VÕSU LIIVASKULPTUURID 2021

Võsu liivaskulptuurid. Foto: Avo Seidelberg

Pühapäeval, 11. juulil kell 11.00 kuni 16.00 toimub Võsu rannas taas perevõistlus “Võsu Liivaskulptuurid”.

Tänavu valiti Lahemaa Rahvuspargi sünnipäeva auks taieste teemaks “Seiklused Lahemaal”.

Päevajuhi rolli võttis enda kanda Jüri Muttika ja muusikaga loob hea tuju Jon Arnold Mikiver.

Aastatega kasvab osalejate ja pealtvaatajate arvukus. Ilusa rannailmaga oodatakse meisterdama rohkelt osalejaid, uudistajaid veelgi enam.

Võsu kultuurikalendris on liivaskulptuuridel nüüdseks juba oma kindel koht. Tegemist on Lahemaa ainsa rannaga, kus regulaarselt liivaskulptuuride tegemises mõõtu võetakse ja küllap seetõttu pälvib suuremat tähelepanu.

Läbi aastate on olnud mitmeid korraldajaid ja 21-aastase ajaloo jooksul mõnigi paus sisse tulnud. Nii juhtus 2020. aastal kui korraldamist takistas koroonaviirus.

Maire Muruvee on üritusega seotud aastast 2014. Paar aastat hiljem jätkas ta koos perega ürituse eestvedamist, soovides pakkuda lasteaialastele ja nende peredele ühist tegevust vabas õhus ning toetajate poolt pakutavatele vaba aja veetmise võimalustele üle Eesti.

Kui 2014. aastal osales üheksa võistkonda ja skulptuurid olid pigem väiksemõõtmelised, siis aasta-aastalt kasvasid nii osavõtjate arv kui ka skulptuuride suurus. On südantsoojendav, et meisterdama tullakse suisa kolm põlvkonda koos. Üritusest võtavad osa ka professionaalsed kunstnikud-skulptorid.

Võsu liivaskulptuurid. Foto: Avo Seidelberg

Soomes elav Kerli Muruvee on korraldamisega seotud aastast 2018. Tema südamesooviks on kaasata üha enam võõrsil elavaid eestlasi. Näidata, et distantsilt saab panustada kodukoha elu aktiivsemaks muutmisesse ja kutsuda kokku Eestimaale puhkama sõitnud inimesed. See omakorda annab juurde veel ühe mõõtme, kodukoha patriotismi, ehk ela sa kui kaugel tahes, oma kodukoht jääb ikka südame külge ja tähtsaimaks paigaks maailmas. Võsu Liivaskulptuuride järjepidevus annab patriotismile lisaväärtuse, millele lisandub Eesti põhjaranniku pärli tutvustamine üle maailma. Aastaid on olnud ürituse osalejate hulgas välisriikide kodanikke, kes ikka ja jälle tulevad rõõmuga uuesti osalema.

Võsu liivaskulptuurid. Foto: Avo Seidelberg

Perekondadele, sõpruskondadele, töökollektiividele ja teistele mõeldud meisterdamisvõistlusele oodatakse kõiki. Eesmärgiks ühistegevuse võimaluste tutvustamine: mida kõike Eestimaal toreda seltskonnaga teha, näha ja kogeda. Võsu liivaskulptuuride eestvedajad pakuvad peredele võimalust luua mälestusi ühistest tegevustest. Sellel aastal on oma osalemisest teada andnud elukutselised kujurid. Just katsed nende eeskuju järgida on liivaskulptuuride taset iga aastaga tõstnud.

Liivaskulptuuride meisterdamine tutvustab Võsut, kui suurepärast puhkuse sihtkohta. Vallavalitsejad teevad suurt tööd rannaala korrastamisel.

Liivaskulptuuride ehitamisel võisteldakse meeskonniti. Taieseid hindab tuntud inimestest koosnev žürii, esimees on armastatud kunstnik Teet Suur, kelle looming viinud Eesti maailma pildile. Sellel suvel oodatakse võistlema 30 või enam võistkonda, kellest keegi ei jää auhinnata.

Tulles palutakse kaasa võtta oma tööriistad: labidad, kühvlid, kastekannud, ämbrid, rehad ja muu vajaminev. Võib kasutada läheduses saadaolevat looduslikku materjali.

Piiratud arvuga platsidele toimub eelregistreerimine kuni 8.juulini. Registreerida telefonil 53473058 või kirjutades vosuliivaskulptuurid@hotmail.com.

Toetajad räägivad, miks otsustato abikät ulatada.

Urmas Osila, ettevõtja ja Haljala vallavolikogu liige: “Toetan kodanikualgatuslikku panust kohaliku kultuurielu rikastamisel ja kogukonna ellu panustamisel. Kohalik omavalitsus peab rohkem toetama kohalike inimeste ettevõtmisi.”

Eve Ong, Palmse mõis: “Tore ja huvitav meelelahutusüritus, mis mõeldud lastega peredele ja seepärast toetan kogukonnale mõeldud üritust.”

Anneli Kivisaar, Haljala valla arendus- ja kogukonnaspetsialist: “Võsu liivaskulptuuride päevast on saanud Võsu suve lahutamatu osa, mis vähegi sobiliku ilma puhul toob Võsu randa väga palju inimesi. Eriti äge, et eestvedajad on kohalikud võsukad, kes aasta-aastalt suudavad kaasata üha rohkem abilisi, osalejaid, sponsoreid.

21 aastat tagasi toimunud väikesest kohalikust sündmusest on tänaseks välja kasvanud Võsu suve üks kindlatest kaubamärkidest. Ja mitte ainult. Korraldajad oskavad mõelda suurelt ja tänu sellele on Võsu liivaskulptuuride päev leidnud kajastust üle Eesti, mis omakorda on sõpruskondade ja perekondade kõrvale toonud osalema ka professionaalseid kunstnikke.”

Korraldajatel on südamest hea meel avalikustada käesoleva aasta pikk toetajate nimekiri.

Võsu Liivaskulptuuridele panevad õla alla Haljala vallavalitsus, Võsu Vabatahtlik Tuletõrjeühing, Meie Toidukaubad, Võsu Ukulele, Sirena Pubi, Argo Latt, Urmas Osila, Tarvas Print, Baseilo OÜ, Palmse Mehaanikakoda OÜ, Palmse mõis, Vihula mõis, Põhjakeskus, Eesti Politseimuuseum, Rakvere Linnus, Rohuaia Kohvik, Rakvere Piimaühistu, Mesi24, Farmi, Saarefood; Idüll, Tallinna Linnamuuseum, Rannarahva Muuseum, Eesti Meremuuseum, Eesti Vabaõhumuuseum, WOW Elamuskeskus, Eesti Maaelumuuseumid, Kalevipoja Koda, Eesti Kaevandusmuuseum, Narva Muuseum, Pokumaa, Lottemaa, Karupoeg Puhh, Puhka Eestis.

KU päevatoimetaja