Talvepäike ja lumi tegid Saaremaa kadakatele liiga

Saaremaal on paljud kadakad muutunud osaliselt pruuniks, süüdi on selles päike, mis kaua püsinud lumelt puudele peegeldudes kahju tegi, vahendab Päevaleht.

Keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regiooni metsanduse juhtivspetsialisti Roland Rüütli sõnul ei ole pruuniks tõmbunud puid tõenäoliselt vaevamas mõni haigus, vaid neid on kahjustanud päikesekiirgus.

“Siin on ilmselt tegemist põletusega. Lumelt, mis püsis sel talvel pikka aega, peegeldab päikesekiirgust tagasi lisaks otsesele kiirgusele ja see on väga paljudele madalamakasvulistele okaspuudele mõju avaldanud,” sõnas ta.
Põletusest pruuniks muutunud okkad aga ei tähenda, et puud oleksid surnud. “Tulevad uued oksad. Surnud okkad kukuvad maha ja asenduvad uutega,” ütles Rüütli. Aega võib see võtta, olenevalt tingimustest, erinevalt. Mõni kahjustunud puudest võib juba järgmiseks aastaks taas roheline olla, mõnega võib minna mitu aastat.

Ta kinnitas, et probleem peab olema päris massiline, kuna inimesed on päris palju ka sel teemal keskkonnaametisse helistanud. Liigse päikesekiirguse vastu võiks tema sõnul aidata varjutuskanga kasutamine, kuid see tuleb puudele peale saada õigel ajal.

Rüütli lisas, et kuigi esialgu võib arvata, et tegu on päikesekiirgusest tingitud kahjustustega, hoiab keskkonnaamet olukorral silma peal ja kui pruunistumine peaks jätkuma, hakatakse kontrollima, ega ole siiski tegu mingi haigusega.

One thought on “Talvepäike ja lumi tegid Saaremaa kadakatele liiga”

Kommenteerimine on suletud.