PÄRANDIT VÄÄRTUSTAV KOHALIK OMAVALITSUS ON PÄRNUMAAL ASUV TORI VALD

Taastatud ajalooline hoone Sindis, Pärnu mnt 51. Foto: Urmas Saard / Külauudised

Päevatoimetaja

Tori vald valiti Muisuskaitse aastaauhindade valimisel pärandit väärtustava omavalitsuse laureaadiks Tori valla.

Tori valla keskus Sindi. Foto: Urmas Saard / Külauudised

Tori vald on aastate jooksul tõestanud end kohaliku omavalitsusena, kelle jaoks kultuuripärand pole pelgalt minevik, vaid oluline osa kogukonna identiteedist ja tulevikust. Vald on pühendunult tegelenud ajaloolise väärtusega hoonete säilitamise ja restaureerimisega, muutes need nii kohalike elanike kui ka külaliste jaoks atraktiivseteks ja elujõulisteks. Selline lähenemine on toonud Tori vallale olulist tunnustust ka riiklikul tasandil.

Möödunud reedel nimetati Muinsuskaitseameti aastaauhindade jagamisel Tori vald Pärandit väärtustava kohaliku omavalitsuse kategoorias laureaadiks. Eriti tähelepanuväärne on see, et Tori vald oli selle auhinna kategoorias ainus kandidaat. Nominatsioon on märk valla pikaajalisest ja järjepidevast tööst kultuuripärandi hoidmisel. 

Tänavune autasu põhineb konkreetsel edulool – ajaloolise hoone taastamisel Sindis, Pärnu mnt 51. See hoone on saanud palju positiivset tähelepanu nii kohalikelt elanikelt kui ka mujalt Eestist. Hoone restaureerimine on elav näide, kuidas Tori vald panustab ajaloolise pärandi elavdamisse. “Vana hoone kordategemine on kallim ja tülikam, kui uue ehitamine, aga ajaloopärandi säilitamine on hindamatu väärtusega nii tänaste kui tulevaste elanike jaoks” kiitis ettevõtmist Tori vallaarhitekt, Helle-Triin Hansumäe. Täna asuvad hoones kolm korterit, mis on antud üürile haridusvaldkonna töötajatele. See samm on aidanud tõsta Tori vallas töötamise atraktiivsust, pakkudes spetsialistidele lisamotivatsiooni ja mugavaid elamistingimusi. 

Tori valla jaoks pole see esimene kord pärandiväärtuste hoidmise eest tunnustust pälvida – mõned aastad tagasi võitis vald samas kategoorias juba Muinsuskaitseameti aastaauhinna. See tõestab, et Tori valla pühendumus kultuuripärandi säilitamisele pole ajutine projekt, vaid hästi läbimõeldud strateegia, mida viiakse ellu pikaajaliselt ja süsteemselt.

Taastatud ajalooline hoone Sindis, Pärnu mnt 51. Foto: Urmas Saard / Külauudised

Koostöö ja pikaajaline visioon 

Tori valla kultuuripärandi hoidmise võtmesaladus peitub tugevates koostöösuhetes erinevate osapooltega. Vallavalitsus on tihedas ühenduses kohalike muinsuskaitse spetsialistide, kogukonna ja ajaloolastega, et tagada taastamistööde kõrge kvaliteet ja ajaloolise väärtuse säilimine. Tori vallavanema Lauri Luuri sõnul on ajaloolise pärandi hoidmine mitte ainult kohustus, vaid ka võimalus: „Restaureeritud ajaloolised hooned annavad meie kogukonnale erilise väärtuse ja tugevdavad piirkonna identiteeti. Need ei ole lihtsalt mälestusmärk minevikust, vaid elavad ja toimivad keskkonnad, mis ühendavad erinevaid põlvkondi.” 

Näited edukatest projektidest 

Tori valla territooriumil asub mitmeid ajaloolise ja kultuurilise väärtusega hooneid, mille restaureerimist vald on järjepidevalt toetanud. Üheks silmapaistvaks näiteks on Tori kiriku taastamine, mis on pälvinud tähelepanu nii Eestis kui ka välismaal. Samuti on vald osalenud mitmete endiste mõisahoonete ja rahvamajade taastamises, et pakkuda kogukonnale kaasaegseid, kuid traditsioonide väärtustamisele keskenduvaid avalikke ruume. 

Taastatud ajalooline hoone Sindis, Pärnu mnt 51. Foto: Urmas Saard / Külauudised

Sindis, Pärnu mnt 51 asuva ajaloolise hoone taastamine on selge näide Tori valla sihikindlusest kultuuripärandi hoidmisel. Hoone taastamise eesmärk oli mitte ainult arhitektuurilise pärandi säilitamine, vaid ka selle praktiline kasutamine kogukonna hüvanguks. Tänu sellele on valla haridustöötajatel võimalik elada kvaliteetsetes tingimustes, mis toetab piirkonna haridusvaldkonna arengut ja pakub töötajatele lisamotivatsiooni. 

Tunnustus tõstab esile Tori valla rolli 

Muinsuskaitseameti nominatsioon ei ole pelgalt tunnustus, vaid ka oluline sõnum teistele kohalikele omavalitsustele. Tori vald on tõestanud, et ajaloolise pärandi hoidmine võib olla prioriteet ka väiksemates omavalitsustes, kus ressursid on piiratumad. Läbimõeldud koostöö, kohaliku kogukonna kaasamine ja pikaajaline visioon võimaldavad saavutada märkimisväärseid tulemusi, mida hindavad nii kohalikud elanikud kui ka rahvusvaheline üldsus. 

Tori vald jätkab tööd selle nimel, et säilitada ja elavdada oma ajaloolist pärandit. See ei ole ainult auhinna vääriline, vaid ka inspireeriv näide sellest, kuidas ajalugu saab olla osa tuleviku kujundamisest. 

Samal teemal:

ÜKS SINDI AJALOOLISTEST PÄRLITEST SAAB UUE LIHVI

Sindis Harmonie hoonega samastuv orginaal püsib veel püsti, aga kui kaua…

Share via
Copy link
Powered by Social Snap