Sõmerpalu motohalli rajaja hakkab Saaremaal
kala kasvatama

Eelmisel aastal avati Võrumaal Sõmerpalus, kust on pärit Leokite dünastia, Euroopa suurim ilma tugipostideta sisehall motokrosside tarbeks. 40 miljonit krooni maksva motohalli rajamise initsiaator oli Viljandimaalt pärit Peeter Põldaru, kes on ka ise nii mootorratta kui ralliautoga võidu kihutanud.

Nüüd on Peeter Põldaru rajamas Saaremaale Pihtla valda kalakasvandust, mille maksumus samuti 40 miljonit krooni.

“Rallist tuttavad saarlased Henry ja Andro Ots kutsusid mind kampa OÜ Veteko kalakasvandust püsti panema. Maikuu lõpus või juuni algul peaks tootmine pihta hakkama, siis võime sellest pikemalt rääkida. Praegu ehitus alles käib ja tootmistöö pole veel õieti alanud,” rääkis mees eelmise nädala neljapäeval ajakirjanikule ehitust tutvustades.

Põhjus, miks me seal kokku saime, oli selles, et 30. märtsi Meie Maa majanduskülje artiklis “Mõned toetusraha taotlejad hädas omaosalusega” teatas Eesti Kalaliidu juht Valdur Noormägi, et kui PRIA tabelis pole 4. veebruaril 2009. aastal määratud investeeringutoetuse kohta andmeid, siis pole ilmselt ka investeeringut tehtud. Saaremaa ettevõtetest mainis Vetekot, kellel tabel tühi, ja kiitis Saare Fishexporti ning Ösel Fishi, kellel kõik nõutud dokumendid esitatud ja tabelisse kantud.

“Meie küsisime PRIA-st pikendust ja saime ka. Asi oli selles, et algselt kavandatud kalatöötlemisseadmed oleksid meie mahtude juures väikeseks jäänud, tahame suuremaid. Miks Noormägi meid selle eest laitis, jääb arusaamatuks,” imestas Põldaru.

Kalandustoetuste büroo juhataja Piret Ilves teatas, et OÜ Veteko esitas oma pikendamistaotluse aegsasti enne 4. veebruari, kuid see on seniajani menetluses, sest taotleja soov oli ka projekti muuta. “Tegemist on väga suure sisulise muudatusega. PRIA peab neid teemasid kompleksselt käsitlema,” vastas Ilves. PRIA pressiesindaja Maris Sarv-Kaasik lisas, et kuna OÜ Veteko pikendamistaotluse osas pole veel menetlus lõppenud ja otsusest ei ole taotlejale teatatud, pole ka põhjust väita, et ettevõtja on pikendust saanud.

Veteko OÜ looja ja aastaid selle firmaga kalanduses tegutsenud Valeri Tootsman on nüüd firmas kümne protsendiga osanik. Henry ja Andro Otsal on kummalgi 30% ja Peeter Põldaru firmal Rembatus OÜ 30%. Katusealune kalakasvandus tuleb sisekasvandustest Eesti suurim – pinda 3000 ruutmeetrit ja 100-kantmeetriseid basseine 20.

Veljo Kuivjõgi, Meie Maa