Vabatahtlikud alustavad konnade abistamist maanteedel

Täna algas kahepaiksete massiline ränne talvitumispaikadest sigimiskohtadesse.

Teist aastat järjest korraldab Eestimaa Looduse Fond (ELF) vabatahtlike abiga konnade üle maanteede aitamise talguid “Konnad teel(t)”. Kollaste vestidega vabatahtlikud aitavad alates tänasest intensiivse konnarändega paikades kahepaikseid turvaliselt üle maanteede.

“Kahepaiksed rändavad enamasti õhtuhämaruses, mistõttu kutsume üles ka autojuhte olema eriti tähelepanelikud tihedama konnarändega maanteelõikudel – tasub jälgida hoiatusmärke ning vabatahtlikke märgates sõita ettevaatlikult ning pidada kinni kiirusepiirangutest. Kui keegi soovib aga ise konnadele appi tulla, siis on ta igati teretulnud,” ütles konnatalgute organiseerija Paul Hunt.

Tänasest alates püstitavad vabatahtlikud talgukohtades ajutisi konnatõkkeid, mille taha kogunenud kahepaiksed korjatakse kokku ning toimetatakse turvaliselt üle tiheda liiklusega maantee. Sellel aastal toimuvad konnatalgud viies kohas: Leie-Oiu teelõigul Viljandi-Tartu maanteel, Piibe maanteel Tammikul, Soodlas ja Nelijärvel ning Kiisa alevikus Saku vallas. Kevadine soojalaine on esimsed konnad liikvele ajanud Tammiku talgukohas, kuhu oodatakse täna õhtuks vabatahtlikke abilisi. Lähipäevadel algab massiline konnade ränne ka teistes talgukohtades.

Talgute käigus on plaanis ka konnade loendamine liigiti, et saada aimu rändel olevate liikide arvukusest ja rände intensiivsusest. Loendamise tulemused aitavad kavandada sarnaseid aktsioone tulevikus ning võimaldavad Maanteeametil paremini planeerida teedeehitust, et oleks arvestatud ka loomade rändekoridoridega. “Eestis hukkuvad kevadeti maanteedel peamiselt rabakonn, rohukonn, kärnkonn ja vesilik”, ütles Piret Pappel MTÜst Põhjakonn. “Kuna keskmiselt vaid 1% kullestest jõuab sigimisikka ja kahepaiksetel on looduse toiduahelas väga tähtis koht, on tegu suure probleemiga” lisab Piret.

2012. aastal päästeti konnatalgutel ligi 11 000 kahepaikse elu. Lisaks selgitati välja põhilised rändekohad, kus edaspidi maanteede rajamisel ja teistes arendusprojektides saaks arvestada ka kahepaiksete vajadustega, rajades neile konnatunnelid turvaliseks liikumiseks.

Hetkel on ennast talgutele registreerunud üle 100 konnasõbra. Talgutel osalemiseks ning täpsema info saamiseks külastage kodulehte aadressil www.elfond.ee/konnadteel või Facebooki lehte www.facebook.com/konnadteel

“Konnad teel(t)” projekti toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus ja korraldavad Eestimaa Looduse Fond koostöös Maanteeameti, Keskkonnaameti ja MTÜga Põhjakonn.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap