loodusega just see eriline paik, mis väärib ka laiemat tutvustamist. „Elu erinevate keelte, kultuuride, mõtteviiside ja maailmavaadete piiril pakub alati üllatusi ning avastamist. Lõuna-Eestit tutvustava koostööprojekti näol on tegemist ühega neist algatustest, mis kuuluvad ühtlasi National Geographicu 125. juubeliaasta sündmuste hulka,“ märkis Peetsalu. Projekti rahvusvahelise partnerina on kaasatud Holland, kus tuleval suvel hakkavad kollased aknad juhtima külastajate tähelepanu UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud paikadele.
Teekond „Elu kahe maailma piiril“
Tartumaal: Tartu Raekoja plats, Alatskivi loss, Saadjärv, Tõravere observatoorium, Järvselja ürgmets
Valgamaal: Valga linn, Barclay de Tolly mausoleum, Sangaste loss, Otepää kirik ja linnamägi, Lüllemäe
Võrumaal: Vastseliina piiskopilinnus, Rõuge ürgorg, Urvaste kirik ja Uhtjärv, Obinitsa küla
Põlvamaal: Räpina ajalooline süda, Podmotsa küla, Süvahavva, Eesti Maanteemuuseum,Valgesoo raba
Jõgevamaal: Peipsi järve rand Mustvees
Viljandimaal on koht täpsustamisel
Koostööprojekti on algatanud Lõuna-Eesti Leader tegevusgrupid. Partneritena on kaasatud turismiarendajad, ajakiri National Geographic Eesti ning Valga, Mustvee ja Tartu linn.