Ruhnu Korsi talul on lootust korda saada

Otsus 2008. aasta lõpus Eesti riigile kingitud ja Ruhnu saarel asuva Korsi talukompleksi kordategemiseks ning sinna muuseumi rajamiseks vajaliku raha eraldamise kohta peaks tulema veebruari jooksul.

Kliki ja vaata suuremat pilti
Korsi talu hoone kahjustunud nurk, mille palkidel on näha seeni. Foto: Kaarel Lauk

Eile Tallinnas kultuuriministeeriumis käinud Saaremaa muuseumi direktor Endel Püüa tõdes, et ministeeriumis oli Korsi talust küll juttu, kuid olukord olevat siiani ebaselge, sest midagi ei ole otsustatud.

“Taotlusi laekus kordades rohkem kui osati arvata, sellepärast on asi venima jäänud. Kui töömaht oleks olnud väiksem, oleksid tulemused teatavaks saanud detsembri lõpus,” lausus Ettevõtte Arendamise Sihtasutuse (EAS) kommunikatsioonikoordinaator Merilin Pärli.

Kas Saaremaa muuseum Korsi talu kordategemiseks raha saab, peaks tema väitel selguma nädala-paari jooksul. Muuseum esitas EAS-ile taotluse Korsi talu korrastamiseks 13 miljoni krooni saamiseks Euroopa Liidu piirkondade konkurentsivõime tugevdamise programmist möödunud aastal. Kultuuriministeeriumi omaosalus sellest oleks 15 protsenti. Taotluste esitamise tähtaeg oli augustikuus.

Seened nurgapalkidel

Ruhnlase Kaarel Laugu sõnul on Korsi talu elumaja palkidest otsaseina nurk vihma tõttu nii palju kahjustada saanud, et seal kasvavad juba seened. “Seened viitavad, et niiskus on sinna pikka aega ligi pääsenud,” ütles Lauk. “Euroraha ootamine ei tähenda, et vihm võib kusagilt läbi joosta. Hoone mädaneb enne ära, kui raha ükskord kohale jõuab,” pahandas ruhnlane. Ta ootab huviga, millal muinsuskaitseamet kultuuriministeeriumile ja Saaremaa muuseumile ettekirjutuse teeb.

Muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektori Rita Peirumaa arvates ei ole rahastamisotsuse ootamise ajal mõistlik hakata ettekirjutust tegema. “Kindlasti vajab talu praeguses seisus olek kiiret tegutsemist. Kuna protsess selles suunas on alanud, siis ei ole otstarbekas minna ettekirjutust tegema. Selged läbijooksud on kinni pandud, küll käepäraste vahenditega, aga siiski,” täheldas Peirumaa.

Tehtud on vaid hädapärane

Ruhnu muuseumi teaduri Märt Kapsta sõnul võetakse tööd ette juhul, kui EAS teeb rahastamise kohta positiivse otsuse. “Enne me ei saa midagi teha, sest raha ei ole,” lausus Kapsta. “Tegemist on vana katusega ja kõiki väikseid auke me ei hakka parandama. Hoone seisund on selline nagu see viimastest ehitajatest jäi,” rääkis Kapsta.

Praegu katab Korsi talu katust tõrvapapp, mis on roheliseks tõmbunud ja hakkab pehkima. Majal oleks vaja roolatte ümber teha ja vana katust lõhkuda. Kuna õlgkatuse tarvis materjali saada pole, tuleb uue katuse tegemisel kasutada roogu. Suuremad augud katusel on võimaluse korral kinni pandud.

Ahto Jakson, Meie Maa