PÄRIMUSLABOR JÄTKAB IDA-VIRUMAA ALG- JA PÕHIKOOLIDES PÄRIMUSMUUSIKAGA RIKASTAMIST

Parimuslabor Erakoolis Intellekt Kohtla-Järvel. Foto: Eesti Pärimusmuusika Keskus

5. detsembrist kuni 7. detsembrini vältav Eesti Pärimusmuusika Keskuse Pärimuslabor toob pärimusmuusika kõikidesse Narva koolidesse, kus oma kandi muusikast saavad osa 800 last 11st koolist. Seekordne külaskäik viib Ida-Virumaal Pärimuslabori lõpuni, kokku saavad loeng-kontserdi kogemuse pea 3000 last 34st koolist.

Septembris ja oktoobris külastas Pärimuslabor Iisaku, Mäetaguse, Illuka, Jõhvi, Kohtla-Järve, Maidla, Lüganuse, Kiviõli, Kohtla-Nõmme, Ahtme, Toila, Sillamäe ja Sinimäe koole, kokku 23 õppeasutust.

Lauri Õunapuu ja Cätlin Mägi tutvustavad eesti rahvapille samast paikkonnast pärit taaselustatud muusikaga

Ida-Virumaa alg- ja põhikoolide õppeprogrammi piirkondliku pärimusmuusikaga rikastamiseks on Eesti Pärimusmuusika Keskuses valminud koolikontserdi kava, kus muusikud Lauri Õunapuu ja Cätlin Mägi tutvustavad eesti rahvapille samast paikkonnast pärit taaselustatud muusikaga, mis on kokku kogutud raamatutest või arhiivi varasalvedest. Kõik kontserdid on Kultuuriministeeriumi, Eesti Kultuurkapitali ja Eesti Rahvakultuuri Keskuse toel koolidele tasuta.

Pärimuslabori vahendusel saavad lapsed teadlikumaks oma juurtest ja ajaloost. Muusikud tutvustavad Ida-Virumaalt pärit rahvalaule ja pillilugusid, mille vahele räägivad nii pillidest kui ka lugusid selle kandi pillimeeste elust. Tuuakse välja antud piirkonna muusikapärandi eripära ning võrreldakse seda teiste piirkondade muusika ja lauludega.

Koolikontserdid aitavad kaasa Ida-Virumaa ajaloolise piirkonna vaimse kultuuripärandi taastumisele

Eesti Pärimusmuusika Keskuse üheks sihiks on noorte sidumine esivanemate pärandiga ning kohalikus kultuuris osalejate ringi laiendamine ja selle väärtuse nähtavale toomine. Koolikontserdid aitavad kaasa Ida-Virumaa ajaloolise piirkonna vaimse kultuuripärandi taastumisele, säilimisele ning elavas kasutuses püsimisele.

Pärimuslabori formaat loodi 2021. aastal ning selle nime all võetakse fookusesse üks kindel piirkond või maakond ning antakse koolikontserte kõikides sealsetes koolides, 1.-5. klassini, ning väiksemates koolides võimalusel ka kogu koolile. Pärimuslabor on 2021. aastal läbi käinud Järvamaa ning 2022. aastal Saare- ja Hiiumaa.

KU päevatoimetaja

Share via
Copy link
Powered by Social Snap